• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Umiesz Układać Kostkę Rubika?

Object Storage Arubacloud
+8 głosów
9,824 wizyt
pytanie zadane 4 lipca 2016 w Offtop przez Nicolaus Dyskutant (9,740 p.)
zamknięte 25 kwietnia 2021 przez HaKIM

Witajcie!

Umiecie układać kostkę rubika? Układacie metodą LBL (Layer By Layer), CFOP (Fridrich), czy może własną? Jak się uczyliście układać? W jakim czasie się nauczyliście? Znacie jakieś ciekawe algorytmy? A może stronę z algorytmami, wirtualną kostką, lub timerem? Jakie macie czasy w układaniu? Jakie kostki umiecie układać (3x3x3, 2x2x2, 4x4x4, megaminx, pyraminx, czy może fisher cube? Pochwalcie się innym!

PS: Może to dzięki Wam ktoś nauczy się układaćwink

komentarz zamknięcia: Temat wyczerpany.

20 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 4 lipca 2016 przez GaCeL Dyskutant (7,500 p.)
Ja potrafię ułożyć kostkę 3x3 w mniej niż 40 sekund metodą LBL z kilkoma przerobionymi algorytmami :P
Uczyłem się może z półtora roku, i przestałem.
komentarz 4 lipca 2016 przez xjakubekx Obywatel (1,280 p.)
Jak na LBL to bardzo dobre czasy
Gdybyś się nauczył dodatkowo algorytmów z Fridricha (uproszczony OLL i PLL) zwiększyłbyś czasy o 2x a to tylko 20 algorytmów !
komentarz 4 lipca 2016 przez niezalogowany
LBL przy odrobinie ćwiczeń to najgorzej 40s więc nie powiedziałbym, że są jakieś niesmowite
komentarz 4 lipca 2016 przez xjakubekx Obywatel (1,280 p.)
To jakim ty LBL układasz? XD
Ja po pół roku doszedłem do minuty xD
komentarz 5 lipca 2016 przez niezalogowany
średnia ~37s to LBL z paroma ulepszeniami, ale przede wszystkim to masa ćwiczeń (nie muszę chyba mówić że sam sposób poruszania ścianami i kostka mają spory wpływ na czas?)
komentarz 5 lipca 2016 przez xjakubekx Obywatel (1,280 p.)
Ja aktualnie uproszczonym fridrichem układam w poniżej 30s xD
komentarz 19 kwietnia 2020 przez ArekPL Nowicjusz (160 p.)

@xjakubekx, uczylem sie z 1 dzien i umiem ukladac w 42 s

+3 głosów
odpowiedź 4 lipca 2016 przez xjakubekx Obywatel (1,280 p.)

Układam metodą CFOP (Fridrich). 

Nauczyłem się układać w 3 dni(moje pierwsze czasy ułożenia to było około 5min) ze strony http://kostka-rubika.web.iq.pl

Ciekawe Algorytmy? Polecam https://ruwix.com/the-rubiks-cube/rubiks-cube-patterns-algorithms/ .

Timer jakiego używam: http://www.cubetimer.com/

Jakie macie czasy w układaniu? Mój rekord wynosi coś koło 20s. Średnio układam w poniżej 30s.

Jakie kostki umiesz układać? 3x3x3, 2x2x2, 4x4x4, pyraminx i mirrora(3x3x3 , 2x2x2)

Dodatkowo umiem układać kubeczki: (Speedstack)

komentarz 20 grudnia 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Nauczyłeś się Fridricha w 3 dni? Toż to jest 120 algorytmów. Ja nauczyłem się kilku i cały czas mi się mieszają...
komentarz 20 grudnia 2016 przez xjakubekx Obywatel (1,280 p.)
Nie nie, LBL z tej strony co podałem nauczyłem się w 3 dni, fridricha ucze sie do dzis!
Są przecież jeszcze mirory na wszystkie algorytmy i sposoby na połącznie OLL I PLL w jedno, jak mówię, algorytmów są tysiące :O
komentarz 20 grudnia 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

A to już co innego ;) To podobnie jak u mnie. LBL to w sumie 2-3 dni żeby zapamiętać i nie mylić. Czasy też na poziomie 5 minut. Kostka jak na razie totalnie beznadziejna. Powinno się za jaja wieszać za produkcję czegoś takiego. W dodatku była bardzo droga jak na taki bubel. Ale już zamówiłem sobie GuanLonga. 

Uczę się teraz F2L, umiem kilka najważniejszych chyba algorytmów i już w sumie szybciej to idzie niż metodą LBL ale wydaje mi się że to nie ma sensu jechać na skróconym Fridrichu. Zysk czasowy jest nieduży. Trzeba się nauczyć wszystkich 57 algorytmów aby to się opłacało.

komentarz 20 grudnia 2016 przez xjakubekx Obywatel (1,280 p.)
Warto, bo ze skróconego Fridricha dzieli cie mały krok do pełnego! Bardzo polecam, ja na uproszczonym doszedłem do sub 30 z LBL robiłem minutę
komentarz 8 stycznia 2017 przez Michał628496 Pasjonat (17,340 p.)
Ja umiem wszystkie PLL i część OLL których sie uczę , jeśli ju,z :) a pierwsze 2 warstwy LBL :)
komentarz 15 lutego 2018 przez Refjel Nowicjusz (180 p.)

@manjaro, w zasadzie sporo przesadziłeś z tą liczbą. Crossa robisz intuicyjnie, tak samo f2l, oll to 57 algów a pll to ledwie 21 co prostą matematyką (choć zawsze można napisać program który to obliczy jeśli mi nie wierzysz) daje 78 algów

 

komentarz 15 lutego 2018 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

Klasyczny F2L składa się z 41 przypadków. Jak dodasz do tego co Ci wyszło to masz 119. Schodzę z układaniem do około minuty. Szybciej nie jestem w stanie bo za dużo czasu tracę na szukanie slotów. Poza tym też wolno kręcę kostką

+2 głosów
odpowiedź 4 lipca 2016 przez Janusz programowania Bywalec (2,710 p.)
Układam już od dłuższego czasu, ale z powodu matury miałem ostatnio kilkumiesięczną przerwę. Moje najlepsze czasy: 3x3 - 8.37 3x3 jedną ręką - 12.23 3x3 na ślepo - około 1:40 4x4 - około 55 5x5 - 2:55 Megaminx - z 10 minut :P. Sześcienne kostki to oczywiście CFOP. Blind - op rogi, turbo krawędzie i jestem w trakcie nauki komutatorów na rogi :P.
komentarz 3 listopada 2018 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
F2L'a układasz algorytmami czy intuicyjnie?
+2 głosów
odpowiedź 27 listopada 2016 przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)

Tak potrafię układać kostkę Rubika. Poniżej znajduje się moja kolekcja 

Nauczyłem się układać kostki z poradników na YouTube. 

Bardzo polecam kanał Dżodżo

Najważniejsze jest, aby być upartym. Najlepiej nie pytaj się osoby, która nie potrafi składać kostki, czy jest trudno ułożyć taką kostkę. Kostka jest banalna ;) Ja układałem kostkę 3x3x3 przez tydzień, ponieważ wszyscy wokół mnie mówili, że nie dam sobie z tym rady (dlatego tak długo mi to zajęło). Kiedy złożyłem kostkę 3x3x3 reszta poszła już z górki ;) Kostkę 5x5x5 uczyłem się układać w 2h ;)  

+2 głosów
odpowiedź 15 lutego 2018 przez Refjel Nowicjusz (180 p.)
Układam o trochę ponad roku i na kostce 3x3 mam czasy sub 20 i PB 11.10s. Poza 3x3 układam też 2x2, 4x4, 5x5, megaminxa, clocka, skweba, pyraminxa, square-1, fisher cube, axis cube, mirror cube, pyramorphix, mastermorphix i uczę się OH oraz blinda. Osobiście używam twisty timer na telefonie, a trochę rzadziej na stronie cs timer. LBL nauczyłem się w jakąś godzinę, tego samego dnia miałem też czasy poniżej minuty ponieważ fingertricki czy jak inni mówią fingershortcuty były dla mnie oczywiste. Przez dłuższy czas układałem uproszczonym cfopem z pełnym pll-em ponieważ nie chciało mi się uczyć oll-i ale gdy już się wziąłem za ich nauke zajeło mi to mniej niż 3 tygodnie. Z ciekawych algorytmów myśle że ciekawie było by pomyśleć nad cll=ami lub zbll i winter variation, ale to pomaga w zasadzie po osiągnięciu czasów poniżej 15s. W tym momencie układam cfopem z intuicyjnym f2l-em
+1 głos
odpowiedź 4 lipca 2016 przez BinaryMan Stary wyjadacz (12,620 p.)
Nie jestem jakimś zawodowcem w układaniu kostki, ale umiem ją ułożyć :D Układam raczej dla zabawy niż dla rekordów (nigdy nie układałem na czas). Na początku sam ułożyłem kostkę rubika bez żadnego algorytmu. Zajęło mi to miesiąc (wiem trochę długo). Teraz natknąłem się na YT na kanał z kostkami i nauczyłem się jednego algorytmu.

https://www.youtube.com/user/SajwoPL
komentarz 4 lipca 2016 przez Nicolaus Dyskutant (9,740 p.)

Tak znam ten kanał. Polecam też DżoDżo: https://www.youtube.com/user/RadekDzoDzo i xkxorath: https://www.youtube.com/user/xKXORATH. Dzięki za odpowiedźwink

+1 głos
odpowiedź 4 lipca 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
edycja 4 lipca 2016 przez manjaro
Również nie jestem zawodowcem. Układam normalnie bez spiny, nie ćwiczę prędkości palców i wytrzymałości kostki ;) Nauczyłem się sam w czasach kiedy yt jeszcze nie istniało, nie znam żadnych książkowych metod. W zasadzie to chyba układam odwrotnie niż te sposoby zawodowe. Z tego co się orientuję to układa się najpierw krzyżyk a ja układam najpierw skosy. Ułożenie zajmuje mi maksymalnie 10 minut. A rekord to 2.26min. Kostka oczywiście tradycyjna 3x3.
+1 głos
odpowiedź 4 lipca 2016 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Także układam. Posiadam 7 różnych kostek: Gear cuba, pyraminx, 3 kostki 3x3, kostkę 4x4 i axis cube'a. Rekord mój w kostce 3x3 wynosi 19.27s, ustanowiłem go na kostce gans 357. Mam jeszcze shengshou autora i aolonga. Pyraminx standardowy od shengshou, ale miałem kiedyś w rękach pyrkę od moyu i w moyu czuć ogień :). Kostka 4x4 kupiona za 20 zl od kolegi, shengahou v5. 2 lata temu była dobra, najlepsza, z florianem to już w ogóle, ale teraz kostki moyu mają monopol. Po prostu są najlepsze. Axis cube do zabawy, a gearcube dostałem na gwiazdkę. Timer - QJ V3. W sumie doby, nie narzekam, tani i przyjemny. Układam fridrichem.
komentarz 4 lipca 2016 przez Nicolaus Dyskutant (9,740 p.)
Polecił byś jakieś algorytmy do fridricha lub jakąś stronkę z jak najszybszymi algorytmami?
1
komentarz 4 lipca 2016 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Na badmephisto masz dobre pll'e i oll'e http://badmephisto.com/
Jeśli masz bardzo dobrą pamięć to możesz zacząć uczyć się ZBLL'i (prawie 500 algorytmów, ale za jednym zamachem pll i oll załatwiasz xD)
komentarz 4 lipca 2016 przez niezalogowany
Tutaj swego czasu był fajny spis + zestaw pdfów do pobania i wydrukowania: http://www.kostkarubika.org/
komentarz 15 lutego 2018 przez Refjel Nowicjusz (180 p.)

@CzikaCarry, gdybyś miał w rękach moffangge xmen bell to byś dopiero poczuł ogień

+1 głos
odpowiedź 4 lipca 2016 przez niezalogowany
A umiem :) Ale tylko metodą Layer By Layer, chodziło mi po prostu o to, żeby ją w końcu ułożyć xd Innych metod się nie uczyłem i chyba nie zamierzam ;)
+1 głos
odpowiedź 4 lipca 2016 przez Eimens Maniak (69,240 p.)
Swojego czasu układałem kostki 3x3 nie wiem jaką metodą, algorytmy miałem z google grafiki :) Mój najlepszy czas to coś koło 50 sekund :p Układanie ćwiczyłem może z tydzień, coś koło tego.
komentarz 4 lipca 2016 przez xjakubekx Obywatel (1,280 p.)
Pewnie metoda LBL
+1 głos
odpowiedź 4 lipca 2016 przez niezalogowany
3x3 custom LBL schodziłem do okolic 22s, mam 2 kostki: Shengshou Wind oraz DaYan Guhong v2, Friedrichem układam dość słabo bo po prostu mi się układanie kostek znudziło.

btw Nie rozumiem powodu, dla którego w tak dziwny sposób sformatowałeś tekst pytania
+1 głos
odpowiedź 4 lipca 2016 przez Nicolaus Dyskutant (9,740 p.)
Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Czekam na kolejne.
+1 głos
odpowiedź 27 listopada 2016 przez Adam Kopczyński Nowicjusz (200 p.)
Układam różnymi metodami a od niedawna nawet uczę innch na stronie i kanel YT https://www.youtube.com/watch?v=1LOQ9qQCC3M
+1 głos
odpowiedź 27 listopada 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
edycja 15 lutego 2018 przez spokojny
Ja się nauczyłem wedle własnych wymyślonych algorytmów, mój rekord tanią kostką z kiosku to 45 sekund.
+1 głos
odpowiedź 7 stycznia 2017 przez BARTMAN Nowicjusz (160 p.)
Ja umiem ukladac kostki :2x2, 3x3 4x4 5x5 6x6 7x7 piraminx megaminx mirror 2x2 i 3x3 oraz 13x13 Mój sredni rekord 3x3 to 8.95 s. 2x2 4.76 s. 4x4 48.28 s. 5x5 1.27 m. 6x6 3.75 m. 7x7 5.32 m. Piraminx 6.72 s. Megaminx 3.64 m. Mirror 2x2 1.75 m. Mirror 3x3 2.53 m. I 13x13 14.42 m. Ukladam metodą Rouxa oraz Fredlicha
+1 głos
odpowiedź 15 lutego 2018 przez TheBrick Nowicjusz (160 p.)
Układam zmutowanym LBL, mój rekord to 46 sekund. Teraz uczę się permutacji i finger tricków do fridicha. Układam od 2 miesięcy, nauczyłem się w tydzień na dwóch stronach: https://how-to-solve-a-rubix-cube.com/jak-ulozyc-kotske-rubika/ http://kostka-rubika.web.iq.pl/ Z pierwszego linku wziąłem wszystko oprócz punktu 6- był niepoprawny. Wziąłem go z drugiego linku. Mój timer to aplikacja "Finger Timer". Polecam (: Mam 5 kostek i planuję kupić jeszcze trzy: Shengshou Mirror złoty na białym plastiku, 2x2 i pyraminx od xinbudi xD, skewba QiYi i trójkę od Rubiksa /: Zamierzam kupić shengshou aurorę i megaminx, oraz MofangJaoShi MF4S. Dziękuję za przeczytanie (:
+1 głos
odpowiedź 15 lutego 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
A Ty Nicolaus, ułożyłeś już ENIGMĘ ?

www.enigma-open.pl
+1 głos
odpowiedź 15 lutego 2018 przez MAJ0R Obywatel (1,130 p.)
Układam LBL ,nauczyłem się w jakieś 3 dni układać 3x3.Mój rekord to ok. 50s na 3x3 i ~30 na 2x2 ale dawno nie układałem więc umiejętności trochę zardzewiały.
+1 głos
odpowiedź 19 kwietnia 2020 przez ArekPL Nowicjusz (160 p.)
Moj rekord 3x3 to 42s 2x2 5s piramida 7s
–1 głos
odpowiedź 25 kwietnia 2021 przez KFC Użytkownik (610 p.)

Umiem układać metodą LBL i Fridrich,

Nauczyłem się układać w ok. 30 min (LBL), a Fridricha uczę się do teraz.

Nauczyłem się tutaj: www.youtube.com

Algorytmy polecam z tej strony: www.speedcubing.pl

Moje czasy: rekord ok. 24s, średnio 35s

Umiem układać: 2x2x2, 3x3x3, 4x4x4, 5x5x5 + megaminx i pyraminx (na telefonie bo nie mamlaugh)

Polecam timer: na komputer: ruwix.com, a na telefon: aplikacja CubeX

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 387 wizyt
pytanie zadane 8 lipca 2016 w Offtop przez Nicolaus Dyskutant (9,740 p.)
+2 głosów
1 odpowiedź 295 wizyt
pytanie zadane 26 listopada 2021 w Offtop przez Mikollaj Nowicjusz (170 p.)

92,548 zapytań

141,391 odpowiedzi

319,511 komentarzy

61,932 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...