• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Serwer z komputera

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
5,862 wizyt
pytanie zadane 20 maja 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez niezalogowany
Witam, w szkole na UTK (urządzenia techniki komputerowej) profesor tłumaczy nam o sieciach i serwerach. Powiedział nam że z komputera można zrobić serwer np na pliki. Spodobał mi się ten pomysł i jak się dopytałem to twierdził że nie potrzebuje on grafiki, karty dźwiękowej itp, jak dla mnie logiczne. Ale jak miałbym takie coś zrobić używając tylko dysku twardego, procesora, płyty głównej, oraz zasilacza. Przecież on wtedy powinien być włączony cały czas bo skoro to ma być serwer z plikami to powinienem mieć dostęp nawet w innym kraju do moich plików. Powiedzcie mi czy jest to możliwe, napisałem wam to co powiedział mi mój profesor.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 20 maja 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
wybrane 21 maja 2016
 
Najlepsza
Pewnie, że jest możliwe. Przecież w serwerowni też są komputery, trochę inne niż te nasze domowe, ale to też tylko komputery. Masz jednak rację, taki serwer powinien działać cały czas i być ciągle dostępny w internecie - co wiąże się z koniecznością zabezpieczenia mu odpowiedniej infrastruktury, a to ze sporymi kosztami. Uważam, że stawianie czegoś takiego w domu zupełnie nie ma sensu, a dlaczego to wyjaśniłem bardzo dokładnie np. tutaj: http://forum.pasja-informatyki.pl/105138/wlasny-serwer?show=105146#a105146 No chyba, że ma to być naprawdę mały serwerek na który raz na wieki zajrzysz i jak nie będzie stabilnie działał to nic się nie stanie - wtedy można myśleć, aby postawić coś małego w domu, nawet na komputerku typu Raspberry Pi.

Ja polecam zakupienie sobie jakiegoś nawet najtańszego VPSa (sam również posiadam) i tam możesz się bawić jak chcesz, a wszystkie warunki aby to mogło działać zapewnia Ci serwerownia.
komentarz 20 maja 2016 przez niezalogowany
zapoznałem się z tym co Pan napisał tutaj oraz pod tamtym postem. Chciałbym go wykorzystywać do składowania głównie moich projektów, albo rzeczy ze szkoły jak referaty itp. I chyba własnie on będzie raz na jakiś czas i tak jak Pan wspomniał, nie musi działać stabilnie.
1
komentarz 20 maja 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj, że ciągle działający komputer w domu podniesie trochę rachunki za prąd - z pewnością nie będą to duże kwoty, ale zawsze. Jeszcze jest pytanie od jakiego dostawcy masz internet, jeśli masz zmienne IP to przydałoby się użyć jakiegoś DDNSa, aby móc wygodnie połączyć się z zewnątrz sieci lokalnej.

Ja od siebie jak mówiłem polecam VPSa, sam mam na Arubie (arubacloud.pl). Najtańszy serwer VPS kosztuje... 4zł/miesiąc i parametry ma myślę całkiem spoko, działa wszystko jak trzeba, więc cena jest według mnie wręcz śmiesznie niska. A co jeszcze ciekawsze można poprosić o voucher, dzięki któremu dostajesz 43zł na przetestowanie usług więc prawie rok możesz mieć za darmo ;)

Nie wiem co więcej powiedzieć, jeśli chcesz o coś jeszcze zapytać to śmiało, jeżeli będę wiedział to pomogę.

komentarz 20 maja 2016 przez niezalogowany
pomyślę jeszcze czy warto i jak coś to powiem... myślę że do niedzieli się odezwę. Poczytam o tym Arube
komentarz 21 maja 2016 przez niezalogowany

Przeczytałem trochę o tym i tak właściwie bardzo fajne to jest. Może kiedyś z tego skorzystam. Chciałbym to zrobić teraz nie na stałe, ale w formie nauki. Mam komputer złożony. Oto parametry:

  1. płyta główna ASUS P5VD2-VM/2
  2. karta graficzna zintegrowana 256MB
  3. procesor intel pentium 2
  4. karta sieciowa z antenką (nie wiem jaki model)
  5. zasilacz 300W

Chcę to zrobić dla własnej przyjemności. Taka wiedza może się przydać w przyszłości.

Czy muszę podłączyć oba komputery przez kabel czy jeden może mieć WiFi

komentarz 21 maja 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Rozumiem, zawsze jest to jakieś nowe doświadczenie także spoko. To tylko na Twoją korzyść, że w ogóle chcesz coś robić i się interesujesz ;)

I przez WiFi i kabel będzie działało, pytanie tylko jak z prędkościami. Często po WiFi jest mniejsza, do tego mogą dochodzić jakieś zakłócenia sygnału i tego typu sprawy. Tak więc jeśli ma to być serwer to jeśli to możliwe proponowałbym podłączyć go kablem, aby zapewnić możliwie najwyższą prędkość i stabilność.
komentarz 21 maja 2016 przez niezalogowany
niby tak, ale jeśli to ma być tylko w formie przetestowania i działania przez 30 minut miesięcznie by zgrać pliki i może czymś się tam pobawić to prędkość nie jest ważna. Jak już mam złożony komputer to teraz pytanie jaki system wgrać, skonfigurować, oraz wgrać coś. Nie chcę gotowca, tylko podpowiedzi.
komentarz 21 maja 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Jeśli chodzi o system to proponuję Linuxa, na nim opiera się większość serwerów - bo jest darmowy, otwarty i nadaje się jak najbardziej pod serwery. Dystrybucji jest dużo, osobiście lubię Ubuntu/Debiana i opierające się na nich, ale tu już naprawdę każdy poleci co lubi.

Konfiguracja zależy od Ciebie i tego co chcesz mieć. Proponowałbym zainstalować SSH i nie wchodzić nawet do trybu graficznego tylko wszystko robić zdalnie przez terminal. A dalej jak chcesz, możesz kopiować pliki przez samo scp albo rsync, możesz postawić serwer FTP, możesz postawić normalny serwer www i zrobić własną chmurę np. przy użyciu ownCloud albo napisać coś własnego co przez stronę będzie umożliwiało Ci wgrywanie plików. Możliwości masz pełno, zależy tylko od Ciebie jak bardzo chcesz się pobawić i co konkretnie zrobić.

komentarz 21 maja 2016 przez niezalogowany
myślę że wiem już wszystko, co powinienem zrobić. Będę się starał postawić taki serwer na "5 minut" i jak zrobię to dam nowy temat z odnośnikiem do tego, żeby wiedzieli ludzie o co chodzi. Bardzo dziękuję za pomoc :)
0 głosów
odpowiedź 20 maja 2016 przez erx700 Gaduła (3,430 p.)
Za 50zł można kupić jakiegoś taniego ARMa np Oragne PI. Wydajność jest słaba, ale bardzo mało prądu zużywa. Coś około 20zł rocznie gdyby chodziło 24 godziny na dobę. Trzeba jeszcze ustawić na routerze przekierowanie portów żeby było dostępne z każdego miejsca. Taki mały komputerek jest bardzo przydatny do pobierania dużych plików przy wolnym łączu bo można sobie zostawić na noc żeby pobierało i nie będzie taki sprzęt nikomu hałasować.
0 głosów
odpowiedź 20 maja 2016 przez SyntaxError Pasjonat (17,170 p.)
Dobre ćwiczenia dla początkującego admina. Polecam Raspberry, chyba że stać Cię na więcej albo masz pod ręką lapka z lepszymi parametrami.

 

Podstawowa wiedza z sieci (co to jest adres i port, co to jest LAN a co to jest WAN, co to jest NAT, jak działa firewall, co to jest DMZ, co to jest DNS, co to jest DHCP i dynDNS) i możesz wystawić go w świat  Chyba, że jesteś za NATem swojego dostawcy neta (zdaża się w przypadku kablówki). Wtedy może być problem, bo nie będziesz miał pewnie dostępu do konfiguracji routera dla Twojego adresu WAN. Ale jeśli masz swój zew. adres to nie będzie problemu.

 

Dowiedz się też co to jest protokół SSH i SCP. Jeśli chcesz używać tego serwera tylko pod pliki - to w zasadzie to Ci wystarczy.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 169 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2023 w Sprzęt komputerowy przez BarSki13 Obywatel (1,250 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 585 wizyt
pytanie zadane 9 stycznia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Assasin109 Początkujący (250 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 273 wizyt

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...