• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Lączenie z WiFi przez terminal - Linux

+1 głos
253 wizyt
pytanie zadane 18 czerwca 2016 w Sieci komputerowe, internet przez ignacjusz Bywalec (2,430 p.)

Witam, jestem użytkownikiem Minta 17.3 i mam problem. Chcę się połączyć z wifi przez terminal, ale nie mogę znaleźć odpowiednich poleceń i nie chcę, aby łączył się automatycznie z siecią, bo zwykle korzystam z i3 windows manager, a w xfce są ustawione te sieci. Kiedyś znalazłem takie polecenie:

wpa_supplicant -D nl80211 -i wlan0 -c nazwa.conf & dhclient wlan0
network={
  ssid="nazwa sieci"
  psk="klucz do sieci"
}

ale jakoś nie za bardzo chce działać. Proszę o pomoc.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 18 czerwca 2016 przez adrian17 VIP (104,520 p.)
wybrane 18 czerwca 2016 przez ignacjusz

Najlepsza

bo zwykle korzystam z i3 windows manager

Możesz używać normalnego Mintowego network managera i dla wygody podczepić jego ikonę pod i3status. Dokładnie tak robię, nie trzeba się z niczym grzebać.

Jeśli koniecznie chcesz używać terminal, to zamiast siłowania się z komendami i plikami konfiguracyjnymi, sugeruję interfejs terminalowy jak nm-cli czy wicd-curses.

komentarz 18 czerwca 2016 przez ignacjusz Bywalec (2,430 p.)

Możesz używać normalnego Mintowego network managera i dla wygody podczepić jego ikonę pod i3status. Dokładnie tak robię, nie trzeba się z niczym grzebać.

A wytłumaczysz lub dasz linki jak podpiąć taką ikonkę? Będę wdzięczny.

komentarz 18 czerwca 2016 przez adrian17 VIP (104,520 p.)

Zakładając że domyślnie w Mincie miałeś NetworkManagera i go nie usunąłeś, wystarczy dodać w .i3/config:

exec --no-startup-id nm-applet

komentarz 18 czerwca 2016 przez ignacjusz Bywalec (2,430 p.)

Dzięki, pomogłeś mi. Jednak ja chciałbym nauczyć łączenia przez terminal. Jeśli jeszcze pomógłbyś mi z tym wpa_supplicant to byłoby super. ogólnie chciałbym obok zainstalować Archa i porządnie nauczyć się konsoli.

komentarz 18 czerwca 2016 przez adrian17 VIP (104,520 p.)

Jednak ja chciałbym nauczyć łączenia przez terminal.

Mocno wątpię, że nawet użytkownicy czysto terminalowi męczą się z plikami konfiguracyjnymi tylko po to, żeby połączyć się z siecią wifi :) Tak jak mówiłem, zainteresuj się nm-cli lub wicd-curses.

ogólnie chciałbym obok zainstalować Archa i porządnie nauczyć się konsoli.

Nie potrzeba do tego Archa, nie wiem skąd ten stereotyp.

komentarz 22 czerwca 2016 przez ignacjusz Bywalec (2,430 p.)
Masz rację, wicd-curses jest fajne. :)
0 głosów
odpowiedź 18 czerwca 2016 przez spokojny Pasjonat (23,080 p.)
Ja jeszcze jak używałem modemu Play na Huaweii i Linux Arch używałem pliczku wdial. WiFi też dało mi się tam ustawić i połączyć z konsoli, tak zainstalowałem Arch Linux bez użycia kabla.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Wvdial

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 90 wizyt
pytanie zadane 7 czerwca w Systemy operacyjne, programy przez naaper Nowicjusz (160 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 66 wizyt
pytanie zadane 1 września 2016 w Systemy operacyjne, programy przez czoperek Obywatel (1,100 p.)
–1 głos
3 odpowiedzi 409 wizyt
pytanie zadane 27 marca 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Kapi2222 Użytkownik (830 p.)
Obowiązuje już zaktualizowany regulamin.

Czy wiesz, że nie musisz już odświeżać strony głównej?

Lista pytań i odpowiedzi aktualizuje się automatycznie!

38,633 zapytań

76,521 odpowiedzi

149,466 komentarzy

18,084 pasjonatów

Przeglądających: 216
Pasjonatów: 17 Gości: 199

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...