• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaką książkę wybrać do nauki ruby i ruby on rails?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,405 wizyt
pytanie zadane 5 maja 2016 w Ruby przez NTXFN Gaduła (3,430 p.)
Jaką książkę wybrać do nauki ruby i ruby on rails? Po polsku nic nie znalazłem. To może być jedna książka opisująca oba albo die: jedna opisująca język druga framwork. Nie znam obu (w ogóle).

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 5 maja 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)

Ja obecnie czytałem 

Ruby. Przewodnik programisty. Wydanie II

David A. Black

oraz

Head First Ruby on Rails. Edycja polska

David Griffiths

Ale musiałem się cofać do starszych wersji Ruby i RoR ponieważ nie działały niektóre przykłady na nowym Ruby 2.3.0 i rails 4.2.6. Korzystałem z RVM i gem do cofnięcia wersji takich jak w tych leciwych książkach. Ale miałem dużo problemów z railsami z tą nową wersją podczas uruchamiania wewnętrznego serwera. Ostatecznie na jakiś czas dałem sobie spokój z Ruby on Rails, nie wiem może na Apple to lepiej działa, na Linux z tą nową wersją RoR 4.2.6 miałem problemy. A nie chce mi się sprawdzać jak to się aktualizuje na Ubuntu i wgrywać tego systemu. Obecnie przesiadłem się na Python i Django i tu zero problemów z instalacją czy aktualizacją przez pip. Jeszcze muszę ogarnąć postgreSQL przy Django. Także napomnę że z samym Rubym nie było problemów konfiguracyjnych tylko z railsami, sam Ruby jest ok jako język. Ale railsy to chyba pędzą zbyt szybko z nowościami i nie wszystko jest dobrze przetestowane. Np gem install rails -v 4.2.6 zatrzymuje się na  aktualizacji dokumentacji i muszę użyć opcji bez instalacji jej czyli: --no-ri --no-rdoc. W Django jest wszystko wolniej wprowadzane, może mniej lub więcej ludzi do przetestowania na spokojnie nowości, lecz tego nie wiem. Ale ważne że pod Linux lepiej u mnie działa i nie zniechęca na starcie nauki. Ostatecznie trzeba  promować te w miarę nowoczesne technologie, ponieważ Twitter i choćby wykop z nich zrezygnowali, na rzecz Scala i PHP , a to nie jest dobre dla nowych próbujących się wybić technologii webowych.

http://radarek.jogger.pl/2007/07/20/nowy-stary-wykop-pl-zmiany-nie-zawsze-sa-dobre/

Im więcej programistów w nich piszących tym więcej pracodawców je wybiera, ponieważ nie boi się że braknie zastępstwa lub zostanie garstka ceniących się wysoko programistów. Django i RoR jest ok.

http://ebookpoint.pl/kategorie/informatyka/ruby

http://cyfroteka.pl/kategoria3_00195

komentarz 5 maja 2016 przez NTXFN Gaduła (3,430 p.)
Poleciłbyś mi bardziej Python czy Ruby?
komentarz 5 maja 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Ja bym na Twoim miejscu wypróbował obie te technologie. Popisał w nich i wybrał taką która Ci pasuje. Nie wykluczam że kiedyś może znowu powrócę jeszcze do Ruby, obecnie wybrałem Pythona, Django. Zwłaszcza że powstaje dużo tutoriali, kursów i poradników na youtube w tych technologiach.
komentarz 21 lutego 2017 przez Miszo Bywalec (2,100 p.)
Książkę jakąś do Pythona polecasz? Czy python to jakby zamiennik php czyli tego back'endowego języka?
komentarz 22 lutego 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Ta mi najlepiej podeszła, ale możesz wybrać najnowsze jakie wyszły, które opisują już Pythona 3.6,. Ale nie tylko te z Heliona, są i inne.

http://helion.pl/ksiazki/python-dla-kazdego-podstawy-programowania-wydanie-iii-michael-dawson,pytdk3.htm
komentarz 22 lutego 2017 przez Miszo Bywalec (2,100 p.)
Mnie denerwuję w tym języku, że jest strasznie uproszczony, w sensie składnia. Nie ma typów danych itd.
+1 głos
odpowiedź 3 lipca 2016 przez RadoszSzymon Obywatel (1,570 p.)

Head First jest trochę nieaktualna. Fajnie jak znasz trochę railsy i cos już próbowałeś tworzyć. Wtedy Head first pozwoli Ci zrozumieć w prosty sposób niektóre aspekty. 

Ucz się angielskiego, bo sam widzę ile w tym pozytywów. Jak masz podstawową znajomość angielskiego to polecam na youtube kanał Mackenzie Child i jego serie 12 in 12. Tworzy 12 prostych aplikacji w Rails.smiley

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 412 wizyt
pytanie zadane 16 października 2020 w Ruby przez belkocik Początkujący (330 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 274 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 362 wizyt
pytanie zadane 6 września 2016 w Ruby przez Szalbik Początkujący (430 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,092 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...