• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Łopatka wentylatora karty graficznej

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
326 wizyt
pytanie zadane 15 maja 2016 w Sprzęt komputerowy przez Bartek Woźniak Początkujący (460 p.)
Czołem wszystkim,
mam problem, który powstał w zasadzie 5 min temu. Otóż przy czyszczeniu karty graficznej z kurzu ułamały mi się dwie łopatki do wiatraka :( .Czy mogę normalnie korzystać z komputera przy takim stanie wiatraka karty graficznej ? Mogę grać czy ograniczyć się do luźnego korzystania ? Można zakupić sam wiatrak czy muszę całą grafikę wymienić ?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 15 maja 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,910 p.)
Możesz normalnie korzystać z kompa tylko grafika będzie głośniej chodzić. Co do chłodzenia zależy od grafiki czy to jest prądożerny potwór i potrzebuje trochę chłodu czy spokojny gołąb i nie potrzebuje lodówy. Co do chłodzenia na grafice to grafiki nie trzeba wymieniać tylko chłodzenie, te chłodzenie chodzi od 50( może mniej ) - 200zł. Przy okazji jak ty to zrobiłeś, że połamałeś łopatki ???
komentarz 15 maja 2016 przez Bartek Woźniak Początkujący (460 p.)
Grafika to GTX 650, wersja z jednym wentylatorem.
Zatrzymam to dla siebie, jak to zrobiłem, kompletnie bez mózgu się zachowałem, więc daruję sobie.
Owszem, chodzi głośniej. Da się też poczuć wibracje, jakby jednostka drgała cała, tak delikatnie, ale przy sprawnej w 100% grafice tak nie było.
Co do wymiany - na jakie wymieniać ? Dostanę oryginał czy jakiś zamiennik ?
komentarz 15 maja 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,910 p.)
edycja 15 maja 2016 przez ZakosiliMiNeta
http://proline.pl/?p=AC+ACCELERO+MONO+P

http://proline.pl/?p=AC+TWIN+TURBO+II

http://proline.pl/?p=AC+TWIN+TURBO+III

Tu masz podane nazwy chłodzenia dość drogie ale niezwykle wydajne. Z drugiej strony to trochę kiepski pomysł zmieniać całe chłodzenie gdy poszedł wiatrak.

Opcja 2:

Zdemontuj wiatrak, spisz jego rozmiary i kup w komputerowym taki sam i zaczep na graficę.

Opcja inna jest kupić wiatrak i przywiązać sznurkiem do radiatora, ewentualnie gumką recepturką( mówię serio ) i podpiąć do molexa lub grafiki
komentarz 16 maja 2016 przez Bartek Woźniak Początkujący (460 p.)
Dobra. Mam nowy wiatrak, przyczepilem go paskami, jest ok, tak myślę. Pytanie teraz jak go podłączyć - poprzedni byl na kabel 2 pin (czarny i czerwony) a ten ma i 3 pin i 4 pin, do wyboru. Przy tym wejściu 3 pin widzę kable czarny, czerwony i żółty. Żółty jest chyba od tachometra i teraz pytanie - mogę podłączyć ten nowy wentylator po złącze 2 pin tylko tymi dwoma wejściami z 3 pina, gdzie jest czerwony i czarny ?
komentarz 16 maja 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,910 p.)
Tak tylko poco kombinujesz jak masz wejścia 3 piny na płycie głównej i 4 na płycie. Ten 3 pinowy to podaje jakie są obroty a 4 pin to kontroluje obroty i podaje jakie są obroty. Moja rada to podepnij ten wiatrak pod 3 piny na płycie lub molex
komentarz 16 maja 2016 przez Bartek Woźniak Początkujący (460 p.)
Owszem ale na płycie nje widzę juz zadnego wolnego gniazda żeby podpiąć 3 albo 4 pin :( moze jakieś wskazówki gdzie to moze byc ukryte bo możliwe , ze przeoczyłem.
komentarz 16 maja 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,910 p.)
Za godzinę ci powiem
komentarz 16 maja 2016 przez Bartek Woźniak Początkujący (460 p.)
Dobra, to czekam z podłączaniem w takim razie.
komentarz 16 maja 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,910 p.)
Ok opcja 1 to sprawdź czy wyjdzie Ci te 3 pin w 2 pin wejście ( może być pewien klucz blokujący wejście 3 i 4 pin ). Jeśli nie wejdzie ( chodź to ryzykowne trochę i chyba nie realne bez lutownicy ) weź 2 druty i połączyć te 2 wejścia ( odradzam ). Opcja 3 kup przejściówkę 3 pin na molex lub 4 pin na molex co będzie tańsze. Opcja 4 spróbuj wymienić wiatrak na podobny rozmiar i na 2 piny
komentarz 16 maja 2016 przez Bartek Woźniak Początkujący (460 p.)
Moge bez problemu podłączyć ten 3 pinowy w to gniazdko 2 pinowe, tylko wiadomo - żółty jest niepodłączony. Tak moze byc ?
komentarz 16 maja 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,910 p.)
Tak bo żółty jest do monitorowania ile jest obrotów. A obrotami będzie sterować grafika przez napięcie ( czerwony kabelek )
komentarz 16 maja 2016 przez Bartek Woźniak Początkujący (460 p.)
Mam jeszcze pytanie : na plycie głównej widzę cos takiego : jeden pin a obok niego niebieski prostokąt na szerokość dwoch pinow. Cxy to moze jest jakas zaślepka itp. Do gniazda 3 pinowego ?
komentarz 16 maja 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,910 p.)
Podaj mi nazwę płyty bo ciężko mi zgadywac. Lecz sądzę że są to 2 piny poprostu
komentarz 16 maja 2016 przez Bartek Woźniak Początkujący (460 p.)
asus m5a78l-m lx v2
komentarz 16 maja 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,910 p.)
Ta to normalne 2 pin i 3 jako dodatek, śmiało możesz podłączać
komentarz 16 maja 2016 przez Bartek Woźniak Początkujący (460 p.)
Dobra. Zdjalem ta niebieska zaslepke, zeszla gladko. Pod teraz po zdjeciu jej mam 3 pin normalny. Wlaczam do tego wiatrak
komentarz 19 maja 2016 przez Bartek Woźniak Początkujący (460 p.)
Dobra. Naprawiłem. Podłączyłem wiatrak pod złącze 4-pin, przy kablach idących od grafiki do zasilacza. Wentylator przyczepiłem cienkimi paskami zaciskowymi do radiatora. Wszystko ładnie działa. Przy dużym obciążeniu, np. granie w wiedźmina 3, karta ma max. 70-73 st. C. Chodzi cichutko, ciszej niż wcześniejszy wentylator. Dzięki za pomoc :)
komentarz 19 maja 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,910 p.)
Prędkość wiatraków, możesz sterować bo wiatrak jest pod 4 pin. Czy te 4 pin to jest pod molex podpięty ? Moja rada zwiększ obroty na wiatraku trochę by grafika miała te 40-50stopni nie 70 :)
komentarz 19 maja 2016 przez Bartek Woźniak Początkujący (460 p.)
Chyba nie mogę bo z tego 3 pina idzie tylko czerwony i czarny kabel do 4 pina.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 156 wizyt
pytanie zadane 8 października 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Marasx Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 274 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 317 wizyt
pytanie zadane 28 sierpnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez Mivvat Początkujący (250 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...