Ja się głównie uczę poprzez praktykę i właśnie szukanie rozwiązania jakiegoś problemu w internecie :) Jak dla mnie dobrym sposobem jest znalezienie problemu, który chcesz rozwiązać dla siebie. To bardzo motywuje do rozwiązania problemu, jeżeli wiesz, że potem program czy strona Ci się przyda :D
Co do "sprawdzania w słowniku". Myślę że takimi słownikami można nazwać serwisy tego typu, gdzie ktoś zadaje pytanie, bo nie może znaleźć odpowiedzi. Ludzie, którzy mają większe doświadczenie próbują wtedy pomóc, coś wytłumaczyć - ty masz z tego korzyści, bo wiesz już jak rozwiązać taki problem i będziesz o tym pamiętał później, a oni powtarzają swoją wiedzę, a być może nawet podczas odpowiadania na pytanie wpadną na jakiś ciekawy pomysł :D
No i oczywiście dokumentacje :)