• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

[Poradnik] Kompilacja kodu C++ za pomocą Notepad++ i MinGW - cz.2.

+10 głosów
511 wizyt
pytanie zadane 3 maja 2016 w Nasze poradniki przez Patrycjerz VIP (143,090 p.)
edycja 3 maja 2016 przez Patrycjerz

...Ciąg dalszy pierwszej części

Łączenie kompilatora z Notepad++

Oczywiście celem mojego poradnika nie była obsługa GCC w konsoli systemowej, a w specjalnym, zintegrowanym z edytorem Notepad++, terminalu, który jest nakładką na systemową powłokę.

Naciskamy klawisz F6, aby pojawiło nam się okno Execute - umożliwi ono wprowadzanie komend, które mają być wykonane w systemowej konsoli.

Jak zapewne pamiętasz, wpiszemy tam nasze wywołanie kompilatora. Wszystko cacy, jednak ciągłe wpisywanie komend nie jest zbyt wygodne - zgadza się i na to można coś zaradzić. Mamy możliwość zapisywania naszych komend pod własnymi etykietami, które możemy łatwo odszukać i użyć. Służy do tego przycisk Save.

OK, zapisaliśmy komendę, ale została kwestia nazw plików - przecież nie będziemy ciągle uzupełniać komend o nazwy plików źródłowych, które aktualnie chcemy skompilować, przecież chodziło nam o uniwersalność rozwiązania - racja i oczywiście na to także jest rozwiązanie.

Zmienne środowiskowe Notepad++

Wiem, że macie dość zmiennych środowiskowych, ale nie zaprzeczycie, że są one bardzo przydatne - na początku wchodzimy na stronę http://docs.notepad-plus-plus.org/index.php/External_Programs. Znajduje się tam rozpiska zmiennych środowiskowych - my użyjemy jedynie paru z nich. Jak pewnie zauważyłeś, nasze wartości będziemy zapisywać w taki sposób: $(nazwa_zmiennej).

Wracamy do pisania komendy

Nasza komenda może wyglądać tak:

cd $(CURRENT_DIRECTORY)
g++ "$(FILE_NAME)" -o "$(NAME_PART)" -LC:\Biblioteki -lnazwabiblioteki1 -lnazwabiblioteki2 -IC:\Naglowki
$(NAME_PART).exe

Należy zapamiętać, że każda nowa linia oznacza nowe polecenie.

Jak się pewnie domyślasz, odpowiednie odwołania do zmiennych środowiskowych spowodują, że w naszej komendzie pojawią się odpowiednie ciągi znaków - nie będę się nad tym rozwodził, ale w ogólnym rozrachunku będzie to wyglądać tak:

cd C:\MojProjekt
g++ "main.cpp" -o "main" -LC:\Biblioteki -lnazwabiblioteki1 -lnazwabiblioteki2 -IC:\Naglowki
main.exe

Cudzysłowy są tu na wszelki wypadek, gdyby w parametrze znalazł się biały znak.

Teraz możemy zapisać naszą komendę i wcisnąć przycisk OK, gdy oczywiście posiadamy jakiś plik do skompilowania - nawet, gdy go nie mamy, możemy wcisnąć ten przycisk - wyskoczy nam wtedy konsola. Możemy ją sobie włączyć/wyłączyć za pomocą Show Console Dialog.

Możemy ją także zakotwiczyć o jakąkolwiek stronę interfejsu oraz powiększać czy zmniejszać. Możemy do niej wpisywać komendy i w niej będą wypisywane komunikaty.

Praktycznie rzecz biorąc doszliśmy do końca, ale została jeszcze jedna kwestia - po wciśnięciu klawisza F6 możemy zmieniać etykiety komend za pomocą strzałek, aby nasza kompilacja trwała jeszcze krócej - obsługa samą klawiaturą. Teraz możemy przypisać różne etykiety różnym projektom i mieć wygodne miejsce do pracy.

Na zakończenie

Zasadność i praktyczność tego kursu zostawiam w waszej gestii. Zapewne wiele osób powie, że po co robić coś takiego, gdy żyjemy w erze różnorakich IDE - racja, ale sądzę, że to, co dzisiaj zaproponowałem, jest bardzo ciekawą alternatywą dla ociężałych środowisk - z kolei mamy konsolę zawsze przy sobie, a także możemy ją zaprząc do innego kompilatora, albo i nawet do innego programu.

Została także sprawa poleceń konsoli oraz parametrów GCC - oczywiście nie podałem ich wszystkich, a jedynie te najpotrzebniejsze i te, które były istotne w tym kursie - pozostałe można łatwo poznać, przeglądając odpowiednie dokumentacje, kursy... Sądzę, że początkującemu programiście nic więcej, z funkcjonalności kompilatora, nie jest potrzebne, gdyż ja sam z innych jego możliwości nie korzystam (nie mówiąc o debuggerze).

Dzięki za poświęcony czas oraz za każdą opinię na temat moich wypocin.

Pozdrawiam

2
komentarz 3 maja 2016 przez efiku Maniak (71,540 p.)
To raczej takie rozwiązanie "w podróży" lekkie gdy nie ma sensu odpalać Visuala by poprawić kilka linijek kodu. :) Pamiętajmy o tym.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

+8 głosów
0 odpowiedzi 1,825 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 66 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2016 w Nasze poradniki przez Criss VIP (119,640 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 72 wizyt
pytanie zadane 22 grudnia 2015 w C i C++ przez Criss VIP (119,640 p.)

39,755 zapytań

78,204 odpowiedzi

153,707 komentarzy

18,801 pasjonatów

Przeglądających: 193
Pasjonatów: 14 Gości: 179

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...