• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Laravel po nauce Symfony?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,149 wizyt
pytanie zadane 18 lipca 2016 w PHP przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
Witajcie. Programuje od jakiegoś czasu w symfony i byłem zadowolony z tego frameworka przy swoim pierwszym projekcie. Programowanie w Symfony było szybsze od obiektowego php w którym programowałem wcześniej. Teraz kiedy zaczynam pracę nad drugim dużym projektem zastanawiam się czy rozwijać się w symfony, bo podstawy już znam, czy przerzucić się na Laravela. Dlaczego nie jestem zdecydowany na symfony?

Ten framework jest bardzo rozbudowany, momentami za bardzo i w pewnych momentach mnie to przerasta, kiedy dodanie prostej funkcji na stronie jak komentarze, co normalnie zajęło by mi godzinę, tu zajmuje mi cały dzień szukania w internecie odpowiednich funkcji, tworzenia encji, repoztoriów, formularzy, templateów i debugowaniu, żeby w końcu zaczęło to działać. Kiedy robiłem swoją pierwszą aplikację nie przeszkadzało mi to, ale teraz czuje, że niektóre rzeczy mogłyby być po prostu prostsze jak np. doctrine. Wiem, wiem, jest wspaniały poprawny i w ogóle najbezpieczniejszy, ale mi jest łatwiej zrobić dobrze zrobione zapytanie w SQL, zamiast repozytorium.

Mam w związku z tym pytanie: Czy laravel jest szybszy od symfony?

Dzięki za uwagę, Else.
komentarz 22 maja 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Po przejściu na Laravela będziesz jeszcze bardziej zadowolony... A do tego Symfony to kobyła...

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 19 lipca 2016 przez daro0 Obywatel (1,430 p.)
Jeśli to komercyjna robota a Ty to robisz za kasę liczy się rachunek koszty kontra zyski. Symfony albo Larwa to tylko narzędzie i nic więcej. Larwa do małych i średnich projektów, Symfony do czegoś większego. Pewnie że Larwa jest szybsza od Symfony nie tylko pod względem szybkości tworzenia kodu to jeszcze w działaniu, na dodatek prostsza do ogarnięcia. Popularna na zachodzie, u nas to rządzi Symfony, pewnie jakieś większe i bardziej złożone projekty. Nie wiem co się dzieje na zachodzie, może jest to rynek tych mniejszych i średnich projektów, gdzie chodzi o to żeby coś wystrugać na szybko, startup stworzony w krótkim czasie, biznes może więc szybko wystartować. Łatwiej się nauczyć to i więcej programistów bo niższy próg wejścia więc powinno być taniej, proste.

Nikt tu nikomu nie każe stosować ani fasad, ani Eloquent ORM (Active Record), można przecież bez problemu użyć Doctrine i zachłystywać się tym Data Mapper, podpinać inne komponenty więc tu raczej nie powinno być problemu. Od jakiegoś czasu rozważałem przejście z KO3 na Larwę ale w przypadku samodzielnie rzeźbionych małych projektów nie widzę w Larwie większych korzyści, już sam wolę Symfony, choć jego ogarnięcie to na ten moment wiąże się z większą ilością czasu ale sądzę że warto. A pod kątem pracy to na pewno warto, właściwie to mus bo wszędzie jest wymagany.
komentarz 19 lipca 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Daje plusa. :)!
komentarz 19 lipca 2016 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
Dzięki za odpowiedź.
0 głosów
odpowiedź 18 lipca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

Tak tylko rzuce:
 

ale mi jest łatwiej zrobić dobrze zrobione zapytanie w SQL, zamiast repozytorium.

Co w tym trudnego jest? Przecie to 2 minuty roboty ;> Razem z obsługa encji i bazy. 

1
komentarz 18 lipca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

Czy laravel jest szybszy od symfony? 

To zależy. Larwa jest RADem więc masę rzeczy można zrobić z miejsca. Ma kiepsko zaprojektowaną architekturę, jednak w taki sposób, który umożliwia sprawną pracę. Można w nim szybko robić aplikacje, ale z ich rozrostem będzie problem.

Sam fakt, że Eloquent to active record przeczy możliwości dłuższej pracy przy rozwijającym się, większym projektem.  

komentarz 18 lipca 2016 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
A tak przy okazji, to szybciej jest tworzyć encje od razu przez konsole, czy w php i je potem mapować?
komentarz 18 lipca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Jak komu wygodniej :) mapowanie ich to i tak często ręczna robótka. I odradzam mapowanie za pomocą YML bo niestety doctrine odwaliło, uznając iż wersja 3.0 nie potrzebuje mapowania yaml. Więc pozostaje xml i adnotacje. Adnotacji również nie polecam :P
komentarz 18 lipca 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Event, wprowadzili to już? fakt, że korzystam z adnotacji, ale to chore że YML wywalili
komentarz 18 lipca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
W wersji 3.0 nie będzie. Jeśli chcesz YML to najwyżej 2.5.4 o ile pamiętam.
0 głosów
odpowiedź 19 lipca 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
A ja tu tylko zostawię to: http://www.polcode.com/en/i-recommend-laravel-2/ ;)
komentarz 19 lipca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

A ja tylko wspomnę że,

To seo content na bloga. Polcode pracuje głównie przez upwork.com. Na upworku w tej chwili:

laravel: 533 jobs found

symfony: 143 jobs found
magento: 1,468 jobs found

I dlatego na blogu jest dużo artykułów o magentohttp://www.polcode.com/en/blog-posts-2/. Oraz się trafił jakiś o lrv.

Oraz

 Będzie też o symfony.

komentarz 19 lipca 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Czyli powiadasz, że rynek IT w Polsce upadł tak nisko, że publikuje pierdy tylko po to, żeby się pozycjonować? :)

W takim razie sami kopiemy sobie grób.
komentarz 19 lipca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
0 głosów
odpowiedź 20 lipca 2016 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
A według was warto napisać własnego prostego frameworka, którego bym rozwijał w razie potrzeby? Nie mówię tu o pisaniu jakiegoś 2 symfony, ale przydatnych klas w oparciu o mvc i jakiś system szablonów.
3
komentarz 20 lipca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
NIe
2
komentarz 20 lipca 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Nie mogę zgodzić się na tak prostą odpowiedź na to pytanie…

Nie jeśli chcesz tego używać na produkcji i zarabiać na tym kasę. Tutaj można wziąć choćby Slima, do poziomu którego Twój framework raczej nie dobije, a który z kolei do wielu zastosowań może okazać się łatwiejszy do ogarnięcia niż kobyły pokroju Symfony czy Laravela.

Tak jeśli chcesz się pobawić w pisanie kodu i wgryźć w to, jak to działa od kuchni. Do tego takie zabawy są wręcz stworzone. I prawdę mówiąc lubię się tak bawić ;)
komentarz 26 lipca 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Do na prawdę prostych projektów można też wziąć np. CodeIgniter + Auth + Smarty. Korzystałem z takiego zestawu + baza MySQL i jestem bardzo zadowolony. Framework bardzo prosty i przy nieskomplikowanych projektach ma wszystko czego potrzebowałem.
komentarz 27 lipca 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Smarty do prostych projektów? Serio?
komentarz 27 lipca 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

Smarty 3.1.30 Released Aug 14, 2016

Smarty już od kilku lat jest uznawane za legacy, a ostatni relase był prawie rok temu. Do tego to nie jest optymalny sposób na renderowanie widoków.

Przecież istnieje Blade i Twig, które dziś są standardem.

komentarz 27 lipca 2017 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Do prostych projektów starczą i zwykłe PHP views, jeśli sobie zapamiętamy, że nie wolno pchać do nich logiki.

Jak o tym nie pamiętamy, to nawet Twig może nas sparzyć, więc zostaje Mustache.

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 484 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 619 wizyt
pytanie zadane 10 grudnia 2018 w PHP przez Greeenone Pasjonat (16,100 p.)
–1 głos
5 odpowiedzi 5,930 wizyt
pytanie zadane 4 listopada 2017 w PHP przez sapero Gaduła (4,100 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...