• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka assemblera - bity

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
375 wizyt
pytanie zadane 29 lipca 2016 w Assembler przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
Ponieważ jestem kompletnie zielony w assemblerze, uczę się assemblera z tego kursu na youtube;

https://www.youtube.com/watch?v=zxZKyCnzXok

Ponieważ ja posiadam system 64 bitowy, a on uczy 32 bitowego, nasuwa mi się pytanie - czy to strata czasu uczyć się 32 bitowego assemblera czy od tego się zaczyna? Zdaję sobie sprawę, że nie ma jednego assemblera, więc stąd też to pytanie.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 29 lipca 2016 przez niezalogowany
wybrane 29 lipca 2016 przez Eliro
 
Najlepsza
Opłaca się jak najbardziej, Gynvael nagrał świetne kursy, a różnice pomiędzy assemblerami są nieduże, więc "przeskoczenie" po opanowaniu tego co pokazał będzie banalnie proste.
+2 głosów
odpowiedź 29 lipca 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 29 lipca 2016 przez jpacanowski

Asembler jest ten sam, tylko rejestry zostały przedłużone o kolejne 32 bity, plus nowe rejestry zostały dodane, oraz większe lub mniejsze zmiany które dopiero ciebie dotyczą jeśli chcesz np. napisać własny OS.

Aha, w trybie 64-bitowym aby wywołać jakieś przerwanie już się nie używa np. int 0x80, a parametrów nie odkłada się też już na stosie. Parametry podaje się poprzez rejestry (kolejno RDI, RSI, RDX, RCX, R8, R9), a przerwanie systemu wywołuje się pisząc syscall.

http://students.mimuw.edu.pl/~zbyszek/asm/slides/64bity.pdf

Z tutoriali ASM, ja jednak bardziej polecam:

http://bogdro.ciki.me/
https://sites.google.com/site/prognisk/home

Znam doskonale tutoriale Gynvael Coldwinda, ale on tłumaczy te podstawy ASM tak jakby to była fizyka kwantowa i za bardzo to wszystko gmatwa.

Nie polecam też akurat tego odcinka videotutoriala, bo gość używa bardzo zaawansowane sztuczki, których nie zrozumiesz bez posiadania podstaw i nie wiem za bardzo o co mu chodzi. Jeśli dopiero zaczynasz to nie polecam. Teraz już wiem czemu Hell world, a nie Hello World ;P

komentarz 30 lipca 2016 przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
Miałem styczność z C oraz C++, więc mniej więcej wiem o co mu chodzi. Wszystkie inne materiały, które znalazłem i łącznie z tymi, które podałeś - są po prostu naszpikowane taką terminologią, że nie rozumiem o czym koleś pisze.
komentarz 30 lipca 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 30 lipca 2016 przez jpacanowski

są po prostu naszpikowane taką terminologią, że nie rozumiem o czym koleś pisze

Nie wiem za bardzo o czym piszesz... Tą terminologię powinieneś mieć w małym palcu biorąc się za ASM. Właśnie dlatego nie jestem za videotutorialami. Po drugie, co tam takiego trudnego znalazłeś? Słowo rejestr czy stos? Nie bierz się za przeglądanie kursu od środka to nie znajdziesz trudnej dla siebie terminologii, a gdy zaczniesz czytać od początku to to co jest dalej będzie dla ciebie jasne...

komentarz 30 lipca 2016 przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
Czytam od początku i nie rozumiem o co chodzi. Tak samo było również z C++ - najpierw video, potem normalny czytany kurs.
+1 głos
odpowiedź 29 lipca 2016 przez niezalogowany
to nie jest żadna strata czasu

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 882 wizyt
pytanie zadane 11 lipca 2016 w Assembler przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 597 wizyt
pytanie zadane 16 marca 2020 w Assembler przez tonn204 Mądrala (7,440 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 625 wizyt
pytanie zadane 11 lipca 2019 w Assembler przez niezalogowany

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...