• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

C++ Przewodnik dla początkujących vs Symfonia C++

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,025 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2016 w C i C++ przez Chin780424 Początkujący (320 p.)
edycja 21 kwietnia 2016 przez Chin780424

Witam,

chciałbym się was zapytać o zdanie jaką książkę wybrać (tak kolejny taki post). Myślę głównie o Symfonii i Przewodniku dla początkujących, czytałem już różne opinie, ale nigdzie nie było porównania. Symfonia to jedna ze starszych książek (2010), a przewodnik został wydany w 2014 r. Symfonia ma o wiele, więcej stron (1400), tylko słyszałem opinie, że można byłoby ją skrócić o 1/3, przy czym przewodnik ma 400 stron. Skończyłem już kurs pana Mirosława (w czerwcu tamtego roku, potem miałem przerwę) i teraz skończyłem 2 poziom kursu cpp0x. Myślę nad wyborem książki, chciałbym żeby zawierała jakieś ciekawe ZADANIA DO REALIZACJI.

PS: Szkoła programowania jak dla mnie jest na razie zapisana zbyt fachowym językiem

PSS: Zaczynam też się zastanawiać nad Programowanie. Teoria i praktyka z wykorzystaniem C++. Myślę teraz głównie o symfonii, albo o tym.

komentarz 21 kwietnia 2016 przez Patryk Krajewski Nałogowiec (26,170 p.)
Symfonia C++ ma 1100 stron.
komentarz 21 kwietnia 2016 przez Chin780424 Początkujący (320 p.)
Pewnie policzone były jeszcze jakieś spisy treści itd.
komentarz 21 kwietnia 2016 przez Patryk Krajewski Nałogowiec (26,170 p.)
Nie policzonych to maksymalnie 50 może mieć.
komentarz 21 kwietnia 2016 przez Chin780424 Początkujący (320 p.)

Sry, pomyliłem się.

   6/6  Opinie  (10)

Stron: 1126

Ksiazka drukowana Druk (oprawa: miękka)

D:

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 21 kwietnia 2016 przez niezalogowany
wybrane 24 kwietnia 2016 przez Chin780424
 
Najlepsza
Może 10 lat temu poleciłbym "Symfonie" ale dzisiaj nie nadaj się ona jako książka do podstaw C++. Lepsza jest ta: http://helion.pl/ksiazki/programowanie-teoria-i-praktyka-z-wykorzystaniem-c-bjarne-stroustrup,pcpptp.htm
komentarz 21 kwietnia 2016 przez Chin780424 Początkujący (320 p.)
Teraz przeglądając tytuły też się na nią natknąłem, poczytam może jakieś wycinki z niej i się zastanowię, dzięki za poświęcony czas :D
komentarz 21 kwietnia 2016 przez Chin780424 Początkujący (320 p.)
Chyba najbardziej mnie przekonuje, bo nie zawiera samego c++, ale także zasady programowania, troszkę słabe są zadania/ćwiczenia, ale zawsze się może jakiś zbiór dokupi, albo znajdzie w internecie. Wydaje mi się, że mimo wysokiej ceny, odzwierciedla to zawartość.
+1 głos
odpowiedź 21 kwietnia 2016 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
Mam Symfonię C++, mam C++ przewodnik dla początkujących, mam Język C++ Szkoła programowania. Wydanie VI.

Symfonia nie przypadła mi do gustu, C++ przewodnik dla początkujących to mocno ogólna książka, Język C++ Szkoła programowania wygrywa dużo materiałów, dużo sensownych przykładów(pod warunkiem, że je się wykonuje), obszerna przystępna wiedza. Zdecydowanie wybieram Język C++ Szkoła programowania ewentualnie jako szybki poradnik C++ przewodnik dla początkujących.

P.S. Przemyśl dokładnie decyzję bo możesz później żałować wydanych pieniędzy.
0 głosów
odpowiedź 21 kwietnia 2016 przez Shuhari Bywalec (2,060 p.)
komentarz 21 kwietnia 2016 przez Chin780424 Początkujący (320 p.)
Mówiąc, krótko bardziej polecasz zagraniczne tytuły.
komentarz 21 kwietnia 2016 przez niezalogowany

Nie wiem kto pisał ten post na wykopie o ,,Symfonii C++", ale na pewno bardzo mało wie.

Już tłumaczę dlaczego:

Zacznijmy od kilku podstaw:
"Symfonia C++" to książka opisująca starodawną wersję C++ ARM. Nie brzmi strasznie, ale straszne jest w istocie:
- Nie znajdziesz w Symfonii C++ czegoś tak potrzebnego i popularnego jak obsługa wyjątków (exception handling)
- Nie znajdziesz przestrzeni nazw (namespaces)
- Nie znajdziesz szablonów (templates)
- Nie znajdziesz wielu innych rzeczy takich jak różne rodzaje rzutowań
- Nie znajdziesz nic co doszło w standardzie ISO.

Obsługa wyjątków i szablony są w ,,Pasji C++", więc to jego wina, jak nie chciał się edukować do końca. A takie rzeczy, jak przestrzenie nazw, czy rodzaje rzutować są normalnie w Symfonii, więc nie wiem o co mu chodzi (możliwe, że nie ma wszystkich, to jest bardzo możliwe, ale tylko po przeczytaniu tej książki nikt nie stanie się od razu profesjonalistą). Może i Symfonia jest trochę przestarzała, ale (według mnie) jest napisana O WIELE lepszym stylem, o wiele luźniej, że nawet idiota to zrozumie.

I do tego, poprzedni cytat był o "Symfonii C++", a nie o ,,Symfonii C++ Standard", o której wspomina wcześniej. "Standard" został napisany na pewno o wiele lepiej (czytałem właśnie "Standard", nie mam żadnych zastrzeżeń). Po otwarciu spoilera, ten gościu pisze, że "Żeby być zgodnym z prawdą muszę nadmienić, że jest im poświęcona inna książka - "Pasja C++"." Więc gościu sam się przyznał, że o tym wie.

Kolejny "problem", o którym autor postu wspomina, to używanie polskich nazw zmiennych. No to to już jest po prostu debilizm. To jest książka dla kogoś, kto niekoniecznie lubi oficjalny książkowy język, albo dla kogoś, komu poprzednie książki nie pomogły, ktoś, kto nie do końca wszystko zrozumiał, ALBO np. nie potrafi angielskiego. To jest tylko książka i nie uczy wcale pisania polskich zmiennych. Po co miałby pisać po angielsku, skoro to jest polska książka.

Na końcu autor pisze, że usunięto z książki fundamentalne rzeczy, dla początkujących programistów. Kompletnie nie wiem o co mu chodzi. Może i startowałem z kursem Pana Mirosława, ale w książce już na początku było wszystko to samo, a nawet więcej, więc nie wiem o co gościowi chodzi.

Honor Symfonii uratowany, dziękuję, do widzenia.

komentarz 21 kwietnia 2016 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)

Po co miałby pisać po angielsku, skoro to jest polska książka.

Równie dobrze możesz powiedzieć dyrektorowi firmy programistycznej po co miałbym pisać po angielsku skoro to polska firma. Pisanie nazw zmiennych po polsku jest złym nawykiem o czym sam się przekonałem.

1
komentarz 21 kwietnia 2016 przez niezalogowany
Tylko że w firmach programistycznych nie uczą programowania, tylko już robią programy. Autor nic nie wspomniał o tym, żeby nazwy zmienny były w języku polskim. Nic też nie wspomniał o tym, żeby najlepiej pisać nazwy zmiennych po angielsku, to też prawda, ale autor według mnie nie sprawia złych nawyków.
komentarz 21 kwietnia 2016 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
Robiąc coś setki razy to staje się to nawykiem, a tak jest z osobą którą będzie pisała nazwy zmiennych po polsku robiąc ćwiczenia i przerabiając przykłady z książki. Nawyk ma to do siebie, że jak raz nam wejdzie to już później będziemy to robić z automatu nie zastanawiając się co robimy, a odzwyczaić jest się trudno.
Skoro coś ma stać się nawykiem to lepiej, żeby było tym dobrym.
komentarz 21 kwietnia 2016 przez Shuhari Bywalec (2,060 p.)
No i co z tego, że polecam zagraniczne tytuły skoro są przetłumaczone? Co więcej chcąc zostać programistą tak czy inaczej angielski znać trzeba.

Co do Symfonii tylko dałem link, nie czytałem i nie zamierzam, mam o wiele lepsze książki do nauki C++ jednak wielu doświadczonych programistów C++ odradza Symfonie.
komentarz 21 kwietnia 2016 przez Patryk Krajewski Nałogowiec (26,170 p.)
shadou102 mi nie trudno było zacząć nasywac zmienne po polsku.
komentarz 21 kwietnia 2016 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
Książka - Język C++ Szkoła programowania owszem jest przetłumaczona ale nazwy zmiennych ma po angielsku. Ma to wymierny skutek taki, że uczymy sie angielskiego przy okazji.
1
komentarz 21 kwietnia 2016 przez niezalogowany
@shadou102 - no tak, jest narobienie się nawyku podświadomie, więc tak, niestety muszę się zgodzić, że autor zrobił źle. Na pewno nazwy zmiennych pisze po angielsku, ale rzeczywiście szkoda, że o tym nawet nie wspomniał. Ale jak ktoś chce, to i tak w większych projektach będzie mógł zmienić swój nawyk. Co to takiego, to tylko inny język nazwy zmiennej. Myślę, że jak ktoś chce, to nietrudno o poprawkę.

@Shuhari - oczywiście, angielski do programowania jest potrzebny jak najbardziej. A skoro książka jest przetłumaczona na polski, to chyba jeszcze lepiej, jeśli ktoś go za bardzo nie umie.

A tak poza tym, to dlaczego nie przeczytałeś co tam gościu napisał, tylko dałeś linka?

No, tak, doświadczeni programiści pewnie będą odradzać ten tytuł, ale według mnie, to dla początkującego to najlepsza książka do nauki. DO NAUKI, powtarzam, nie do bycia profesjonalistą. Jedna książka i tak nic nie da. Źródeł jest wiele i nie można się ograniczać tylko do swojej ulubionej książki.
1
komentarz 21 kwietnia 2016 przez niezalogowany

I jeszcze tylko coś wtrącę, że nie tylko ja lubię Symfonię. Dużo osób, także na tym forum, często ją poleca początkującym. Oto jeden z przykładów, przed chwilą ktoś założył podobne pytanie (pytania tego typu na tym forum to nie rzadkość):

Ja osobiście polecam Symfonie C++, to niewątpliwie jedna z lepszych książek jakie są na rynku. Możesz zainteresować się także: http://helion.pl/ksiazki/jezyk-c-szkola-programowania-wydanie-vi-stephen-prata,cppri6.htm [...]

Tak tylko chciałem wspomnieć.

komentarz 21 kwietnia 2016 przez Chin780424 Początkujący (320 p.)
Ktoś powiedział, że nie znam angielskiego, moje pytanie było bardziej skierowane w taki sposób: Czyli z polskich książek nie ma nic ciekawego, co naprawdę by nauczyło?
komentarz 21 kwietnia 2016 przez niezalogowany
Według mnie, "Symfonia C++ Standard" + "Pasja C++" (niestety nie ma takiego czegoś jak "Pasja C++ Standard", bo prostu to jest stara książka, ale czy tak, czy tak, dużo w niej jest) powinno wystarczyć początkującemu. Mnie wystarczyło, teraz zostaje już tylko programowanie. Ja ją bardzo polecam. To chyba tyle ode mnie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 537 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 412 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...