• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Co to jest i jak działa web service i kilka pytań o technologie webowe

Object Storage Arubacloud
0 głosów
16,073 wizyt
pytanie zadane 27 czerwca 2016 w JavaScript przez subterras Użytkownik (680 p.)
Hej, ostatnio chciałem ogarnąć rzeczy którymi chciałbym się zająć w najbliższym czasie i sam zacząłem się w tym gubić :P Mianowicie przede wszystkim , o co chodzi z web servisami i jak się z nimi pracuje ? One zwracają nam jakiegoś typu dane typu JSON itp ? I tutaj mam pare innych pytań :P Skąd pobiera się dane typu JSON, xml i za pomocą jakiej technologii ? I co ma z tym wspólnego AJAX oraz protokoły HTTP itp. Wiem że to wygląda jakbym nic nie ogarniał ale po dość długiej nauce nagle pojawiły mi się te rzeczy i mimo czytania o nich niewiele zrozumiałem :P Mam nadzieję że mi jakoś pomożecie :) Z góry dziękuję za pomoc :)

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 27 czerwca 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
wybrane 27 czerwca 2016 przez subterras
+1 głos
odpowiedź 27 czerwca 2016 przez MichuDev Pasjonat (20,300 p.)
Web Service to dobry sposób na oddzielenie widoku od logiki, łatwość dostosowywania aplikacji webowej również do komputerów,smartphone'ów i tabletów. Web Service jak sama nazwa mówi to są serwisy internetowe dostarczające dane najczęściej w formacie JSON rzadziej XML. Web Service odpowiadają na zapytania HTTP najczęściej w sposób REST'owy, czyli każdy sposób zapytania (GET,POST,PUT,DELETE...) jest brany pod uwagę wraz z adresem URL. Często są pisane w Java EE,PHP,Ruby,Python.
0 głosów
odpowiedź 27 czerwca 2016 przez subterras Użytkownik (680 p.)
edycja 27 czerwca 2016 przez subterras
Dzięki za pomoc poogarniam te linki jak będę na kompie :) Mam nadzieję że jakoś to ogarne, jbc będę pytał :)

Jeszcze jedna sprawa której nie do końca ogarniam :) Tak jakby skąd pobieramy dane typu JSON ? I za pomocą czego to robimy ?
komentarz 27 czerwca 2016 przez uRTLy Bywalec (2,420 p.)
Odbieramy je od serwera który nam je odsyła po przesłaniu odpowiedniego zapytania na odpowiedni URL. Odpowiedź na zapytanie wysyłają w postaci JSON'a.

Zapytanie wysyłamy za pomocą API jQuery czyli np $.ajax ale można też czystym JS za pomoca XMLHttpRequest, ogólnie biblioteki są różne do tego nie musisz się ograniczać do nich.

Załóżmy po przyciśnięciu przycisku "Zaaktualizuj listę  użytkowników online" wyślesz do serwera tymi funkcjami zapytanie o użytkowników którzy są online a on ci wyśle odpowiedź z reguły tablice obiektów z info o nich . A tym co przesyła serwer po zapytaniu zajmują się backendowcy. Będziesz miał opisane API jakiejś usługi i jak korzystać i pod jakie URLe przesyłać zapytania zależnie od tego jakie info chcesz otrzymać/

 Ale to wszystko masz w tych poradnikach u góry.

Polecam wejsc na freecodecamp.org tam masz aż  3 albo 4  fajne projekty do zrobienia z użyciem API. Najlepiej chyba zrobic apke od pogody. ;)
komentarz 28 czerwca 2016 przez subterras Użytkownik (680 p.)
Okay, dzięki wielkie :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 916 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 464 wizyt
pytanie zadane 25 sierpnia 2019 w Java przez Szpryca Użytkownik (580 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 791 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2019 w Java przez Szpryca Użytkownik (580 p.)

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...