• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór kierunku studiów - Informatyka czy matematyka?

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
2,650 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez 1110200039910 Gaduła (4,630 p.)
zmienione kategorie 19 kwietnia 2016 przez Arkadiusz Waluk
Witam, stoję za niedługo przed wyborem mojego kierunku studiów. Interesuje się informatyką i matematyką. Wiem że pytania zadaje na forum informatycznym, ale może ktoś pomoże mi rozwiać wątpliwości.

Przed wyborem informatyki odstrasza mnie ilość osób wybierających się na ten kierunek, zdaje sobie sprawę z tego że dużo osób zrezygnuje bądź odpadnie, ale mimo wszystko informatyków jest coraz więcej. Za to po matematyce, np. aktuarialnej, też można dobrze zarobić a obie rzeczy są moimi zainteresowaniami. Matematykę zdaje się wybierać znacznie mniejsza ilość osób. Proszę o opinie.

6 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 19 kwietnia 2016 przez Shuhari Bywalec (2,060 p.)
Co chcesz robić zawodowo? Programista? Programowania ucz się w domu, a idź na matematykę -> to znaczny atut w wielu firmach.
komentarz 20 kwietnia 2016 przez 1110200039910 Gaduła (4,630 p.)
Myślałem nad programowaniem bądź czymś związanym z finansami, np. aktuariusz. W sumie dobry pomysł, dzięki za odpowiedź.
+2 głosów
odpowiedź 19 kwietnia 2016 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)

Więcej Ci powiem, informatykiem można zostać nawet nie idąc na studia ( ͡° ͜ʖ ͡°) 

komentarz 19 kwietnia 2016 przez 1110200039910 Gaduła (4,630 p.)
To prawda, jednak jako osoba niewykwalifikowana, po liceum łatwiej mi będzie zdobyć wiedzę na uczelni niż samemu w domu.
komentarz 19 kwietnia 2016 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
Nie bądź tego taki pewien ;).

Ale jeśli miałbym Ci coś doradzić to wybierz ten kierunek który naprawdę sprawia Ci mnóstwo przyjemności i frajdy i który choć trochę pokrywa się z tym co chcesz robić w życiu.
komentarz 19 kwietnia 2016 przez 1110200039910 Gaduła (4,630 p.)
Uważasz że lepiej będzie siedzieć w domu i zakuwać wszystko samemu? Na uczelni jednak jest więcej kontaktu z innymi ludźmi itd. No właśnie w tym rzecz że oba kierunki byłyby dla mnie odpowiednie pod względem frajdy i zainteresowań.
komentarz 19 kwietnia 2016 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
No i na studiach możesz poznać wiele ciekawych osób :).  Skoro oba kierunki Ci się podobają to rzuć monetą ;)
0 głosów
odpowiedź 20 kwietnia 2016 przez Benek Szeryf (91,010 p.)
Też bym wybrał matematykę, pod warunkiem że sam będziesz się uczył informatyki. Samodzielna nauka programowania jest możliwa i często można osiągnąć więcej niż po studiach. Za to myślenia matematycznego nie nauczysz się samodzielnie, jeśli matematyka stale nie będzie w Twojej głowie, co zazwyczaj ma miejsce na studiach, jeśli jesteś zapaleńcem. Matematyka nie bez powodu nazywana jest królową wszystkich nauk, uczy abstrakcyjnego myślenia, tak bardzo abstrakcyjnego, że w zasadzie nie-matematyk nigdy matematyka nie zrozumie. Są w matematyce takie dowody, których analiza wyprowadzenia wykształconemu człowiekowi zajmuje lata, a początkującym matematykom około 5 miesięcy, bo oni widzą rzeczy i przekształcenia, których inni nie dostrzegają.

Co do aktuariusza, to zawód bardzo opłacalny, lecz trudno wgryźć się w środowisko. Kiedyś też się mocno tym interesowałem, w końcu obrałem inną ścieżkę. Należy zdać egzaminy z 4 przedmiotów, m.in. statystyka, matematyka finansowa i ubezpieczeniowa, nie pamiętam co jeszcze. Ale problemem jest to, że trzeba znaleźć sobie potem opiekuna (też aktuariusza) na najbliższe lata, który weźmie Cię pod swoje skrzydła. A że w Polsce jest około 200 aktuariuszy, to może być ciężko bez znajomości. Aczkolwiek mam nadzieję, że realia się zmieniły. To jest chyba jeden z najlepiej opłacanych zawodów w Polsce.
0 głosów
odpowiedź 20 kwietnia 2016 przez developer Użytkownik (860 p.)

Ja bym brał informatykę. Tym bardziej iż u nas (w PL) panuje (na szczęście mylny) pogląd wśród wykładowców iż informatyka = matematyka. Czyli idąc na informatykę tak na prawdę uczysz się dwóch kierunków na raz. Poza tym - wg mnie - informatycy są bardziej przydatni niż matematycy.

komentarz 23 kwietnia 2016 przez 1110200039910 Gaduła (4,630 p.)
Oj tutaj bym mógł stwierdzić że się mylisz, matematycy są również potrzebni, ponieważ matematyk to nie jest w dzisiejszych czasach wyłącznie nauczyciel w szkole.
0 głosów
odpowiedź 20 kwietnia 2016 przez DCC_IT Początkujący (330 p.)
Pewnie wiele zależy też od uczelni, ale ja bym jednak wybrał informatykę z kilku powodów:

- Na studiach informatycznych jest i tak dużo przedmiotów matematycznych bo bez tego w programowaniu nie da rady

- Ze względu na to że na informatykę jest więcej chętnych to i poziom jest wyższy. Prowadzący muszą dostosowywać poziom zajęć/ćwiczeń do poziomu studentów.

Generalnie tak jak już ktoś pisać to programowania i tak musisz się uczyć w domu ale na uczelni masz możliwość dyskusji wymiany opinii itp. no i oczywiście najważniejsze co można wynieść ze studiów... kontakty. Powodzenia
komentarz 20 kwietnia 2016 przez developer Użytkownik (860 p.)
bez matematyki ani rusz w programowaniu? od kiedy to?
komentarz 23 kwietnia 2016 przez 1110200039910 Gaduła (4,630 p.)
To zależy co autor miał na myśli, nie musisz znać teorii matematycznych które poznajesz na studiach związanych ściśle z matematyką ale jednak programowanie ma wiele wspólnego z matematyką.
0 głosów
odpowiedź 20 kwietnia 2016 przez String Gaduła (4,520 p.)
Cześć :)
Dokładnie mam taki sam dylemat, jednakże bardziej zachęca mnie informatyka, bo z tego co wszyscy mówią - na matematyce na studiach coraz rzadziej będziesz widział jakiekolwiek liczby - co przypuszczam jest taką nauką mega abstrakcyjną. A na informatyce jednak ma się styczność z urządzeniami wszelkiego rodzaju ii jest to takie bardziej namacalne. No ale kwestia tego, co kto woli.

W każdym zawodzie ludzi jest coraz więcej, ale pracują w nim tylko Ci, którzy są w nim bardzo dobzi. Nie wyobrażam sobie nie znalezienia pracy przez kogoś, kto jest w pewnej dziedzinie fachowcem. Wiadomo, że lepiej jest być w mniejszości niż w większości, no ale jeżeli ktoś chce zaoferować potencjalnemu pracodawcy papier ukończenia uczelni x i nic poza tym, no to właśnie. A potem wszyscy się dziwią, bo skończyli takie i takie studia, a pracy znaleźć nie mogą. I jak wszędzie nagłaśniane jest, że studia to nic nie robią poza produkcją bezrobotnych.. A wydaje mi się, że u nas panuje jakaś naprawdę dziwna mentalność. Każdy po liceum idzie na studia, bo wszyscy idą. Jeden utarty schemat. A ciekawy jestem ile z tych osób, tak naprawdę chce iść na te studia, żeby studiować ( co w sumie można rozumieć na tysiąc sposobów ). Do tego pójście na studia na te, na które się dostanę -jeśli za pierwszym razem się nie udało, mało kto czeka rok, aby pójść na te jedyne wymarzone studia. No ale rok w plecy i studiowanie niechcianego kierunku jak się ma do przyszłych 40lat pracy pff. Nijak.. no ba. Do tego wybór kierunków jak i same proponowane kierunki przez uczelnie to dramat według mnie. Jak wielkie parcie jest na zarządzanie - które kończy tysiące kierowników jedynie swojego papierka. Psychologia.. no naprawdę Polsce potrzeba, aż tylu psychologów ? Pedagogika.. i wiele innych.
I gadanie, że będzie praca i będzie pracaa i zarobki po tym kierunku na pewnoo.
Zarobki to tak myślę, że cieszą na początku, gdy są to pierwsze większe zarobione pieniądze, ale później najważniejszą rzeczą jest to co się dokładnie robi, to co kochamy i chcemy robić. Studiowanie dla zarobków? Jak napisałem, sens może być tylko na początku. Dlatego, uważam że to naprawdę trudna decyzja, którą z kolegą powyżej wkrótce będziemy musieli podjąć.
Myśl o tym co chcesz w życiu robić, a nie o tym, ilu chętnych jest na jedno miejsce. Jeśli będziesz kochał to co robisz, wybijesz się ponad tych, którzy wybrali to samo, ale zrobili to z całkiem innego powodu niż Ty, być może poszli za schematem, trwają w czymś, byleby nie stracić czasu na rozpoczęcie czegoś innego kiedy nie odnaleźli się w danym kierunku itd itd.
Powodzenia na maturze! :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 901 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 314 wizyt
pytanie zadane 12 sierpnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Szymek799666 Nowicjusz (150 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...