• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

"PHP i MySQL Tworzenie stron WWW" ~Problem z php

Object Storage Arubacloud
0 głosów
435 wizyt
pytanie zadane 16 czerwca 2016 w PHP przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)

Witam wszystkich serdecznie, mam problem taki że komputer pokazuje mi zmienne jako niezdefiniowane. W pewnym sensie dla mnie też to ma jakieś znaczenie, aczkolwiek jest to przykład z CD z książki "PHP i MySQL Tworzenie stron WWW - Wydanie IV" kod jest poniżej, wdzięczny byłbym za udzielenie informacji czemu tak jest i jak to mogę naprawić

PLIK PHP
 


<html>
<head>
  <title>Czêœci samochodowe Janka — wyniki zamówienia</title>
</head>
<body>
<h1>Czêœci samochodowe Janka</h1>
<h2>Wyniki zamówienia</h2>
<?php

  echo '<p>Zamówienie przyjête o ';
  echo date('H:i, jS F Y');
  echo '</p>';

  echo '<p>Zamówienie Pañstwa wygl¹da nastêpuj¹co: </p>';
  echo $iloscopon.' opon<br />';
  echo $iloscoleju.' butelek oleju<br />';
  echo $iloscswiec.' œwiec zap³onowych<br />';

  $ilosc = 0;
  $wartosc = 0.00;
  
  $ilosc = $iloscopon + $iloscoleju + $iloscswiec;
  echo 'Zamówionych czêœci:     '.$ilosc.'<br />';

  $wartosc = 0.00;

  define('CENAOPON', 100);
  define('CENAOLEJU', 10);
  define('CENASWIEC', 4);

  $wartosc = $iloscopon * CENAOPON
             + $iloscoleju * CENAOLEJU
             + $iloscswiec * CENASWIEC;

  echo 'Cena netto: '.number_format($wartosc, 2).' PLN<br />';

  $stawkavat = 0.22;   // stawka VAT wynosi 22%
  $wartosc = $wartosc * (1 + $stawkavat);
  echo 'Cena brutto: '.number_format($wartosc, 2).' PLN<br />';

?>

</body>
</html>



plik html

 

<form action="przetworzzamowienie.php" method=post>
<table border=0>
<tr bgcolor=#cccccc>
  <td width="150">Produkt</td>
  <td width="15">Ilość</td>
</tr>
<tr>
  <td>Opony</td>
  <td align="center"><input type="text" name="iloscopon" size="3" maxlength="3" /></td>
</tr>
<tr>
  <td>Olej</td>
  <td align="center"><input type="text" name="iloscoleju" size="3" maxlength="3" /></td>
</tr>
<tr>
  <td>Świece Zapłonowe</td>
  <td align="center"><input type="text" name="iloscswiec" size="3" maxlength="3" /></td>
</tr>
<tr>
  <td colspan="2" align="center"><input type="submit" value="Złóż zamówienie" /></td>
</tr>
</table>
</form>

 

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 16 czerwca 2016 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

A które zmienne? Strzelam, że jest tam coś typu:

$zmienna = $_POST['zmienna'];

Jeśli tak, to warto dorobić sprawdzanie, czy wgl jakiś formularz został wysłany.

Ogólnie mówiąc; weź tę książkę wrzuć do pieca i tyle. Jest tak stara, że nie ma sensu jej czytać…

1
komentarz 17 czerwca 2016 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Uważam, że bez sensu jest wyrzucenie tej książki, bo skoro już wydał $$$, to warto żeby część z niej się nauczył.

Jeśli kupię Poradnik dla przyszłych samobójców, to muszę się nauczyć podcinać se żyły, bo przecież wydałem kasę i jej żal?

 Ok, ale powiedz mi jedno. Czy taka wiedza również nie jest potrzebna? Od tego 2009 roku minęło raptem 7 lat? Czy wszystkie firmy inf. zdążyły pozmieniać swoje metody na nowsze? A co jak ktoś dostanie pracę, gdzie spotka się z tym "szkodliwym" kodem i będzie musiał go odpowiednio przerobić? 

"Raptem"? W webdevie, gdzie pewne rzeczy zmieniają się co noc (i to DOSŁOWNIE), 7 lat to jak ewolucja od australopiteka do współczesnego człowieka. Jeśli jakaś firma wciąż tkwi w erze prehistorycznej, to po prostu omija się ją szerokim łukiem, bo to oczywisty sygnał, że coś tam nie do końca działa poprawnie. Nikt nie jest masochistą, żeby siedzieć w firmie, która robi wszystko odwrotnie do całej branży.

Owszem, czasami taki stary kod się trafi, ale 98% projektów IT tak długiego życia po prostu nie ma. A jak ma, to i tak przechodzą one refaktoryzację. Więc szansa trafienia na kod, który już w 2009 był przestarzały, jest tak samo prawdopodobna jak to, że nagle na Twoją stronę wejdzie ktoś używający IE5. A jeśli się już trafi, to paradoksalnie trzeba mieć spora wiedzę, by się w tym odnaleźć. Choćby dlatego, że mamy do czynienia z projektem, który przeżył co najmniej 10 lat, więc there will be dragons.

Reasumując: Helion powinien tę książkę wycofać ze sprzedaży, bo jest tak stara, że nawet jako papier toaletowy się nie nadaje (za twarda). 

komentarz 17 czerwca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

Reasumując: Helion powinien tę książkę wycofać ze sprzedaży, bo jest tak stara, że nawet jako papier toaletowy się nie nadaje (za twarda). 

A zamiast niej, wycofali Bertnarda Meyera i jego "Programowanie zorientowane obiektowo" - jedyną na świecie w pełni kompletną książkę opisującą wszystkie, dosłownie, aspekty programowania obiektowego w tak dokładny sposób, że po samej lekturze człowiek odnosi wrażenie że to było "coś". Mimo, że autor najwięcej tworzył na przełomie lat 80'/90'. Różnica polega na tym, że idee i koncepcje nie zmieniają się tak często jak składnia i rozwiązania pewnych problemów w samym języku.  

komentarz 17 czerwca 2016 przez niezalogowany

efik

Zacznijmy od tego, że to nie ja kupiłem tą książkę, a piszesz tak jakbym ja to zrobił.  

Teraz się bronisz pytając o to czy spotka się z takimi skryptami. 

Wtf? Zadałem tylko pytania czy jest możliwość spotkania się ze starym kodem w firmach.  A ty mi piszesz żebym nie pisał w notatniku... Po czym wywnioskowałeś, że to mogę robić?

 

 

Comandeer

Ta odpowiedź mnie satysfakcjonuje.  Nawet się nie spodziewałem, że to programowanie się tak zajebiście szybko zmienia. Co mnie trochę martwi. Załóżmy, że kiedyś znajdę pracę. I tak będę musiał się do końca życia uczyć - aby jej nie stracić rok później - kiedy się wszystko zmieni. Ale w sumie to też może być ciekawe. :)

komentarz 17 czerwca 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Taki zawód, zresztą to  IT nie jest jakimś wyjątkiem. W każdym zawodzie  praktycznie trzeba się doszkalać, chyba, że ktoś łopatą robi, albo zbiera liście- choć mogę się mylić , bo np nowa łopata może mieć antypoślizgową rączkę :)

 

Swoją drogą obiekty i wzorce co wymienił Event, jest świetnym przykładem książki która mimo swojego wieku, nadal świetnie się sprawdza i jeżeli miałbym polecić to tą książkę.
komentarz 19 czerwca 2016 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Szczerze? Zrobiliście lekki burdel tutaj, dyskusja o nie wiadomo co. Racją jest to że jak się wychowamy tak będziemy żyć, więc chyba jasne bym podstaw php nie uczył się na błędach bo będę je popełniał i trudno będzie mi się ich oduczyć... Otworzyłem książkę, wpisałem 1 zmienną w google i wyskoczyło mi " Dlaczego tej zmiennej nie używać" (Define) to już mi oczy otworzyło ile mogę stracić, dzięki wam za informację, nie wszystko stracone pieniądze odzyskać mogę nie wiem w ilu % ale no zgaduje większość produkt lekko zniszczony był przy otrzymaniu etc...

Podobne pytania

+5 głosów
3 odpowiedzi 14,254 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 460 wizyt

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,549 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...