• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Programista bez wyższej uczelni

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
1,697 wizyt
pytanie zadane 13 czerwca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Nowicjusz89 Obywatel (1,050 p.)
edycja 13 czerwca 2016 przez Nowicjusz89
Witam,

Postanowiłem ,że napiszę tego posta ponieważ niejednemu to pomoże.

Mam 27 lat.Obecnie zastanawiam się nad studium informatycznym i wyższą uczelnią o kierunku informatyka specjalizacja aplikacje internetowe i mobilne.

Problem tkwi w tym ,że mam plecy finansowe dość duże i wiem ,że nie będę miał na studia pieniędzy w tym roku.Pozostaje mi studium o dobrej renomie.

Mam kilka pytań do was:

1. Czy brak  Studiów mocno przekreślają programistę który zna przypuśćmy bardzo dobrze HTML5,CSS3,i czystego JS na średnim poziomie + dobra znajomość j.ang

2. Jak na to patrzą w pracy.Czy dużo jest takich osób?

3. Czy taki 28 latek "dziadek" zaczynający studia który jest samoukiem z tutoriali od roku z dobrym przysiedzeniem jest atrakcyjny na rynku pracy?
3
komentarz 13 czerwca 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Jest, szukaj roboty a nie studiów.
komentarz 13 czerwca 2016 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)
Wiek nie gra rolo jak bylem na letnich praktykach to by facet 42lata
komentarz 13 czerwca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
pisze się "niejednemu"

7 odpowiedzi

+8 głosów
odpowiedź 13 czerwca 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Jestem polonistą, pracuję jako programista JS. To chyba wyczerpuje temat ;)
4
komentarz 13 czerwca 2016 przez radek024 Szeryf (77,180 p.)
To już wiem skąd te czepliwości o semantykę, outline, walidację, dostępność, przestarzały kod, własny blog, poradniki, role na portalach(m.in. tutaj) i kilka innych :D
2
komentarz 13 czerwca 2016 przez writen Nałogowiec (29,060 p.)
To może jeszcze ja się pochwalę, że mój zawód wyuczony to tylko Elektromechanik pojazdów samochodowych. Jeszcze do niedawna pracowałem jako programista PHP. ;)
+1 głos
odpowiedź 13 czerwca 2016 przez niezalogowany

1. Czy Studia mocno przekreślają programistę który zna przypuśćmy bardzo dobrze HTML5,CSS3,i czystego JS na średnim poziomie + dobra znajomość j.ang

Nie bardzo rozumiem pytanie. Tj. Czemu studia miałyby Cię przekreślać z tytułu znajomości jakiś technologii?

 2. Jak na to patrzą w pracy.Czy dużo jest takich osób?

Takich, które znają HTML5, CSS3 i JS? Najwięcej, bo HTML/CSS/JS to must have dzisiaj. Poza tym, to są technologie wykorzystywane głównie we front-end. Nie nazwałbym tego programowaniem ;)

 3. Czy taki 28 latek "dziadek" zaczynający studia który jest samoukiem z tutoriali od roku z dobrym przysiedzeniem jest atrakcyjny na rynku pracy?

No właśnie. Jeżeli naprawdę znasz te technologię, to aplikuj do firm, a nie na uczelnie, bo tylko czas zmarnujesz. BTW. Nie bardzo rozumiem, czemu wszyscy tak ciężko podkreślają swój wiek. Albo coś potrafisz, albo nie. Tyle w temacie. A na naukę nigdy nie jest za późno i nie słuchaj nikogo, kto twierdzi inaczej.

2
komentarz 14 czerwca 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

Takich, które znają HTML5, CSS3 i JS? Najwięcej, bo HTML/CSS/JS to must have dzisiaj. Poza tym, to są technologie wykorzystywane głównie we front-end. Nie nazwałbym tego programowaniem ;)

A Pan to frontend kiedy ostatnio widział? :P Obecnie JS jest potężnym językiem ogólnego użytku, więc mówienie, że to nie programowanie jest po prostu sporym nadużyciem – by nie powiedzieć dobitniej ;)

JS wyewoluował od 2005 roku, gdzie faktycznie nie był jakoś specjalnie językiem programowania. 

komentarz 14 czerwca 2016 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Dokładnie, w JS można pisać gry np. w unity, ale to tylko wierzchołek góry lodowej :D
komentarz 14 czerwca 2016 przez niezalogowany

Dokładnie, w JS można pisać gry np. w unity, ale to tylko wierzchołek góry lodowej :D

Doskonale wiem, co można robić w JSie. Po prostu widząc te 3 skróty obok siebie, tylko front-end nasuwa mi się na myśl. 

komentarz 14 czerwca 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Niekoniecznie, np. Atom to też HTML + CSS + JS, a frontendem nie jest.
+1 głos
odpowiedź 13 czerwca 2016 przez Declan Obywatel (1,000 p.)
Jest wielu pasjonatów, samouków , którzy są dobrymi, a nawet bardzo dobrymi programistami. Nie czynią ich nimi na pewno tylko studia, albo nawet nie są do tego wcale konieczne.

Programowanie wymaga ciągłych ćwiczeń celem rozwoju własnego warsztatu, poszukiwania rozwiązań prowadzących do osiągnięcia celu: napisania kodu. Do tego nie są potrzebne studia lecz własna praca.

Niestety, sito wielu firm nie przepuści nikogo kto nie ma konkretnego wykształcenia specjalistycznego, pomimo że często byłaby to osoba znacznie cenniejsza od tej, która to sito rekrutacji przejdzie.

W mojej skromnej opinii jak już studiować to na dobrej uczelni, takiej która otworzy horyzonty, pozwoli poznać inspirujących ludzi i będzie posiadać dobrych wykładowców, czyli takich którzy chcą się swoja wiedzą dzielić.

Jak mawiał mój wykładowca z którym początkowo nie do końca się zgadzałem bez matematyki nie ma nauki. Pomimo, że zdawać się może że do programowania matematyka nie jest konieczna to jednak zagadnienia poruszone przez analizę matematyczną, matematykę dyskretną, metody probabistyczne, algorytmikę, badania operacyjne etc. pozwalają zrozumieć to co się robi, by nie robić tego mechanicznie.

Reasumując: w mojej opinii warto studiować lecz pod warunkiem, że będą to studia, które nam dadzą coś więcej niż papier. Spotkałem  ludzi, którzy wyciśnięci przez korporacje w których otrzymywali wysokie pobory, na pewnym etapie życia pragnęli większej ilości czasu dla siebie, dla rodziny, do realizacji własnych niespełnionych pragnień i z tychże korporacji odchodzili do firm sektora publicznego, by w miejsce pieniędzy zyskać czas na życie pozazawodowe. W tych nowych pracach też się realizują, jednak w miejsce wysokich poborów dostali czas wolny po pracy, a pobory i tak nie należą do najniższych i często przekraczają 2 czy 3 razy średnią krajową. Wymagano jednak od nich ukończenia studiów wyższych.

Wybierzesz oczywiście jak ci własny rozum podpowie.

Życzę powodzenia w życiu zawodowym oraz podjęcia decyzji takiej, która pozwoli Ci być zadowolonym z tego, że ją podjąłeś.
+1 głos
odpowiedź 13 czerwca 2016 przez prp35n Użytkownik (940 p.)
Co do zasady, nie. Studia nie są wymagane. Studia pozwalają rozwinąć swoje horyzonty, poznać nowe zagadnienia, zdobyć kontakty, spotkać osoby o podobnych zainteresowaniach, łatwiej wkręcić się w jakąś społeczność związaną z informatyką i inne tym podobne pośrednie rzeczy. Z bezpośrednich, niektóre firmy, na ogół międzynarodowe wymagają studiów, niektóre, większość ogłoszeń gdzie widnieje "must have" to tylko taka zasłona dymna. Domyślam się, że w R&D, ośrodkach badawczych, firmach / organizacjach związanych z bezpieczeństwem, sieciach neuronowych, pracy nad sztuczną inteligencją, zastosowaniach krytycznych, bioinformatyce etc na studia patrzą bardzo ostro, w 90% jednak nie.
+1 głos
odpowiedź 14 czerwca 2016 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Nie mam studiów i pracuje jako programista. Liczą się tylko umiejętności.
0 głosów
odpowiedź 13 czerwca 2016 przez GaCeL Dyskutant (7,500 p.)
A taki ktoś Technik-Informatyk(bez matury) który zna podstawy programowania w PHP(nawet frameworki), HTML, CSS, JS + J. Ang znajdzie sie dla takiego robota?
komentarz 13 czerwca 2016 przez niezalogowany
Tak ciężko wejść na jakiś portal i poprzeglądać oferty prac dla programistów? Wszędzie piszą czego wymagają, jakich języków, frameworków itp.
5
komentarz 13 czerwca 2016 przez niezalogowany
Dla mnie człowiek, który nie jest w stanie zdać matury, nie nadaje się do takiej pracy. Nikt nie każe Ci zdawać wszystkiego na 100%. Ale zaliczyć maturę... Bardziej się chyba trzeba postarać, żeby jej nie zaliczyć.
0 głosów
odpowiedź 14 czerwca 2016 przez inżynier Nowicjusz (240 p.)
Studia nie są potrzebne, ale przez wielu pracodawców traktowane są jako warunek konieczny, aby w ogóle zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną. To zależy też co chcesz robić. Jak szukać zleceń jako freelancer, to studia nie mają znaczenia tylko twoje umiejętności. Jak myślisz o pracy na etacie, to mogą być problemy.
komentarz 14 czerwca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
edycja 14 czerwca 2016 przez event15
Nie ma żadnych problemów, siejesz głupi mit.
komentarz 14 czerwca 2016 przez inżynier Nowicjusz (240 p.)
Pracowałem przez 3 lata w firmie zajmującej się headhuntingiem. Szukaliśmy przede wszystkim specjalistów z zakresu IT dla całkiem dużych firm z branży, więc wiem jak wygląda rynek, ale może w małych firmach jest inaczej.
komentarz 14 czerwca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
byłem na kilkunastu rekrutacjach i nikogo nie obchodziło moje wykształcenie, zaś doświadczenie było kluczowe. Pracowałem i w firmemce 30 osobowej i pracuję w firmie zatrudniającej 1400 pracowników. W tym 1/3 to programiści.

Firmy headhuntingowe spamują na linkedinach i goldenlinach nie po wykształceniu ale po technologiach i projektach więc dalej uważam, że wykształcenie to raczej wisienka na torcie lub tez dodatkowy smaczek, a nie kluczowa wartość pracownika.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 182 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Bmorliny Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 497 wizyt
pytanie zadane 15 sierpnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Specyficzny Nowicjusz (190 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 405 wizyt
pytanie zadane 16 lipca 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez kocim Użytkownik (810 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...