• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka logiki matematycznej i dowodzenia twierdzeń

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,141 wizyt
pytanie zadane 10 czerwca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez hubot Dyskutant (9,090 p.)
Powiedzcie mi jak się nauczyć logiki matematycznej i jej zastosowania w programowaniu? Ostatnio widzę że ta wiedza z działania instrukcji warunkowych mi tylko tyle pomaga że wiem jak coś sprawdzić czy jest w stanie fałsz albo prawda w C# ale nic się to nie przekłada na zrozumienie nauki jako takiej czy życia. Czym się różni logika w tym sensie jakim rozumieją to przeciętni ludzie od logiki matematycznej, logiki stosowanej w informatyce i logiki używanej w filozofii? Czy nie ma logiki uniwersalnej? Albo ja coś źle rozumiem. Czy zadania z podręcznika K. Kuratowskiego, etrapez i Matemaks będą dobre dla mnie żeby poćwiczyć jakąkolwiek logikę? Czy to prawda że powinienem logikę opanować najpierw zanim będę się brał za naukę jako taką?

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 10 czerwca 2016 przez MetRiko Nałogowiec (37,110 p.)
Osobiście logikę matematyczną ćwiczę po przez próbę jak najlepszego zrozumienia danego matematycznego problemu/działania/prawa.. inaczej mówiąc.. gdy pojawia się coś czego nie rozumiem staram się to rozbić na jak najmniejsze czynniki i często przy takim rozbijaniu zauważam bardzo ciekawe zależności, które ciężko jest zauważyć ze zwykłych definicji. Poza tym staram się przewidywać co się stanie, gdy zastosuję jakiś algorytm (drogą logicznego rozumowania) tzn. jak na tym ucierpi pamięć komputera, czy będzie to optymalne rozwiązanie, czy nie da się prościej itd. przez to zawsze staram się wymyślić jak najlepsze rozwiązanie danego problemu.
0 głosów
odpowiedź 10 czerwca 2016 przez Józef Mądrala (5,200 p.)
"Elementy logiki i teorii mnogości" Trzęsickiego - zawsze lubiłem ten podręcznik i wydaje się odpowiedni na start (nie licząc "Logiki dla opornych" dla studentów, którzy nie pasjonują się tautologiami:) ). Możesz też się zapoznać z "Logiką praktyczną" Ziembińskiego. Potraktuj jednak te książki tylko jako wprowadzenie do tematu.

Jeżeli zaś chodzi o samą naukę logiki, to nie mam dla Ciebie żadnych cudownych rozwiązać. Podobnie jak w przypadku matematyki, trzeba rozwiązywać dużo zadań (książeczek z nimi jest w necie cała masa).

Jak znudzi Ci się zabawa z logiką klasyczną, to polecam "An Introduction to Non-Classical Logic" Priesta. Czy może to pomóc przy nauce informatyki? Cóż, niektóre rodzaje logiki są z nią ściśle związane (np. logika rozmyta jest wykorzystywana w teorii sztucznej inteligencji). Poza tym w logikach nieklasycznych pojawiają się niezłe jaja, więc warto zapoznać się z nimi dla samego siebie.
komentarz 10 czerwca 2016 przez hubot Dyskutant (9,090 p.)
Całkiem ciekawie to wygląda. Co sądzicie o tym: https://www.ii.uni.wroc.pl/~pacholsk/dydaktyka/logika/skrypt04.pdf?
0 głosów
odpowiedź 12 czerwca 2016 przez hubot Dyskutant (9,090 p.)
edycja 12 czerwca 2016 przez hubot
Poda mi ktoś jakiś kurs dowodzenia twierdzeń typu Newtona-Leibniza, Langrange'a, Cauchy'ego, Heinego bo to mi się też może przydać? Nie mam tych książek przy sobie aktualnie ale znalazłem logikę dla opornych. Czy w tych książkach będą o takich rzeczach jak wymieniłem w tym poście pisać? Te podręczniki co mi daliście to są bardziej od takich stricte podstaw logiki i dziękuje wam za linki lecz również chciałbym nauczyć się udowadniać takie rzeczy typu tw. Bernoulliego czy Cauchy'ego tak jak to się robi w podręczniku K. Kuratowskiego.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 534 wizyt
pytanie zadane 8 września 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez JameZ Początkujący (270 p.)
0 głosów
5 odpowiedzi 281 wizyt
pytanie zadane 27 kwietnia 2019 w C# przez Moras Obywatel (1,620 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 275 wizyt

92,684 zapytań

141,589 odpowiedzi

320,073 komentarzy

62,044 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...