• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak tworzyć strony internetowe - przy pomocy CMS czy bez?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,354 wizyt
pytanie zadane 3 lipca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez artux Nowicjusz (150 p.)
Witam,

chciałbym zająć się tworzeniem stron internetowych. Znam w miarę dobrze HTML i CSS oraz podstawy PHP, ale brakuje mi doświadczenia. Chciałbym zdobyć jakieś zlecenie, ale nie wiem jak się za to zabrać. Przeglądałem serwisy typu oferia.pl, ale tam pod każdym zleceniem ogłasza się masa osób bardziej doświadczonych ode mnie. W związku z tym pomyślałem o stworzeniu sobie portfolio - znaleźć jakieś firmy ze starymi stronami, wykonać nową (miałbym od razu cel, pomysł, nie musiałbym całkowicie czegoś wymyślać) i ewentualnie zaoferować im taką stronę, nawet, gdyby dana firma nie była zainteresowana, ja tworząc ją czegoś bym się nauczył.

I tu pojawia się moje pytania - jak stworzyć taką stronę? Myślę, że jestem w stanie zrobić jakąś niezbyt skomplikowaną stronę-wizytówkę, ale jak wtedy wygląda kwestia aktualizowania strony? Jest sens uczyć się robienia stron w ten sposób czy od razu zabrać się za naukę np. WordPressa? Jeśli WordPress, to czy możecie polecić jakiś dobry, darmowy kurs na początek?

Pozdrawiam

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 4 lipca 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
wybrane 4 lipca 2016 przez artux
 
Najlepsza
Małe firmy maja zazwyczaj tylko strony wizytówki na których nie ma co aktualizować. A duże firmy mają swoich informatyków i sami zajmują się swoim wizerunkiem w sieci. Więc problemu raczej mieć nie będziesz.

Mnie się kiedyś trafił 3-osobowy zespół muzyczny który chciał taką stronę wizytówkę ale uparli się że chcą mieć możliwość dodawania na stronie informacji o koncertach. Do takich problemów wystarczy napisać naprawdę najprostszy CMS w PHP. Skrypt logowania i po zalogowaniu prosty formularz z dodawaniem aktualności do bazy danych. Na stronie-wizytówce robisz podstronę aktualności i tam będzie ładowane z bazy powiedzmy 5 ostatnich wpisów. Wystarczą do tego podstawy PHP z kursu Pana Zelenta.

Zaletą takiego rozwiązania jest, że to Twój CMS, uczysz się kodować, no i możesz go stosować w innych zleceniach. Z czasem rozbudowujesz o nowe możliwości... Tak ja to widzę.
+1 głos
odpowiedź 3 lipca 2016 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)
Wbrew pozorom, aby poznać dobrze HTMLa i CSSa, trzeba trochę się oczytać. Jeżeli do tego dodamy JSa, to właścwie rodzą się dwa kierunki(tak ja to widzę):
- tworzenie aplikacji(czyli pójście w stornę frameworków),
- motywy/szablony do systemów CMS.

Jeżeli znasz PHP - poznaj go jeszcze lepiej i jeżeli będziesz w stanie utworzyć własny CMS, a następnie napisać do niego motyw - będziesz mógł zdecydować. Wcześniej daj znać rzecz jasna na miejscu takim jak te forum, aby kod został poddany code review - wtedy zobaczysz, jakie masz luki. Tym samym wrócisz do HTML i reszty - tak w koło Macieju ;)
+1 głos
odpowiedź 4 lipca 2016 przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (20,160 p.)

Co do:

Myślę, że jestem w stanie zrobić jakąś niezbyt skomplikowaną stronę-wizytówkę, ale jak wtedy wygląda kwestia aktualizowania strony?

to obstawiam, że poprzez podmianę plików na serwerze, co dla klienta na pewno nie będzie wygodne. Chyba że zleci Ci obsługę strony i jej aktualizację.

Podstaw tworzenia własnego CMSa w PHP z bazą danych MySQL można się nauczyć z książki "PHP i MySQL. Od nowicjusza do wojownika ninja" Kevina Yanka. Stworzenie prostego systemu zarządzania treścią nie jest takie trudne ^_^

3
komentarz 4 lipca 2016 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Dokładnie, sam ostatnio tworzyłem CMS'a. Nie jest to trudne, a nawet pokuszę się o stwierdzenie, że jest to łatwe:)
komentarz 26 maja 2017 przez Karpiu Nowicjusz (100 p.)

Mimo, iż nie jestem informatykiem z wykształcenia, również jestem zdania, z CMS jest łatwy :) Nie zajęło mi dużo czasu ogarnięcie tego zagadnienia. Pewnie było łatwiej bo w kwestiach nauki nad tworzeniem stron internetowych pomagali mi koledzy z http://greytree.pl/uslugi/strony-internetowe/

0 głosów
odpowiedź 26 lipca 2016 przez Dariusz22 Nowicjusz (140 p.)
Bez względu na to czy zamierzasz pisać CMS własny czy używać istniejącego, niezbędne będzie rozumienie podstaw webdev. Tj. html, css, php, javascript, jquery. Te same tematy opanowałem dzięki kursom z eduweb.pl. I polecam to wszystkim, którym zależy na czasie i jakości.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,810 wizyt
pytanie zadane 2 lipca 2017 w HTML i CSS przez Ziwer Nowicjusz (200 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 640 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2018 w Systemy CMS przez niezalogowany
+1 głos
2 odpowiedzi 184 wizyt

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...