• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Samo wyłączanie się komputera, znowu płyta główna?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,811 wizyt
pytanie zadane 3 lipca 2016 w Sprzęt komputerowy przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Mój komputer stacjonarny wyłącza się sam z siebie, już raz miał wymienianą płyte główną, czyżby znowu trzabyło ją wymienić?

Czego to jeszcze może być wina jeśli nie płyty głównej?

5 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 7 lipca 2016 przez Wojciech Trojanek Obywatel (1,230 p.)
Witam,

Żeby zbytnio nie powielać słusznych wskazówek kolegów:

Po 1. Podaj pełną specyfikację komputera - jaka płyta, zasilacz, procesor, grafika itd.

Po 2. Zakładam komputer wolny od kurzu - czyścimy sprężonym powietrzem (z kompresora, z puszki wszystko jedno) nigdy odkurzaczem z racji wyładowań elektrostatycznych - można elektronikę zabić. Przy okazji oglądamy stan kondensatorów.

Po 3. Zajrzeć do podglądu zdarzeń (Panel sterowania -> narzędzia administracyjne -> podgląd zdarzeń) resety o ile nie są spowodowane przegrzaniem (przy przegrzaniu częściej występuje wyłączenie komputera a nie resetowanie) to są poprzedzone "blue screenem" którego czasem nawet nie zdążymy zobaczyć. W podglądzie zdarzeń powinniśmy mieć pełne informacje co spowodowało zresetowanie sprzętu np błąd sterownika graficznego. Podaj screena z informacjami.

Po 4. Diagnostyka pod kątem temperatury proca płyty grafiki, dysku twardego, test pamięci ram. W miarę możliwości najlepiej podłożenie drugiego zasilacza (jeśli nie mamy tyle pojęcia żeby zajrzeć i ocenić jego stan, chociaż nawet z dobrze wyglądającymi kondensatorami może nie mieć wydajności prądowej, nie wspomnę już o wadach w lutowaniu).

Po 5. Tutaj tykamy system pod kątem śmiecia, wirusów i... tu zakończę bo można książkę pisać o wróżbiarstwie :D.

Potrzebujemy w tym momencie więcej informacji :)

Pozdrawiam.
0 głosów
odpowiedź 3 lipca 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
Zasilacza, RAMU, CPU opisz dokładnie co się dzieje, kiedy się wyłącza w jakich okolicznościach, a nie, że się wyłącza ...
komentarz 3 lipca 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
W losowych okolicznościach. Kiedyś jak też była zepsuta płyta główna to po włożeniu płyty do komputera wyłączał się jeśli dostatecznie szybko nie weszło się w tą grę z pyty.
komentarz 3 lipca 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
Przed załadowaniem systemu też się wyłącza?
komentarz 3 lipca 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Nie, takiego czegoś nie zauważyłam. Ale jak wcześniej (gdy poprzednim razem była zepsuta płyta główna) była płyta z grą w napędzie i wyłączył się to jak się włączył i zaczął odczytywać płytę to znowu się wyłączał i tak cały czas.
komentarz 3 lipca 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
Płyta w napędzie i się resetuje. Jest to co najmniej dziwne. Co do aktualnej płyty to ogarnij jakiś system inny i pobądź na nim trochę np Live Ubuntu czy coś. Bo jeśli Ci się nie wyłącza przed załadowaniem systemu to, może czas formata robić, lub pod dużym obciążeniem zasilacz nie wyrabia i pada.
komentarz 3 lipca 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Raczej wolałabym nie robić żadnego formatowania, bo dane, które na nim są są mi potrzebne. Poza tym sądzę, że to jednak wina tej płyty głównej (znowu)
komentarz 3 lipca 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
Się uparłeś tej płyty, wiesz w ogóle za co ona odpowiada? Na jakiej podstawie twierdzisz, ze to wina płyty ? Za resetowanie odpowiada głównie zasilacz i kopnięte kable, ramy, CPU nie stabliny i temperatury. Podaj specyfikacje PC ściągnij jakiś dobry program np HW monitor i podaj temperatury w stresie i jak linie trzymają natezenie
0 głosów
odpowiedź 3 lipca 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

Cześć.Przczytałem Twoje wypowiedzi.Zastanawiającym jest to że.

Wymieniono Ci płytę główną na inną,a problem jakby pozostał(bo tak wynika z tego co opisujesz)

Ktoś źle zdiagnozował  albo z mało poświęcił czasu na jego znalezienie.

Trzeba zacząć od zasilacza.Napisz trochę więcej na temat sprzętu.Np.moc zasilacza.

Powyciągaj wszystkie urządzenia z USB,pozostaw tylko mysz i klawiaturę.Sprawdź w jakim stanie są kabelki z tychże urządzeń.przetarte(lub pogryzione,zdarza się wink)mogą robić przypadkowe zwarcie i wyłączają kompa.

Zasilacz np. z "wylanymi" i napuchniętymi kondensatorami nie trzyma parametrów.

Problemy mogą być gdzieś indziej ale tak bym zaczął diagnostykę.

Pozdrawiam :)

komentarz 3 lipca 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Kabelki mam posprawdzać wszystkie czy od myszki i klawiatury (nie zrozumiałam)?

Jak sprawdzić moc zasilacza?
komentarz 3 lipca 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
Jak rozbierzesz PC to na zasilaczu pisze jego model, a z tego już wszystko można wyjasnić
komentarz 3 lipca 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
edycja 3 lipca 2016 przez marko

Od myszy i klawiatury.W mojej że tak napiszę"karierze ;)" bywały takie przypadki.Nazwałem je tymi"niemożliwymi" ale uczącymi pokory :)

Widzę że działasz,to dobrze :)

Gdyby Ci przyszło do głowy "grzebać" w zasilaczu.

Ma być odłączony od prądu,wkładanie paluchów nawet w odłączonym zasilaczu może grozić porażeniem.Chodzi o nagromadzony ładunek w kondensatorach.Jeśli nie miałaś z tym do czynienia i do końca nie rozumiesz o czym mowa.Proponuję zanieść kompa do dobrego serwisu.

Powtarzam,to nie musi być zasilacz ale ostrożność należy zachować.

Wspomniałem o kondensatorach.Ten filmik ma niejako "rozjaśnić" Cię :)

https://youtu.be/4rMsZVslaOE

 

 

komentarz 3 lipca 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
Głównie chodzi mi o zdjęcie klapy bocznej, a nie rozbieranie zasilacza. Bo nikt tu nie pisze o rozbieraniu jego. Żeby nie kopnął prąd to po odcięci energii wystarczy poczekać z 5 min i wcisnąć przycisk od włączania PC, wtedy one się rozładowywują
0 głosów
odpowiedź 3 lipca 2016 przez Muminek Dyskutant (8,650 p.)

Dosłownie dwa tygodnie temu miałem podobnie, co komputer bardziej musiał się napracować (jakaś gierka czy coś) to się wyłączał. Myślałem, że zasilacz. Zajrzałem do środka i... dużo kurzu w środku. Ładnie wyczyściłem wnętrze i problem zniknął :-)

komentarz 3 lipca 2016 przez bartek7910 Obywatel (1,980 p.)

Odkładał się ładunek elektryczny laugh

komentarz 3 lipca 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Wiesz, ja nie dawno czyściłam go i w środku dużo brudu nie ma (nawet gdy czyściłam dużo kurzu nie było).
komentarz 4 lipca 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Cześć.Nie wiem jak czyściłaś,ale skoro to robiłaś...to tak na wszelki wypadek sprawdź.

Czy jakiś kabelek nie zblokował wentylatora z chłodzenia procesora.

Sprawdź czy przypadkowo nie poluzowałaś jakiegoś zatrzasku(jeśli takie są) z mocowania radiatora(chłodzenia) małe prawdopodobieństwo...ale istnieje.

Chodzi o właściwe odprowadzanie ciepła z procesora.Chłodzenie istnieje ale może nie być tak do końca skuteczne.

No i nie wiemy nadal nic o zasilaczu ;)

Pozdrawiam :)
–1 głos
odpowiedź 3 lipca 2016 przez bartek7910 Obywatel (1,980 p.)
Witam

 Kiedyś miałem podobny przypadek. Problemem była wykładzina od której elektryzowała się obudowa. Wystarczyło dotknąć obudowę i np grzejnika by odprowadzić ładunek elektryczny. Nie wiem czy w Twoim przypadku to to samo, ale możesz spróbować.

Pozdrawiam
komentarz 3 lipca 2016 przez DawidRodycz Gaduła (3,090 p.)
Ja preferuje linie wysokiego napięcia. Tak to sobie możesz odprowadzać ładunek z naelektryzowanej linijki.
komentarz 3 lipca 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Komputer stoi na biurku.
komentarz 3 lipca 2016 przez DawidRodycz Gaduła (3,090 p.)
No i co z tego? Przez Ciebie przepływa prąd gdy dotykasz grzejnika. Chcesz tak bardzo spróbować to próbuj.
komentarz 3 lipca 2016 przez bartek7910 Obywatel (1,980 p.)
Nie mówię tutaj o przepływającym prądzie 230V, tylko o niewielkim ładunku elektrycznym, który może się indukować na sprzęcie elektronicznym lub nawet na ubraniu.

No ale w tym przypadku problem leży zupełnie gdzie indziej...

Pozdrawiam

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 171 wizyt
pytanie zadane 29 lipca 2018 w Sprzęt komputerowy przez 25GuDbEs Początkujący (360 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 212 wizyt
pytanie zadane 8 stycznia 2017 w Sprzęt komputerowy przez Jakub Wolak Obywatel (1,300 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 124 wizyt
pytanie zadane 29 kwietnia 2020 w Sprzęt komputerowy przez Mefjuu Nowicjusz (220 p.)

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,531 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...