• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka lutowania

Object Storage Arubacloud
0 głosów
982 wizyt
pytanie zadane 24 czerwca 2016 w Offtop przez hubot Dyskutant (9,090 p.)
Witam. Ktoś mi powie jak szybko i bezpiecznie nauczyć się lutowania? Zawsze gdy próbowałem wylutowywać części ze starych urządzeń to je psułem a gdy próbowałem łączyć cyną elementy na płytkach uniwersalnych to mi się zdarzyło uszkodzić te miedzianie otwory i zostawić zimne luty. Ktoś mi powie jak nauczyć się profesjonalnych technik lutowania? Jakiego sprzętu do tego potrzebuję? Używałem do tej pory zardzewiałej lutownicy z bazarku za kilka-kilkanaście zł. Chodzę do szkoły specjalnej, więc tam na pewno nie nauczą mnie lutowania a nie ma szans bym poszedł do technikum elektronicznego.
2
komentarz 24 czerwca 2016 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Nie wiedziałem, że użycie wyszukiwarki internetowej to tajemna wiedza dla wybranych...
1
komentarz 24 czerwca 2016 przez niezalogowany
nie chcę być wredny albo niemiły ale po co tworzyć forum skoro wszystko da się znaleźć na internecie??
komentarz 24 czerwca 2016 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Nie walczę z wszelkimi pytaniami, tylko z tymi oklepanymi typu "jak coś zrobić", a to właśnie do takich należy.
komentarz 24 czerwca 2016 przez niezalogowany
tak w sumie to większość pytań jest tego typu.
1
komentarz 25 czerwca 2016 przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,290 p.)
Wejdź w co drugie pytanie. W ilu z nich znajdziesz odpowiedź satysfakcjonującą w internecie w miarę szybko? Kurs lutowania. Wpisać w google 3 sec. Polecam filmiki reduktora szumu lub podobno forbit na fajny.

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 24 czerwca 2016 przez niezalogowany
Na youtube jest sporo bardzo dobrych poradników o lutowaniu

 

Te fajniejsze są po angielsku

https://www.youtube.com/watch?v=oqV2xU1fee8
+1 głos
odpowiedź 24 czerwca 2016 przez niezalogowany
kup sobie nową porządną stację (najlepiej) to koszt 60zł, potem cynę, dużo cyny, ja bez kalafonii lutuję ale to szczegół. Otwórz okno najbardziej jak się da, to ważne (BHP). włóż rezystor do płytki i przyłóż cynę w miejsce gdzie nóżka rezystora łączy się z tym otworem. potem przyłóż lutownicę i w momencie gdy się stopi oderwij lutownicę. Teraz ważna uwaga, jeśli lut wygląda jak piłka, jest źle, jeśli wygląda jak wulkan jest super. Miałem lutowanie w szkole jakby co. Poćwicz trochę a uda się :)
komentarz 25 czerwca 2016 przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,290 p.)
Teoria mówi, że grot powinien mieć jak najkrótszy czas styku z cyną. Cyna powinna być rozgrzana poprzez przewodzenie i w ostatnim momencie. Dla bardzi wrażliwych na ciepło stosuje się nagrzewanie cyny przez jakiś przewodnik o wysokiej temperaturze topnienia, aczkolwiek nigdy tak nie robiłem i nie widziałem kogoś kto tak robił :p Czyli to normalna plecionka. Myślałem, że jakaś specjalna siatka :p
komentarz 25 czerwca 2016 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Wyleciało mi słowo plecionka z głowy.

Czyli powinienem nagrzewać element do którego lutuję i potem tylko do niego przykładać cynę? Zobaczę dzisiaj jak to wyjdzie, dzięki za informacje :D. Trochę mi teraz głupio że nigdy nie zajrzałem do literatury, tylko robiłem na czuja. A mógłbyś rozwinąć jeszcze o co chodzi z tym nagrzewaniem przez przewodnik?
komentarz 25 czerwca 2016 przez hubot Dyskutant (9,090 p.)
komentarz 25 czerwca 2016 przez niezalogowany
na początek weź ten drugi
komentarz 25 czerwca 2016 przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,290 p.)
Do lutowania pierwszy. Do wszystkiego drugi. W sumie lepiej samemu złożyć. Ja jestem za kupnem od razu porządnej stacji lutującej (250 zł koszt). Uznajmy, że wkładasz diodę w płytkę uniwersalną jednostroną. (Nie mówie o smd) W takim razie nagrzewasz tą obwódkę dziurki. Potem minimalnie drucik od diody i cyne po tym przesywasz. Nastepnie lekkie dotkaniecie grotem cyny powinno idealnie rozlać ją i połączyć po tych elementach. Następnie topnikiem najlepiej takim co nie trzeba go zmywać (i nie klei się). Odnośnie nagrzewaniem cyny przez przewodniki słyszałem, że podobno kawałek blaczki z jednej grot. Z drugiej cyna. Przez co posiada ona wysoką temperaturę ale nie stapia się jeszcze. I następnie do miejsc. Powoduje to że elementy nie są nagrzewane długo = wrażliwe nie będą się psuły. Dokładnie nie mam pojęcia. Musiałbyś poczytać. To dość nowa metoda z tego co się orientuje ;)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 207 wizyt
–2 głosów
1 odpowiedź 478 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 512 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,554 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...