• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Front end bez back endu

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,791 wizyt
pytanie zadane 20 maja 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez falauthy Stary wyjadacz (11,550 p.)
Od kilku dni przysiadłem nad web developerką. Na początek chciałbym się zabrać za typowy front end i w tym zdobyć jakiś staż ew. pracę jako Junior. Czy nauka samego HTML5, CSS3 i JavaScript bez back endu jest opłacalna? Oczywiście nie jest dla mnie problemem nauczyć się podstaw back endu czyli mySQL czy PHP. Proszę o waszą opinię
1
komentarz 20 maja 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Czy nauka samego HTML5, CSS3 i JavaScript bez back endu jest opłacalna? 

To są właśnie podstawy Frontendu. Nie musisz umieć backendu, aby znaleźć pracę jako frontend - to chyba logiczne :) A czy się opłaca - to zależy ile $$$ to dla Ciebie "opłacalność".

komentarz 20 maja 2016 przez falauthy Stary wyjadacz (11,550 p.)
W ofertach widzę, że każdy raczej wymaga podstaw PHP i to mnie zastanawia.
4
komentarz 20 maja 2016 przez Comandeer Guru (601,110 p.)
IMO jeśli ktoś szuka frontendowca i w wymaganiach wpisuje PHP to a) nie ma pojęcia, co to PHP b) nie szuka frontendowca, ale złotej rączki, która będzie musiała robić wszystko.
1
komentarz 20 maja 2016 przez writen Nałogowiec (29,060 p.)
I lepiej omijać takie oferty szerokim łukiem.
komentarz 20 maja 2016 przez falauthy Stary wyjadacz (11,550 p.)
Dzięki za odpowiedź Panowie. Mam kilka fajnych kursów interaktywnych z front enda, a polecacie jakieś książki? Wiem, że są na stronie Pana Zelenta, ale może wy macie fajne pozycje.
komentarz 20 maja 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
1
komentarz 19 września 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

W ofertach widzę, że każdy raczej wymaga podstaw PHP i to mnie zastanawia.

No jakoś trzeba podpiąć szablon pod CMS.

6
komentarz 19 września 2016 przez Comandeer Guru (601,110 p.)
Dobry CMS nie zdradza tego, co leży pod spodem ;)
komentarz 20 września 2016 przez Quirinnos Użytkownik (980 p.)
To jak wypiszesz coś po stronie przeglądarki? :> I tak czegoś będziesz musiał się 'naumieć' w zależności od frameworka. A PHP'owe rzeczy, których się wymaga od frontendowca są tak samo 'trudne' jak jakiś template language czy cokolwiek innego.
komentarz 20 września 2016 przez Comandeer Guru (601,110 p.)
Raczej jest systemem szablonów. W żadnym innym wypadku nie widzę sensu nauki PHP przez fronta.

1 odpowiedź

–3 głosów
odpowiedź 19 września 2016 przez Quirinnos Użytkownik (980 p.)

Nie zgadzam się z opinią, że PHP jest zbędny przy frontendzie. Od frontendowca nie trzeba wymagać pisania backendu, ale podstawowa znajomość PHP'a a pisanie backendu to dwie inne rzeczy. Jak wyobrażacie sobie kodowanie szablonu pod np CodeIgnitera. Trzeba obsłużyć dane z serwera. I co, frontendowiec będzie oddawał kod za każdym razem do backendowca żeby ten mu wrzucił

<?php echo variable; ?>

albo przeforawać coś, czy cokolwiek. 

Jeżeli mówimy o tego typu frameworkach, to trzeba znać w podstawowym stopniu składnie języka backendowego. 

Jeszcze na koniec - obsługa danych w języku backendu to nie jest pisanie backendu. :) 

 

1
komentarz 19 września 2016 przez xandros Nałogowiec (29,450 p.)
Obsługa api? Teraz nawet głupi wordpress obsługuje api.
komentarz 19 września 2016 przez Quirinnos Użytkownik (980 p.)
Nie wiem co ma jedno do drugiego. Ale Wordpress jest kolejnym przykładem. Żeby zakodować szablon dla Wordpressa, także trzeba znać podstawy PHP'a.
2
komentarz 19 września 2016 przez xandros Nałogowiec (29,450 p.)
Chyba da się instalować wtyczki bez znajomości php: http://v2.wp-api.org/

Dziękuje, do widzenia.
2
komentarz 20 września 2016 przez writen Nałogowiec (29,060 p.)
I właśnie dlatego codeigniter to wymarły twór.
komentarz 20 września 2016 przez Quirinnos Użytkownik (980 p.)
No jasne, tylko nauka obsługi API jest tyle samo wymagająca (a nawet bardziej, jeśli ktoś nie rozumie asynchroniczności, obietnic, etc) co nauka echo, if'a z PHP'a, bo tyle znajomości PHP stoi za większością tego typu ogłoszeń. Druga kwestia, że zaczynając pracę, nie można dowolnie przebierać w ofertach, a niestety spora część firm pracuje na starych technologiach i nie chce im się przesiadać no nowe.
komentarz 20 września 2016 przez Comandeer Guru (601,110 p.)
Ale async i obietnice to przecież front i raczej całkowicie podstawowe koncepty w JS. Nie zgodzę się także, że nie da się przebierać w ofertach. Rynek jest tak duży, że można spokojnie odsiać ogłoszenia, w których szuka się one-man army.
komentarz 21 września 2016 przez Quirinnos Użytkownik (980 p.)
No nie zawszę, szczególnie jeśli jest się bez doświadczenia i jeszcze z mniejszego miasta. A po za tym, kończąc ten zażarty spór :) ja tam zawszę będę zdania, że lepiej znać jedną technologię więcej, niż nie. Ale to może tylko moja ciekawość. Pozdrawiam.

PS. I także uważam, że separacja warstw aplikacji jest dobrą praktyką. Ale rozmawiamy tutaj o rynku pracy, który jest różny i lepiej znać coś więcej - nawet tak na wszelki wypadek. Wiadomo, że to co do szuflady, to nie koniecznie to samo co do firmy.

Podobne pytania

–1 głos
3 odpowiedzi 3,114 wizyt
+1 głos
5 odpowiedzi 1,512 wizyt
pytanie zadane 17 września 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez AreeQ Początkujący (290 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 241 wizyt
pytanie zadane 25 listopada 2018 w HTML i CSS przez Byczek_ Bywalec (2,570 p.)

92,572 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...