• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka programowania na studiach

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,343 wizyt
pytanie zadane 14 czerwca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Nech Nowicjusz (120 p.)
Na wstępie się przywitam, bo to mój pierwszy post na forum. Do jego napisania zmotywował mnie film "Sukces zawodowy w branży IT - Podcast" założyciela tego forum.
W tym tygodniu trwa moja sesja zaliczeniowa po pierwszym roku studiów informatycznych. W przyszłym będę rozpoczynał specjalizację "gry i aplikacje mobilne", na której będę miał zajęcia z m.in. Unity, Javy czy SI, a do tej pory miałem matematykę(dyskretną, algebrę, analizę), algorytmy, architekturę systemów komputerowych, podstawy baz danych, sieci komputerowe etc.
No cóż, jestem leniwy, i praktycznie wszystko(z chlubnym wyjątkiem programowania w c# i baz danych) do tej pory zdawałem na 3, natomiast zdaję sobie sprawę, że część z tych przedmiotów będzie mi potrzebna w przyszłości, planuję pracę jako programista C#, a marzę o programowaniu swoich własnych projektów i pracy zdalnej, umożliwiającej podróże(tak, wiem, marzenia, jeśli w ogóle się spełnią to dzielą mnie od nich lata pracy).

I tutaj moje pytanie do bardziej doświadczonych: na które z tych przedmiotów powinienem zwracać największą uwagę? Szczerze mówiąc, wyszedłem z założenia, że np. sieci komputerowe czy statystyka nie będą mi potrzebne do pracy, i nie przejmuję się oceną z nich, natomiast staram się rozumieć przedmioty takie jak algorytmy, bazy danych czy oczywiście programowanie. Które przedmioty ze studiów uważacie za najbardziej przydatne z perspektywy czasu, a które za najmniej? Czy jest jakiś dział informatyki, którego nie ma na studiach, a uważacie za kluczowy?

5 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 14 czerwca 2016 przez ribeiro Stary wyjadacz (11,440 p.)
Materiał ze studiów często różni się od tego, czego dokładnie pracodawcy wymagają. Wymagają oni od kandydatów wiedzy z wzorców projektowych, testowania kodu, całego procesu tworzenia oprogramowania. Jeśli masz po drodze jakieś kursy z tym związane to świetnie, warto je wziąć. Na drugim miejscu stawiałbym kursy których zaliczenie wymaga wykonania projektu w zespole, bo nawet jeśli będzie daleki od ideału to doświadczenie w pracy w grupie jest kolejnym ogromnym atutem. Kolejne to kursy gdzie masz okazję pisać projekty/proste programy samemu, choć i to nie obowiązek - takie rzeczy i tak powinieneś robić poza programem studiów.

Mimo wszystko nie warto traktować przedmiotów na studiach jako czegoś, co konkretnie ma Ci się przydać albo nie. Raczej jako podstawy ogólnej wiedzy z branży, gdzie każdy zrozumiany kurs czy wykład zwiększy Twoją przewagę nad kandydatami, którzy będą mieli podobne doświadczenie programistyczne (pisanie kodu), ale mniejsze zrozumienie dziesiątek zagadnień. Pisz jak najwięcej kodu także poza studiami i staraj się zrozumieć jak najwięcej z kursów, nawet jeśli zaliczysz je na 3 w piątym terminie.
+1 głos
odpowiedź 14 czerwca 2016 przez Declan Obywatel (1,000 p.)
Jeśli w zakresie  wykładów brak tzw. zapchaj dziur to wszystkie przedmioty będą ważne. Pozwolą Ci się w przyszłości odnaleźć w dziedzinie problemu.

Jednym z ważniejszych zagadnień koniecznym do pracy w zespole będzie  umiejętność modelowania systemów. By móc je wykonać potrzebny jest zakres wiedzy ze wszystkich przedmiotów. Podczas takiego modelowania pojawia się konieczność  rozłożenia na funkcje elementarne przyszłej pracy nad systemem. Rozłożenia w języku zrozumiałym przez członków zespołu np. UML. Taka dokumentacja pozwala pracować jednocześnie wszystkim członkom zespołu w zakresie  przypadającym ich kompetencjom z gwarancją, że finalnie  wszystkie klocki będą do siebie pasowały. Podczas modelowania pojawiają się takie zagadnienia jak np: przypadki użycia, diagramy czynności, sekwencji, klas, ERD, encji etc, projekt interfejsu i wiele innych elementów. Brak znajomości podstaw nie pozwoli Ci na tworzenie jak i rozumienie takiej dokumentacji.
0 głosów
odpowiedź 14 czerwca 2016 przez Porcupine Nałogowiec (31,560 p.)
Nie wiem jak wygląda Twój syllabus ale ja bym radził starać się mniej więcej ze wszystkiego w tym kierunku: skoro piszesz, że dopiero planujesz pracę to znaczy, że jeszcze nie pracowałeś / nie pracujesz. Za to prawdopodobnie po drugim roku już będziesz dostać się na jakiś wakacyjny staż i później będziesz chciał pracować w roku akademickim na jakieś pół etatu. (wnioskuje, bo sporo osób tak robi).
I teraz chodzi o to, że jak na późniejszych latach studiów dojdą Ci przedmioty w stylu: metody obliczeniowe, równania różniczkowe i całkowe, mikroprocesory itd... To dobra znajomość rzeczy takich jak analiza (bardziej) czy algebra (troszkę mniej) bardzo pomaga. Tak to musiałbyś się douczać tych samych zagadnień z pierwszego roku od nowa, a lepiej sobie wcześniej przygotować takie fundamenty pod to co Cię czeka żebyś później mógł mieć więcej czasu i swobody na dodatkową pracę.

 

Pozdrawiam,
0 głosów
odpowiedź 7 lipca 2016 przez kaczorowski Nowicjusz (140 p.)
na pewno programowanie, strukturalne, obiektowe, bazy, algorytmy, grafika w jakimś stopniu na pewno też. Tylko uważaj żeby te mniej ważne przedmioty Ci nie zamknęły drogi do skończenia studiów. Ja z takim podejściem mało na analizie matematycznej się nie pożegnałem z uczelnią, bo warunki mega drogie. Od siebie mogę Ci jeszcze poradzić żebyś zajrzał do kursu eduweba z programowania w c#, ja jako uzupełnienie do wykładów z progrania obiektowego sobie przerobiłem. Szybciej idzie zrozumieć to co się na zajęciach dzieje a później to już z górki.
0 głosów
odpowiedź 7 lipca 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Uważaj na tym co cię interesuje, resztę możesz totalnie olać. Śmieszą mnie ludzie co mają średnią 5.0 albo coś obok tego, bo myślą, że jak będą się uczyć ze wszystkiego to są lepsi..  A 95% tych ludzi nie ma pojęcia o czymś więcej jak  podstawy.

Podobne pytania

+8 głosów
4 odpowiedzi 829 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 564 wizyt
pytanie zadane 17 grudnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Kacperek_code Obywatel (1,690 p.)
0 głosów
6 odpowiedzi 7,871 wizyt
pytanie zadane 1 września 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez MiO Obywatel (1,310 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...