• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kotlin czy Groovy?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,669 wizyt
pytanie zadane 30 maja 2016 w Java przez NTXFN Gaduła (3,430 p.)
Który język jest lepszy i czym się różnią? Groovy dynamicznie typowany a Kotlin może rozszerzać klasy już istniejące.
komentarz 30 maja 2016 przez Avernis Nałogowiec (27,400 p.)
Czy tylko ja przeczytałem Korwin?
komentarz 30 maja 2016 przez NTXFN Gaduła (3,430 p.)
@__@ ?! ...
komentarz 30 maja 2016 przez NTXFN Gaduła (3,430 p.)
Czy Kotlin jest aż tak mało popularny?
komentarz 1 czerwca 2016 przez maciek061 Gaduła (4,490 p.)
@Avernis jak też

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 1 czerwca 2016 przez NTXFN Gaduła (3,430 p.)
 
Najlepsza
Już trochę poszukałem. Scala i Clojure są bardziej skomplikowane od Groovy, a Kotlin i Ceylon są nowe więc nie są jeszcze tak rozwinięte. Wybieram Groovy na początek bo się w nim lekko pisze (ale jest wolniejszy). Potem będę się uczył Scala bo jest bardzo ciekawa i łączy w sobie programowanie funkcyjne i obiektowe (Groovy też ale Scala inaczej). I może Clojure dal ciekawości. Kotlin to mniej skomplikowana Scala z elementami Groovy (ale jest statycznie typowany). Ceylon ma ciekawe typy. Kotlin i Ceylon nie będę się na razie uczył bo są mi raczej nie potrzebne (przypominają poprzednie a są mniej popularne). Ciekawostką Kotlin i Groovy jest bezpieczeństwo jeśli chodzi o null.
+1 głos
odpowiedź 31 maja 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Kotlin wspiera JetBrains,, a Groovy chyba nikt nie wspiera ten obiektowy język skryptowy, jest też wolniejszy od Kotlin. Tak samo Ceylon wspierany jest przez RedHat, ale i tak Scala jest najbardziej popularna zaraz po Javie na maszynie JVM. Te języki raczej Javy nie zastąpią tak szybko, a może i w ogóle. Jest jeszcze Rust jako nowy konkurent Javy.
komentarz 31 maja 2016 przez NTXFN Gaduła (3,430 p.)
To który jest  najlepszy? Scala, tak? A Kotlin lepszy od Groovy? Groovy jest od Apache.
Ale kotlin lepszy? Czy może Ceylon? Mógłbyś mi te języki ułożyć od najlepszego (ogólnie) do najgorszego: Scala, Clojure, Kotlin, Ceylon, Groovy. Goovy kompiluje się też do bytecode Javy, ale rzeczywiście jest wolniejszy.
komentarz 1 czerwca 2016 przez Porcupine Nałogowiec (31,560 p.)
Co Wy macie z tym, który język lepszy :(? Żaden... To zwykłe narzędzia, które trzeba dopasować do swoich potrzeb, a nie układać jakieś rankingi.
komentarz 1 czerwca 2016 przez NTXFN Gaduła (3,430 p.)
edycja 1 czerwca 2016 przez NTXFN
Ale jak dwa wyglądają prawie tak samo to wybór jest raczej trudny.. A frameworki zależą zazwyczaj od języka (Grails dla Groovy, Play! lub Lift dla Scala).
komentarz 27 grudnia 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Scala jest najbardziej popularna i najszybsza, Kotlin jest niby łatwiejszy od niej, ale wszystko może się jeszcze zmienić. Może jeszcze Go okazać się konkurencją dla Javy lub coś Rust podobne. Czyli języki inne niż te na JVM.
+1 głos
odpowiedź 1 czerwca 2016 przez MamNaImieTomek Nowicjusz (220 p.)
komentarz 1 czerwca 2016 przez NTXFN Gaduła (3,430 p.)
Dziękuję ale już i tam byłem. Nie zadawałem tego pytanie bez wcześniejszego przegrzebania całego internetu. Skończyło się na forum programistów Groovy.
1
komentarz 1 czerwca 2016 przez MamNaImieTomek Nowicjusz (220 p.)
Ja jako początkujący programista Javy wybrałem Grooviego, ale język który przykuł równie dużo mojej uwagi to Kotlin, ze względu na firmę która go rozwija, czyli JetBrains. Są to producenci IDE dla wielu najpopularniejszych języków. ( m.in Java, PHP, Python, Ruby) Co może oznaczać, że język przy wsparciu IDE może się przyjąć w przyszłości.

Pozdrawiam.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 385 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2019 w Java przez anonymousProgrammer Początkujący (350 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 1,293 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 900 wizyt
pytanie zadane 7 marca 2016 w Java przez NTXFN Gaduła (3,430 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...