• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Najlepszy edytor tekstowy, dla początkujących na dzień 05.05.2016 (edit 13.05.2016)

VPS Starter Arubacloud
+16 głosów
2,143 wizyt
pytanie zadane 5 maja 2016 w HTML i CSS przez CoderMike Początkujący (320 p.)
edycja 13 maja 2016 przez CoderMike

Wpis dedykuję osobom szukających swojego edytora tekstowego, jednocześnie pożądających czegoś więcej niż jedynie nazwa programu lub wskazanie palcem o czym czytać. 

Jest to moja analiza 3 programów, które uważam za najlepsze.

Więc idąc za Mirosławem Zelentem według mnie:  "Trzeba zadać sobie jedno ważne ale to naprawdę ważne pytanie ..." czy pytanie jest dobrze zadane?

Pytasz o edytor więc albo masz na myśli, "który edytor tekstowy jest najlepszy", albo skrót myślowy bierze pod uwagę wszystko łącznie z IDE :)

Jeżeli chodzi o pracę, ogólnie zależnie od stanowiska, bądź tego co robi się codziennie potrzebujesz albo lekkiego i szybkiego edytora albo sporego kombajnu jak jakieś IDE.

Zacznę od IDE, bo jeżeli płatne to tylko PHPStorm. Jeżeli chcesz darmowe to  według mnie nie ma większej różnicy. 

PHPStorm ma wszystko to co dedykowane narzędzie tego samego producenta WEBStorm + wsparcie PHP. Jeżeli pracujesz w firmie to zawsze możesz poprosić o licencję swojego kierownika :) Nie ma co się na jego temat rozpisywać. Po prostu IDE przeznaczone do web devu.

W przypadku edytorów tekstowych należy się trochę bardziej rozpisać. 

Prawie wszyscy użytkownicy tego forum zaczynali od Notepad++. Wiadomo dlaczego, po pierwsze dlatego, że jest darmowy, szybki całkiem funkcjonalny mimo swojego przestarzałego layoutu, nadaje się jak najbardziej do pracy. 
 

Dodatkowo ten, przez którego wszyscy tu jesteśmy czyli Mirosław Zelent, używał go w swoich filmikach, więc to również kwestia przyzwyczajenia i po prostu zapoznania się z nim, co powoduje często niechęć nauki nowego edytora.

Nauka wybranego edytora jest ważna, ważne również, aby nie skakać z jednego na kolejny jak się już w miarę wybierze "Editor of Choice", jednak absolutnie warto przetestować każdy aby sprawdzić KTÓRY NAM SIĘ SPODOBA NAJBARDZIEJ :)

W takim razie oprócz wspomnianego Notepad++, którego przyszłości nie znam bo nie wiem czy jest dalej rozwijany tak jak kiedyś (a to ważne czy jest rozwijany), to warto zapoznać się na pewno z innymi liderującymi programami:

Sublime Text 3 - podobno najpopularniejszy edytor od lat. Nie ma co się dziwić. Najszybszy ze wszystkich, nie wywala się, prawie się nie przycina, otwiera wszystkie pliki i projekty dosłownie w sekundę, jego design po wgraniu odpowiedniego motywu (material design) jest oszałamiający. 

Na pewno główne zalety deklasujące go od konkurencji to szybkość, stabilność i ogólny performance. Zdecydowanie świetnie sprawdza się z kombajnem typu PHPStorm, który po prostu nie jest potrzebny przy "szybkich edycjach" a nie warto czekać 5-9 sekund na ładowanie projektu lub pliku skoro można załadować go w sekundę tak jak w ST3. 

Jednak nie ma róży bez kolców i mimo, że mój faworyt jest według mnie najlepszy to ma dwie wielkie wady. Jest płatny (chociaż za narzędzie tej klasy według mnie należy zapłacić) ale można go używać bez opłaty, gdyż zapłacić podobnie jak w WinRar trzeba "kiedyś". Czyli ściąga się program płatny, który działa bez opłaty, natomiast kiedyś trzeba zapłacić :)

Drugi problem, o wiele większy niż pierwszy to jego rozwój (edit 13.05.2016 w 2016 roku ekipa wydała już 2 nowe buildy, chyba jednak coś się dzieje :)). ST3 jest od wielu lat w becie (mimo, że ta beta jest dla mnie najlepszym edytorem) a przez ostatni rok wydano tylko jedną ogólną aktualizację buildu. Ten edytor jest rozwijany przez byłego pracownika Microsoftu, oraz dosłownie garstkę deweloperów, nie wiem czy 3 czy 9, ale bardzo małą liczbę. 

Stwarza to więc pytanie o jego przyszłość. Czy będzie w stanie nadążyć za pędzącym rozwojem Atoma od GitHuba? Czy może w końcu wprowadzą licencję, która uniemożliwi korzystanie z jego bez opłaty? Czy zostanie sprzedany? Czy ... przestanie być rozwijany? To już są pytania bez odpowiedzi, ponieważ deweloperzy ST3 nie przejawiają prawie żadnego zainteresowania przewidywaniem przyszłości ani dzieleniem się nią z użytkownikami.

Ich Twitter jest martwy, nie ma ani zapowiedzi ani sprostowań. Nie wiem co z nim będzie, ale póki jest jest moim "editor of chocie" :)

ATOM - Wspomnieliśmy o Atomie, więc warto kontynuować opis mojego drugiego ulubionego edytor.a Jest to narzędzie od GitHuba (ogromna zaleta), oparte na open source, darmowe, które wzoruje się ewidentnie na Sublime Text. Powoduje to, że przejście z ST3 na Atoma jest gładkie i przyjemne. 

Bardzo podobna filozofia użytkowania, podobny design do ST3, świetny deweloper (nie ma co martwić się o rozwój), bardzo dobry odzew na forum czy Twitterze od twórców, widać stały PĘDZĄCY progres w rozwoju, zintegorwany GIT w edytorze, łatwy w konfiguracji, bardzo edytowalny (np styl edytuje się jak CSS). Jest to zdecydowanie melodia przyszłości. I to bardzo świetlanej przyszłości. Jeżeli konkurencja nie dotrzyma mu kroku to na pewno zdominuje w końcu rynek :) Do tego darmowy.

Jednak ... Napisany jest w technologii, która nie wiem czy ma szansę dogonić Notepad ++ czy ST3 w szybkości, wydajności czy braku "lagów". 

Aktualnie jest w wersji, która już co prawda umożliwia sprawne poruszanie się i tworzenie kodu, nawet posiada realne szanse na rozbudowanie go do funkcjonalności małego IDE ponieważ ma już kilka tysięcy dodatków. Nie wiem czy nie więcej niż ST3, ale jednak potrafi się wywalić, potrafi się zaciąć nawet przy zamykaniu, potrafi się wywalić przy otwieraniu, jego "performance" w tym momencie jest daleki od ideału. Do tego otwiera się z 10 sekund, co potrafi irytować.

Jednak jeżeli wyeliminuje się (o ile to możliwe) te problemu to będzie dominatorem. Potencjał ma zdecydowanie największy. Jednak w obecnej jeszcze postaci przed wersją 2.0 bym raczej odradzał. 

Ludzie go lubią bo: 

- Jest nowy

- Ma przyszłość

- Jest "fajny" (to nie jest najważniejsze)

- Posiada ogrom rozszerzeń

To nie są rzetelne argumenty, dzięki którym należy doradzać nowym osobom jaki edytor mają wybrać. To wszystko powyższe posiada Sublime Text 3 (na którym wzorowany jest Atom) + ma stabilność, wydajność oraz niezawodność. To są najważniejsze cechy edytora, wszystko inne to dodatki.

- Brackets - Według mnie warto wspomnieć jeszcze jedynie o tym edytorze, na samym końcu nie bez powodu. 

Mimo, iż to edytor przeznaczony do frontendu od Adobe (czyli giganta) z wieloma wspaniałymi rozwiązaniami takimi jak wspomniane Live Preview (czyli możliwość podglądu zmian na żywo, ST3 oraz Atom też już to mają ale działa ciut różnie), czy swoją funkcjonalność z cięciem szablonów PSD to jednak jest to póki co martwy w rozwoju edytor.

Adobe bardzo dobrze go rozwijało większość czasu, co 3 miesiące nowe wersje, wspaniały feedback, wielkie plany, darmowy, innowacyjny, do frontednu ... 

Jednak odzew był tak dobry, że przenieśli ekipę, która go tworzyła aby jego funkcjonalności wprowadzić do płatnego Dreamveawera (nie znoszę tego programu, really hate!). Spowodowało to kompletny zastój w rozwoju Bracketsa. 

Przez co również nie wiadomo jaka jest jego przyszłość. czy będzie to poligon testowy dla Dreamveawera? Nie wiadomo, na swoim blogu deweloperzy napisali "jak zaimplementujemy funkcjonalności do DV to wracamy do Bracketsa", to tak w skrótcie.

W każdym razie społeczność w jakiś sposób go rozwija dodając dodatki itp itd, jednak dla mnie to za mało aby się nim aktualnie interesować.

Cóż, wspomiałem o 3 edytorach, które przetestowałem pod każdym względem. Dosłownie każdym. Jest to jednak moja subiektywna opinia. Dzielę się z Wami tymi przemyśleniami aby oszczędzić Wam czasu, bo może traficie na argument, który do Was przemówi, a może nie :) 

W każdym razie edytor: Sublime Text 3 (w przyszłości może Atom, ale tylko jeżeli dogoni w wydajności ST3) IDE: PHPStorm :)

A Co Wy myślicie o tych edytorach?


Pozdrawiam!

 

 

 

Specyfikacja mojego komputera: Windows 7

 

Specyfikacja mojego komputera: Windows 7

komentarz 7 maja 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Panowie z JetBrains dają licencję studencko-uczniowską dając dostęp do ich produktów na rok za free ;)

Jak Ci przyjdzie działać z Javą, to InteliJ weź na warsztat.
komentarz 7 maja 2016 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
edycja 7 maja 2016 przez adrian17

Nie wspomniałeś o VS Code, które kilka osób u mnie używa i jest często nazywany "szybszym Atomem".

Czy będzie w stanie nadążyć za pędzącym rozwojem Atoma od GitHuba?

Na razie czekam aż ten Node'owy kombajn w ogóle się zbliży wydajnością do ST. Albo przestanie potrzebować 500MB ramu na otwarcie 1MB pliku (ST3 bierze 30MB). No i ostatni dev build ST3 wyszedł *sprawdza*... 2 dni temu.

komentarz 8 maja 2016 przez CoderMike Początkujący (320 p.)
Nie wspomniałem o nim bo go nie testowałem.

Porównania do Atoma według mnie w tym momencie nie ma. Atom ma już ponad 4k paczek nie wiem czy VSC ma chociaż połowę tego.

Za VSC stoi Microsoft a z kolei Atom to produkt open source, który ma nieco inną drogę rozwoju :)
komentarz 8 maja 2016 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)

Za VSC stoi Microsoft a z kolei Atom to produkt open source

Polecam dokładniejszy research.

https://github.com/Microsoft/vscode

https://github.com/Microsoft/vscode/blob/master/LICENSE.txt

O ilości rozszerzeń się nie wypowiem bo nie widzę żadnego licznika.

komentarz 8 maja 2016 przez CoderMike Początkujący (320 p.)
Zgadza się, że to dwa open source ale mi chodziło o to, że droga rozwoju przez deweloperów jest inna ;)
komentarz 8 maja 2016 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
To znaczy? Jak wygląda droga rozwoju Atoma, a jak VSC?
komentarz 13 maja 2016 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
Może warto przenieść do "Naszych poradników"?
komentarz 13 maja 2016 przez CoderMike Początkujący (320 p.)
Chyba nie jest to na tyle merytoryczny tekst. Prawdopodobnie za rok nie będzie aktualny, więc nie wiem czy jest sens :)

To nie poradnik, tylko tak naprawdę rezultat moich testów także opinia a nie fachowy tekst :)

Ale dzięki za docenienie :)

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 5 maja 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

Widzę, że nawet przeglądałeś wyszukiwarkę forum (pewnie sprawdzając czy nie zdublujesz wątków) wink

komentarz 5 maja 2016 przez CoderMike Początkujący (320 p.)
Tak przeglądałem. Nie chciałem dublować wątków ;D

Ten jest nieco inny niż reszta bo jest najbardziej aktualny i zawiera wywód a nie do końca pytanie :)

Chciałem zrobić jak najbardziej aktualny wpis bo te z 2015 roku są trochę nieaktualne :)
+2 głosów
odpowiedź 7 maja 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Electron.js (na którym stoi Atom) nigdy nie będzie tak szybkie jak silnik Sublime'a. Co jak co, ale narzut, jaki daje Chromium + DOM są zbyt duże, by dało się to zniwelować.

Natomiast Atom ma jeden killer ficzer, którego nie ma w ST (i raczej nie będzie…): apm, czyli manager dodatków. Dzięki temu można… synchronizować edytor między różnymi urządzeniami.
komentarz 7 maja 2016 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
Synchronizowałem sobie paczki w edytorach przez przekopiowanie Package Control.sublime-settings (co i tak było przekombinowane, bo mam ich może z 6) i wydawało się działać poprawnie. Atom to robi jakoś wygodniej?
komentarz 7 maja 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Ostatnimi czasy jak trochę się tym bawiłem, to wyglądało jak zakładki w przeglądarce – po prostu ma się konto i gwiazdkuje pakiety.

Owszem, w Sublime da się to wymusić, ale to jednak nie to samo ;)
komentarz 7 maja 2016 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
No, jak to ma się przypisane do jakiegoś konta, to tak.
0 głosów
odpowiedź 7 maja 2016 przez R.orlinski Mądrala (5,490 p.)
Wg. mnie najlepiej jest zaczynać od Notepada++, bo on nie zamyka tagów, a to jest jedna z elementarnych umiejętności, której trzeba się nauczyć. Później polecam Sublime Text. :)
3
komentarz 7 maja 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

Wg. mnie najlepiej jest zaczynać od Notepada++, bo on nie zamyka tagów, a to jest jedna z elementarnych umiejętności, której trzeba się nauczyć.

Jak dla mnie to jest argument typu: "należy najpierw nauczyć się prać ręcznie, bo jak zabraknie prądu, to trzeba znać".

Jeśli ktoś nie wie, że należy zamykać tagi, to sorry, ale żaden edytor mu nie pomoże.

komentarz 8 maja 2016 przez R.orlinski Mądrala (5,490 p.)
Tak, ale przez inny edytor się tego nie nauczy. :P
komentarz 8 maja 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Czy kalkulator uczy liczenia? Nie. Bo jest narzędziem, które ma nam ułatwić życie. Tak samo edytor: on ma ułatwiać, a nie uczyć. Idąc Twoim tokiem myślenia, to najlepszym edytorem jest Notatnik, bo przecież nawet nie oznacza składni – zatem pomaga w nauce wizualizacji kodu.
0 głosów
odpowiedź 7 maja 2016 przez Vento Pasjonat (17,120 p.)
Brackets głównie rozwija się poprzez wtyczki, którego do niego powstają. Szkoda tylko, że użytkownicy robią to za darmo i próbują ożywić ten edytor a programiści z Adobe mają to gdzieś :/
komentarz 8 maja 2016 przez CoderMike Początkujący (320 p.)
Generalnie na ten moment Brackets nie jest rozwijany przez dewelopera, czyli jak dla mnie nie warto w niego inwestować zbyt dużo czasu.

Atom oraz Sublime mają o wiele lepszy rozwój "przez użytkowników" :)
0 głosów
odpowiedź 13 maja 2016 przez CoderMike Początkujący (320 p.)
Zaktualizowałem wpis o nowy komentarz, ponieważ w 2016 roku deweloperzy wydali już 2 nowe Buildy. O 100% więcej niż rok wcześniej ;D

Możliwe, że deweloperzy dostrzegli zagrożenie i coś się dzieje w ekipie Skinnera :)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 976 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Bartek12 Mądrala (5,510 p.)
+2 głosów
7 odpowiedzi 3,594 wizyt
pytanie zadane 13 lutego 2016 w C i C++ przez programmero Bywalec (2,420 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 532 wizyt
pytanie zadane 28 maja 2015 w Inne języki przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...