• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Losowanie zbioru par wartości

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
298 wizyt
pytanie zadane 25 kwietnia 2016 w Algorytmy przez Surykat Stary wyjadacz (14,760 p.)
Cześć!

Mam taki ciekawy problem do rozwiązania- wylosować zestaw par koordynatów x oraz y w taki sposób, aby żadna para się nie powtarzała (może jednak w tym zbiorze istnieć punkty takie jak (1,2) i (2,1)).

Do zrobienia, ale odrzucam wszystkie rozwiązania, które zawierają w sobie następujący mechanizm:

"Jeśli zbiór zawiera już taką parę, powtórz losowanie."

Chwilowo stanęło na tym:

1. Generuje sobie 2 listy, X oraz Y, takie że X[i] = i oraz Y[i] = i dla 1>=i<=n

2. Zamieniam w losowy sposób kolejność elementów w obu listach

3. Biorę pierwsze m rozwiązań, gdzie m to liczba par, którą potrzebuje

Wszystko fajnie, tylko mnie dziś prowadzący uświadomił, że w tym algorytmie, odpadają mi możliwości par, jak (2,1), (2,2) itd, a takie też mi są potrzebne. Macie jakiś pomysł?
komentarz 26 kwietnia 2016 przez Surykat Stary wyjadacz (14,760 p.)
Ok, znalazłem rozwiązanie (chociaż zapewne nieoptymalne, ale spełniające założenia :) ).

Otóż rozszerzyłem moją koncepcję- generuję wszystkie możliwe pary x, y i to je mieszam, wybierając m par.

Znacie jakiś ciekawszy pomysł?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 27 kwietnia 2016 przez Magicone Nałogowiec (45,100 p.)

Em, jeśli masz określoną szerokość układu współrzędnych, to możesz zdobyć "unikalny" indeks do nich ze wzoru Y*szerokość+X, można powiedzieć, że działa on tak, że każdy punkt jest numerowany od lewej do prawej strony, po zakończeniu jednego wiersza przechodzi do następnego.

http://i.imgur.com/MJJiPjg.jpg → tu masz przykład

komentarz 28 kwietnia 2016 przez Surykat Stary wyjadacz (14,760 p.)
A na jakiej zasadzie wybierać wartości x oraz y?

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 671 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2018 w Matematyka, fizyka, logika przez LFC Nowicjusz (120 p.)
–1 głos
0 odpowiedzi 1,944 wizyt

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...