• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Temperatura otoczenia, a wydajność laptopa w grach?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
586 wizyt
pytanie zadane 25 lipca 2016 w Sprzęt komputerowy przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Zauważyłam, że jak jest dosyć ciepło (dzisiaj w domu jest 25 stopni [ale działo się też tak jak było mniej stopni]) to wydajność w grach strasznie spada (w Wiedźminie zwykle jest gdzieś 22-25 FPS, a teraz 10-15 FPS). Niby ok, wiadomo za gorąco i wgl, ale sprawdzając programem GPU-Z karte graficzną ma ona 99% użycia (jak zawsze) i gdzieś 50 stopni, trochę ponad (też jak zawsze). Także dlaczego tak się dzieje? Karta graficzna się nie przegrzewa, ma pełne użycie. Może procesor zmniejsza taktowanie? Ktoś mi to wyjaśni?
Czy podkładka chłodząca pomoże w odzyskaniu wydajności?
komentarz 25 lipca 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
Jeśli grasz na baterii to miej na uwadze, że laptopy podczas niskiego stanu naładowania akumulatora obniżają taktowanie procesora - co powoduje zmniejszenie wydajności, stąd możliwy spadek FPS w grze. Oczywiście nie musi to być konkretnie ta przyczyna, bo może faktycznie coś się przegrzewa (kratki wylotowe nie są zakurzone?).
komentarz 25 lipca 2016 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Nie znam się zbytnio, ale wiem, że im mniejsza temperatura tym mniejsza pojemność ogniw litowo jonowych. Wiecie, kolega mi powiedział, legit :D
komentarz 25 lipca 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Też o tym myslałam bo na baterii było gdzieś 30%, ale jak było więcej % to też się tak działo (zresztą cały czas z tą baterią laptop był na zasilaczu) + wyjęłam baterię i laptop był na SAMYM zasilaczu i też tak było. Wygląda mi to na problem temperatury otoczenia (?) choć nigdy o czymś takim nie słyszałam, by wydajność tak malała.

Nie wyglądają mi na zakurzone (chociaż może są w środku?)

Zaraz gdy gra jest włączana klatek jest gdzies ponad 20, momentalnie z sekundy na sekundę spada do niegrywalnej liczby. ZAWSZE TAK BYŁO jak było mało klatek w grze (że zaczynała gra z dużą ilością FPS). Już wcześniej gdzies o tym pisałam, że wygląda to jakby karta graficzna była przez coś ograniczana/blokowana.NA GPU-Z zaraz po uruchomieniu gry (ale zawsze tak było, nawet jak było te 25 klatek) pojawia sie informacja, że jest limit z powodu mocy(power?).

Czy jest możliwe, że to coś ze sprzętem szwankuje, a ja sobie wmawiam, że to przez temperaturę (bo nie mam innego wytłumaczenia)?
komentarz 25 lipca 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
Tak jest taka możliwość, że moc na zasilaczu jest słaba i nie wydala laptop.
komentarz 25 lipca 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Co nie zmienia faktu, że dzisiaj wydajność strasznie spadła i nie wiem czego jest to wina
komentarz 25 lipca 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
Zamiast gdybać to podaj jakie masz temp na procku z np HwMonitor jaki sprzęt itp

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 25 lipca 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
Jakie temp na procku są ?
komentarz 25 lipca 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Nie wiem czy to wiele da (bo mam mało % baterii, która nie jest podłączona do zasilacza[i tak juz się dzisiaj z nią nakombinowałam] ale temperatury by chyba były i tak podobne, gdyby było więcej % baterii, albo na zasilaczu? Nie wiem, daję co udało mi się "wytworzyć".

http://s10.ifotos.pl/img/Beztytulu_apxnssr.png (link do screena)

A żeby nie było na mnie jaka to jestem nieodpowiedzialna nie zasilając dobrze laptopa, a podając screeny, to tak na teraz, jeśli w niczym nie pomoże: dobrze, nie ma problemu, jutro sprawdzę jakie wyniki wyjdą na zasilaczu i też podeślę screena.

Laptop Lenovo Z710

procesor Intel i7 4700MQ (2.40 GHz, Turbo 3.40 GHz) <--- więc dlaczego taktowanie procesora jest o wiele niższe niż 2.40 GHz? (porównując do osiągów pokazanych przez program [na screenie jest])

NVIDIA GT 840m 2 GB

8 GB RAM

Windows 8.1 64-bity
komentarz 25 lipca 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)

Po tym mam rozumieć, że grasz na baterii ? 

Nie wiem czy to wiele da (bo mam mało % baterii

Jeśli tak to się dziwisz, że FPSy skaczą jak dzikie ? Raz gdy temp leci w górę to CPU spowalnia ( odwrotna proporcja ) . Po 2 gdy  akumulator się rozładowywóje to traci napięcie na ogniwach co w związku traci moc . Po 3 po jaki grzyb poobcinałaś tego screena z HWmonitor ?? Obciełaś dużo  informacji bo Value oznacza obecne taktowanie a nie minimalne i najwyższe, czyli w spoczynku CPU obniża napięcia tak, że zegar jest bardzo niski

komentarz 26 lipca 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
edycja 26 lipca 2016 przez Owczarek Niemiecki
Nie, ja zawsze gram na baterii+zasilacz. Tylko, że to taktowanie co wczoraj było na screenie było cały czas w grze. Zresztą dzisiaj jest 22.5 stopni w domu, a wydajność podobna do wczorajszej (może odrobinę lepsza?).
Obcięłam bo gra zasłaniała go, zresztą myślałam, że obecne temperatury sie przydadzą.

Tu masz dzisiejszego screena (myślałam, że jak jest tak mało stopni w domu to wreszcie sobie pogram, chyba mi nie wyszło):  http://s5.ifotos.pl/img/Beztytulu_apxeees.png

A można jakoś sprawdzić czy wentylator dobrze chodzi, czy zwiększa obroty itp.?
+1 głos
odpowiedź 25 lipca 2016 przez Miko Obywatel (1,480 p.)
Ogólnie im cieplejszy laptop tym bardziej spada taktowanie procesora. Gdy jeszcze grałem w jakieś gierki to zawsze kilkanaście pierwszych minut było ok, potem lagi. Polecam podkładkę chłodzącą (bez niej popękało mi stare biurko).

A co do Twojego pytania, to ma to jakiś wpływ, trochę szybciej się nagrzewa.
komentarz 25 lipca 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Duża poprawa była po zastosowaniu podkładki?
komentarz 22 sierpnia 2016 przez Miko Obywatel (1,480 p.)
Bardzo duża. Dało się pograć. Kupiłem najzwyklejszą za jakieś 30zł, działa od 2-3l at ponad.

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 456 wizyt
pytanie zadane 12 marca 2017 w Sprzęt komputerowy przez niezalogowany
+1 głos
9 odpowiedzi 4,658 wizyt
pytanie zadane 24 grudnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez Squer Obywatel (1,170 p.)
0 głosów
6 odpowiedzi 3,002 wizyt

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,524 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...