• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dwa systemy na jednym komputerze - Windows 10 + Ubuntu

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,987 wizyt
pytanie zadane 8 maja 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,290 p.)
Witam Was wszystkich!

Mam pewien problem, a dokładnie instalowałem wczoraj z pendriva Ubuntu, w biosie wszystko fajnie zmieniłem, załączył, idealnie przeszło do Ubuntu instalatora. Po wyborze instalacji (a nie testów) do wyboru miałem czy nadpisać system, czy zainstalować obok. Potem trzeba było wybrać dysk i podzielić pamięć. Wybrałem jedną z partycji P:Programy. Podzieliłem 400 GB na Windows i 150 GB na Ubuntu. Z poprzednich prób zawsze to dawało oczekiwany efekt. Nie tym razem. Po instalacji Ubuntu mogłem na nim wejść do każdego foldera Windowsowskiego (tak powinno być, jest ok), ale gdy wszedłem na Windowsa to nie mogłem dostać się do partycji P:Programy. Była nieczytana, wszystkie programy zainstalowane na niej przestał działać, skróty nie chciały się załączać itp. W "Mój komputer", gdy patrzę na podział dysków to mam dostęp do każdego, oprócz tego nieszczęśliwego P:Programy. Występuje on jako P:Dysk lokalny, ale gdy chcę w niego "wejść" musiałbym go formatować lub naprawiać. Wydaje mi się, że wtedy może nastąpić jakiś problem z późniejszym działaniem Ubuntu. Grub cały czas działa bezproblemowo. Ostatecznie chciałbym odzyskać dane oraz programy na Windowsie, a nie kopiować wszystko i instalować od nowa (nie na wszystkie rzeczy będę miał klucze :/ ). Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc, gdy będą potrzebna jeszcze jakieś dan to dołączę! ;)

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 8 maja 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
edycja 10 maja 2016 przez spokojny
No ale z tej partycji Programy podzieliłeś na miejsce instalacji Ubuntu, a Linux prawdopodobnie zainstalowałeś w formacie ext4. Więc jak chcesz z poziomu Windowsa teraz tam wejść? Z Ubuntu na inny Linux, czy Windows to nie ma problemu instalujesz ntfs-3g i jest ok. Są jakieś programy do Windows odczytujące partycje Linuksowe ext* może to pomoże, poszukaj ich.
komentarz 9 maja 2016 przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,290 p.)
Widzisz moja wiedza w tej dziedzinie jest na razie taka mała, że myślałem, że ubuntu i linux instalowały się razem. Przynajmniej tak pokazywał mi menedżer instalacji ;)
komentarz 9 maja 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Nie zauważyłem tego posta.Marcin.Twoje Ubuntu to właśnie Linuks.Jeśli instalujesz Ubuntu,Mint,Debian,Suse,itd.to znaczy że instalujesz dystrybucje Linuksa :)Odzieliłeś niejako Ubuntu od Linuksa.Można zadać pytanie.Jeśli zainstalowałeś Ubuntu to gdzie jest Linuks?Prawda?Nie martw się,nie czepiam się :)
komentarz 10 maja 2016 przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,290 p.)
Dla mnie Ubuntu to nakładka jak np cyanogen na Androida. Tak to zawsze rozróżniałem. Myślałem, że te 50 GB poszły jesnocześnie na linixa i ubuntu. ;)
+1 głos
odpowiedź 8 maja 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Możliwe że ten link pomoże.Nie testowałem tego,może warto?

http://traxter-online.net/odczyt-partycji-linuxowych/
komentarz 9 maja 2016 przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,290 p.)
Dzięki! Jutro sprawdzę ;)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,160 wizyt
–1 głos
2 odpowiedzi 556 wizyt
pytanie zadane 20 listopada 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Kapi2222 Obywatel (1,220 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 357 wizyt

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...