• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

32 bit vs 64 bit

VPS Starter Arubacloud
–1 głos
8,045 wizyt
pytanie zadane 5 czerwca 2016 w Systemy operacyjne, programy przez hubot Dyskutant (9,100 p.)
Ktoś mi powie jaki system lepiej brać - 64 bit czy 32 bit? Jakie są różnice między tymi architekturami? Która jest lepsza? Mam obecnie 64-bitowy system, czy to dobrze? Mam nadzieję że mi ktoś to wytłumaczy.
1
komentarz 5 czerwca 2016 przez Vento Pasjonat (17,120 p.)
5
komentarz 5 czerwca 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
5 sekund w duckduckgo

https://duckduckgo.com/?q=x86+vs+x64+OS&t=canonical&ia=web

Czyli wychodzi na to że kaczka szybsza :D
komentarz 5 czerwca 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Albo lepsze wyniki daje...

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 5 czerwca 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Zależy ile masz pamięci RAM. Jeśli powyżej 4GB to branie 32 bitów nie ma sensu (magistrala adresowa jest w stanie zaadresować tylko 4GB pamięci operacyjnej, a do użytku masz z tego co wiem to nawet mniej).

Ja mam 2GB pamięci RAM i używam systemu 64-bitowego (Linux).

Jeśli chodzi o systemy windowsowe, to na 32 bitowych możesz odpalać też 16 bitowe programy DOSowe, na 64 bitach bez emulacji w stylu Dosbox nie.
komentarz 5 czerwca 2016 przez maciek061 Gaduła (4,490 p.)
Jeden minus - na 32-bit nie zainstalujesz programów 64-bit
komentarz 5 czerwca 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Jeśli powyżej 4GB to branie 32 bitów nie ma sensu (magistrala adresowa jest w stanie zaadresować tylko 4GB pamięci operacyjnej, a do użytku masz z tego co wiem to nawet mniej).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension

Jeśli chodzi o systemy windowsowe, to na 32 bitowych możesz odpalać też 16 bitowe programy DOSowe

Oczywiście te 16-bitowe programy DOSowe są emulowane przez system.

+1 głos
odpowiedź 5 czerwca 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 5 czerwca 2016 przez jpacanowski
Wybierz 64-bitowy, oczywiście o ile procesor masz 64-bitowy. Możesz na nim uruchamiać programy 32-bitowe, z tym, że będą miały dostęp tylko do 4GB pamięci RAM (przynajmniej teoretycznie, gdyż jest tryb kompatybilności w 64-bit CPU). Procesory 32-bitowe mogą zaadresować tylko do 4GB (2^32), jednak można to obejść poprzez rozszerzenie PAE (każdy OS obsługuje PAE, nawet Haiku, jednak zapomnij o tym w Windowsach). Procesor w trybie 64-bitowym potrafi zaadresować 2^64 pamięci, jednak w Windowsach masz ograniczenia, np. Windows 8.1 64 bit obsłuży maksymalnie 128 GB RAM (a im niższa edycja tym mniej). Najlepszym systemem w tym wypadku jest Linux. W trybie 64-bitowym masz większą liczbę rejestrów, nowe zestawy instrukcji SIMD. Do tego bierz pod uwagę, że architektura procesora ciągle się ulepsza, masz wielordzeniowość itp.
+1 głos
odpowiedź 5 czerwca 2016 przez niezalogowany
Jak bierzesz system to jak masz więcej niż 4gb to lepiej brać 64 bitowy system bo 32 bit tego nie wykorzysta

 

Jak piszesz olbrzymie gry to technologia 32 bit wystarczy prawie do wszystkiego 64 bit jak piszesz coś z rozległym światem co wykorzysta ten ram i będzie operowało na wielkich liczbach
0 głosów
odpowiedź 5 czerwca 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,910 p.)
A jak myślisz czy 32 bity to lepiej  czy gorzej niż 64 bit ? Chyba lepiej jest gdy twój program działa 2 razy szybciej bo wysyła 2 razy więcej bitów w jednym takcie zegara.
komentarz 5 czerwca 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 5 czerwca 2016 przez jpacanowski
No nie 2x... Powiedziałbym nawet, że wzrost nie jest wielki - testy też to pokazały. Do tego struktury 2x większe. Oczywiście jeśli mowa o samych 64-bitach. Co innego, że w trybie 64-bit jest dostęp do nowszych rozszerzeń (np. SIMD), większej liczby rejestrów, itp.
komentarz 5 czerwca 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Oczywiście w typowych zastosowaniach.
0 głosów

Podobne pytania

+1 głos
4 odpowiedzi 690 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez falauthy Stary wyjadacz (11,550 p.)
+2 głosów
0 odpowiedzi 356 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 557 wizyt

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...