• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

BIOS (UEFI) nie wykrywa twardego dysku, krytyczne błędy, niemożność uruchomienia systemu

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,348 wizyt
pytanie zadane 29 maja 2016 w Sprzęt komputerowy przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)

Witam!  Mam od dosyć nie dawna nowego laptopa,  problem w tym,  że co jakiś czas wywala krytyczne błędy na niebieskim tle i komputer się wyłącza,  a potem jest problem z jego uruchomieniem,  bo nie widzi rozruchu systemu operacyjnego (nie wiem czy dobrze napisałam), pomaga tylko wejście do BIOSu (UEFI) i wyjście z niego,  wtedy system się odpala. Raz tak było, że wyskakiwaly błędy zaraz po uruchomieniu systemu (mam system win 8.1) wtedy musiałam zrobić "odświeżenie komputera z zachowaniem istniejących danych", i do dzisiaj działało,  teraz znowu wyskoczył jakiś błąd na niebieskim tle, ale nie zdążyłam przeczytać tego napisu na dole (wcześniej ten napis na dole informował coś o sterownikach). I nadal myślałabym,  że to wina systemu operacyjnego,  gdybym nie weszła do BIOSu i nie zobaczyła, że nie wykrywa dysku twardego. Czy to co się dzieje jest wina dysku twardego?  Mam oddać laptopa na gwarancje, żeby wymienili dysk twardy?

Tutaj jest zdjęcie BIOSu:

IMG201605_saswash.jpg

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 29 maja 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
wybrane 22 czerwca 2016 przez Owczarek Niemiecki
 
Najlepsza
Cześć :)Jeśli to ten sam laptop który ma samoczynnie wysuwający się napęd DVD i jeszcze na dodatek ma problemy z HDD.To dlaczego jest on jeszcze na tym forum,a nie w naprawie gwarancyjnej? :)

Pozdrawiam.
komentarz 3 czerwca 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Dziękuję za pomoc, wiem, że jestem pesymistką, no, ale kto by nie był jakby kupił takiego złoma co ma wszystko popsute :P
komentarz 3 czerwca 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Głowa do góry :)Powinno być dobrze,w razie problemów jestem na miejscu.Pomogę ile się da,w zgodzie z  moją wiedzą i naturą.Cierpliwości do elektroniki mam sporo :)

Wyciągnij wnioski na przyszłość.Powinnaś mieć obok siebie zaufaną osobę,która doradzi,przedstawi swój punkt widzenia w zakupach tego typu(laptop).

Nie bój się walczyć o swoje.Nawet jeśli popełniłaś błąd.A kto ich nie popełnia?

Tym optymistycznym akcentem trzeba zakończyć.

Daj znać,jak zakończyła się historia z laptopem.Powrót z naprawy.

Pozdrawiam :)
komentarz 19 czerwca 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
A więc przyszedł już laptop (w piątek), no z tego co widzę zawiasy zostały wymienione, stacja dysków (CD ROM) też, i chyba dysk twardy (?) W menedżeże urządzeń jest inna nazwa sterownika do dysku twardego, system jest od nowa zainstalowany, czyli chyba wymienili dysk twardy? Nie wiem jeszcze co ze sprawą nie ładowania baterii, gdy jest duzy procent jej naładowania, w każdym razie nie ważne. Dziękuje wszystkim za pomoc ;) Natomiast mam jeszcze jedno pytanie... Czy gdyby szwankowała płyta główna, to po jakim czasie by było to widać?
komentarz 19 czerwca 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Aha, zapomniałam dodać, że laptop wrócił do mnie z brudnym monitorem od palców i na dodatek porysowanym, nie jakoś bardzo, ale jednak. Czy wszyscy "technicy" od komputerów tak traktuja sprzety? Bylejak?
komentarz 2 listopada 2018 przez HARRIER13 Nowicjusz (180 p.)

@Owczarek Niemiecki, Możliwe, że nieładująca się bateria jest w pewnym sensie systemem zabezpieczeń. Pracowanie na non stop podpiętym do zasilania laptopie może powodować przedwczesny spadek maksymalnej wartości przechowywanego ładunku w akumulatorach oraz ich przedwczesne zużycie (w zależności od rodzaju ogniw, nie wszystkie ulegają temu zjawisku). Prawdopodobnie jakiś sterownik odcina zasilanie baterii żeby zapobiec temu zjawisku i niekoniecznie musi być to awaria. 

+2 głosów
odpowiedź 29 maja 2016 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Jeżeli masz gwarancję to oddaj nawet się nie zastanawiaj czy to system czy HDD, taśma, bateria lub jeszcze coś innego.

Wcześniej zrób sobie backup najistotniejszych danych i zgraj na inne urządzenie/nośnik.
komentarz 29 maja 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Ale to nie jest w sumie takie łatwe, zainstalowałam od nowa system, na pewno to nic nie da.No, bo chodzi o to, że co jakis czas ten błąd się pojawia i wyłącza się komputer i jest problem z uruchomieniem (wcześniej wyświetlało się to mniejwięcej raz na tydzień). Wyślę im to powiem co się dzieje, a oni powiedzą, że IM się nic nie wyświetla ani nie wyłącza, bo przetestują laptopa przez 10 min :/ Właśnie nie wiem co mam z tym zrobić, nagrać następnym razem jak będzie wyskakiwał błąd (nie wiem czy zdążę, bo pojawia się na parę sekund)?
komentarz 29 maja 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Jeszcze dodam, że teraz normalnie wykrywa dysk twardy.
komentarz 29 maja 2016 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Sprawdź SMART'a jakimś programem np. crystal disc info. Sprawdzałaś kod błędu z blescreena?

Padnięte może być wszystko: kontroler, dysk. Może MBR wywala błąd? trudno powiedzieć niech się martwią w serwisie i to diagnozują. Na odległość raczej nikt nie pomoże. Pamiętaj, że jak oddajesz na gwarancję to ona się przedłuża na podzespół, który uległ uszkodzeniu. Oddawaj aż do wyeliminowania problemu.

Możesz także rozwalić laptopa młotkiem jak chciałaś i zapomnieć o problemie, ale uważam, że to jest gorsza opcja.

Możesz nagrać video, nie będą mogli Cię olać, bo będzie dowód, że wada istnieje.
komentarz 29 maja 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Sprawdzałam tym programem Cristal disk info,  i nic nie znalazł takiego ważnego :/ Teraz nie zdążyłam sprawdzić, ale wcześniej dotyczyły jakiś sterowników czy czegoś,  zgubiłam kartkę z zapisanymi błędami.

Ale tak jak wcześniej pisałam,  co ja zrobię,  jeśli wyślę im tego laptopa,  a oni powiedzą że wszystko ok,  bo im nic się nie dzieje?  Nie wiem czy dam radę nagrać ten błąd.
komentarz 31 maja 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,910 p.)
Nie mogą cie olać albo powiedzieć że zmyślasz bo Windows robi backup logów sobie. Więc jeśli im to dasz to sprawdzą logi. Co do Cristal disk to on ci nie powie że to nie działa i to, tylko po pewnych parametrach sama masz stwierdzić czy to nie działa czy działa

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 166 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 212 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 1,521 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2017 w Systemy operacyjne, programy przez pebrzosky Obywatel (1,160 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...