• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Który linux dla kogoś, kto już miał styczność z lunuxami?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
315 wizyt
pytanie zadane 21 czerwca 2016 w Systemy operacyjne, programy przez p0m0 Obywatel (1,190 p.)
Wiem, że mogą już istnieć takie pytania, lecz nigdzie nie znalazłem odpowiedzi zaspokajających moje oczekiwania.

Którą dystrybucję linuxa wybrać?

Miałem już: Debiana (z KDE, xfce, Gnome), Ubuntu (również Kubuntu i Xubuntu), Archa (zainstlowałem na próbę, aby sprawdzić jak działa), Gentoo (Nie, nie instalowałem go sam. Tak, zakończyłem cały proces instalacji (całość była przeprowadzana w wierszu poleceń, bez zewnętrznych programów ją przyspieszającyh) (aż do instalacji środowiska graficznego)), Manjaro (tak z ciekawości).

System ma służyć głównie do programowania w c++, a zainstalowany ma być na laptopie. Ze środowisk graficznych wybrałem sobie xfce, bo nie potrzeba mi nic więcej.

A całe pytanie można podsumować tak:
Który system wybrać, żeby nauczyć się go porządnie (menedżer pakietów itp.). Chodzi o różnice wynikające z budowy dystrybucji. Instalacja może być trudna, o ile w internecie istnieje ogólnodostępny poradnik (w języku polskim, angielskim, lub niemieckim).

Aktualnie mam Xubuntu, bo szybko zainstalowałem, aby był jakikolwiek system.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 21 czerwca 2016 przez Mateusz821 Bywalec (2,940 p.)
No, z takim zapleczem, to powinieneś wiedzieć, który Ci najbardziej pasuje, zainstalowac go i kodzić! xD
komentarz 21 czerwca 2016 przez p0m0 Obywatel (1,190 p.)
Chodzi o to, że mogę się nauczyć każdego i działać na każdym, ale najlepiej będę ogarniać ten, który będę miał na stałe, więc nie wiem który się najbardziej opłaca wybrać. Nie jest tak, że któryś mi bardziej pasuje, a któryś mniej - każdy jest dobry i wystarczający, ale na stałe chciałbym mieć tylko jeden, bo ostatnio było tak, że co jakiś tydzień zmieniałem, aby poznać inne.
komentarz 21 czerwca 2016 przez Mateusz821 Bywalec (2,940 p.)
Najlepszy dla początkujących - Ubuntu i/lub Debian, są one znane, najlepsze dla początkujących. Do pisanie na linuxie powinien wystarczyć. Jeżeli będziesz chciał robić testy penetracyjne to tylko Kali
komentarz 21 czerwca 2016 przez p0m0 Obywatel (1,190 p.)
Wiele razy słyszałem, że Debian jest dobry i stabilny, ale używając innych systemów nie dostrzegłem jego większych zalet, poza łatwością instalacji i dużymi repozytoriami, (z których mogę korzystać również pod np. Archem). Czy mógłbyś rozwinąć temat Debiana, bo dalej nie wiem, co w nim jest takiego dobrego. (Ubuntu ma po prostu dużo graficznych odpowiedników poleceń z konsoli - jeśli ma coś jeszcze więcej niż Debian, to proszę to też napiszcie.)
komentarz 23 czerwca 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Osobiście używam od wielu lat już Archa i moim zdaniem jest to system najbardziej zbliżony do ideału. Zalety to wydajność, ciągłość dystrybucji, pacman, stabilność, w miarę świeże oprogramowanie, brak jakichkolwiek problemów z użytkowaniem, bogactwo oprogramowanie (yaourt), bardzo dobra dokumentacja. Wada jest jedna - trudność w instalacji dla początkujących.

Jeżeli chodzi o Debiana to zalety niemal te same ale więcej wad. Największą wadą dla mnie jest konflikt bibliotek 32 i 64 bitowych. Niby to się da ale tak naprawdę są to rozwiązania kulawe. Poza tym jak już instalować to tylko wersję testing aby były w miarę świeże pakiety i zachować ciągłość dystrybucji. Nadmienię że wersja testing Debiana jest raczej stabilna. Niestabilna możę być wersja experimental.

Libię też gentoo. Wspaniały sytem, idealny w działaniu. Ale niestety ma wady które zniechęcają - strasznie długie komilacje, wieczne problemy z flagami use. Poza tym dla nowicjuszy hardkorowa instalacja oraz kompilacja kernela.

A jeśli chodzi o ubuntu to nie polecam bo to niewiele lepsze od windows. Niestabilne i ociężałe.

Co do samego C++ to niestety pod linuksem nie ma żadnego programu wspierającego programowanie RAD. Szkoda.
komentarz 23 czerwca 2016 przez p0m0 Obywatel (1,190 p.)
Dziękuję za odpowiedź. Chyba wybiorę właśnie Archa, lecz jeszcze w wakacje trochę poeksperymentuję z różnymi dystrybucjami.

Ma ktoś może doświadczenie z Slackware, albo Red Hat, gdyż chętnie bym się o nich też czegoś dowiedział?

Podobne pytania

+2 głosów
9 odpowiedzi 3,302 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez LEON1402 Początkujący (290 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 580 wizyt
pytanie zadane 28 stycznia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez V3ntu Początkujący (290 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 9,538 wizyt

92,573 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...