• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

GRUB - brak czy błąd?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
897 wizyt
pytanie zadane 23 czerwca 2016 w Systemy operacyjne, programy przez kacperdyba Gaduła (3,290 p.)
Cześć,

 

Postanowiłem obok win 10 postawić sobie linuxa. System jest zainstalowany, wszystko fajnie ale... nie odpala się. Po włączeniu laptopa odpala się od razu win 10. Próbowałem naprawić program wg tych poradników ale to nic nie dało. Wie ktoś co jeszcze należy zrobić?

poradniki: https://trycode.wordpress.com/2010/05/18/przywracanie-grub2-po-instalacji-windows-7/
http://www.arturpyszczuk.pl/grub_installation.html

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 23 czerwca 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Nie napisałeś jaką dystrybucję instalowałeś. Niektóre nie instalują gruba domyślnie.

Najlepiej zainstalować wszystko od nowa poprawnie.

Chociaż to może też być problem z uefi.
1
komentarz 23 czerwca 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Spoczko, a ja dałem plusika w tym co napisałeś wyżej. :)
1
komentarz 24 czerwca 2016 przez kacperdyba Gaduła (3,290 p.)
Niestety, ale zarówno Luna jak i Win jest zainstalowany na tym samym dysku. Teraz już nawet nie mogę się dostać do linuxa...  Generalnie podczas instalacji nie było żadnego dodatkowego etapu, jak instalowałem kali linuxa to owszem wyskoczył komunikat o GRUB'ie. Ale teraz nic dodatkowego nie wyskakuje.
1
komentarz 24 czerwca 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Cześć.Czyli cierpliwie wracamy do pytania o BIOS.Była już w tym miejscu sugestia w sprawie UEFI.Sprawdź co "piszczy" w BIOSI-e,czy jest coś co ma związek z UEFI.Jeśli tak to zrób zdjęcie wklej(jeśli to możliwe).Zobaczymy.
komentarz 24 czerwca 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)

Trochę odbiegnę od sedna sprawy

(Szkoda mi czasu ręcznie wpisywać polecenia aby naprawić gruba ;P)

Lepiej czekać o wiele dłużej na odpowiedzi na forum niż powpisywać komendy ?

komentarz 25 czerwca 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Leoiej zobacz kogo cytujeaż tak odbiegając od tematu :)
+1 głos
odpowiedź 24 czerwca 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Odpal live cd z np. Ubuntu
zainstaluj tam boot repair (tak jak linkowalem w jednej z odpowiedzi ) na wiki masz jak to zrobić.
po uruchomieniu programu kliknij automatyczna naprawe i tyle. Po restarcie na 98% będziesz miał dwa systemy obok siebie.
komentarz 24 czerwca 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Hej :)lub uruchom instalator Debiana w trybie advanced options->rescue mode.

dochodzisz do miejsca.

Urządzenie do użycia jako główny system plików np. /dev/sda1.

Wybierasz.

Ponowna instalacja programu rozruchowego grub

lub uruchom powłokę i spróbuj zainstalować grub z sieci apt install grub.

Możliwe że coś mi umknęło ale rzadko coś takiego się wykonuje na stabilnym systemie :)

Wpisano jako uzupełnienie,opcja.

efik,masz u mnie plus,dobrze radzisz :)
0 głosów
odpowiedź 23 czerwca 2016 przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)
Hmmm... To zjawisko występuje przy instalacji Windowsa obok Linuxa, a nie na odwrót. Możesz za pomocą EasyBCD ustawić bootowanie na Linux'a :)
komentarz 23 czerwca 2016 przez kacperdyba Gaduła (3,290 p.)
A czy to da mi możliwość przłączania się między systemami?
komentarz 23 czerwca 2016 przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)
Tak, jeśli ustawiasz bootowanie na Linuxa to najpierw uruchomi ci się GRUB :)
komentarz 23 czerwca 2016 przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)
Ale musisz mieć zainstalowanego GRUBa!

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 2,429 wizyt
pytanie zadane 8 października 2018 w Systemy operacyjne, programy przez KrzychuWLK Nowicjusz (160 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 767 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 327 wizyt
pytanie zadane 10 listopada 2020 w Systemy operacyjne, programy przez mlabun Nowicjusz (120 p.)

92,572 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...