• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Bankomat wstępy zarys funkcjonalności do oceny. Pomysły na programy użytkowe C++/Ruby

Object Storage Arubacloud
0 głosów
552 wizyt
pytanie zadane 16 kwietnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Shuhari Bywalec (2,060 p.)
Wczoraj rozpocząłem naukę C++, idzie dobrze. Wiem, że skill rozwija się przez pisanie różnych programów, poprzeczkę stawiam sobie wysoko za kilka miesięcy. Wracając do tematu. Zacząłem pisać specyfikacje do pierwszego, większego programu, który zamierzam rozpocząć pisać za ok. 2 do 3 tygodni, przy czym będzie kilka wydań programu o różnej funkcjonalności. Mianowicie tym programem jest Bankomat, wzorowany na mechanizmie funkcjonowania prawdziwego bankomatu, z pewnymi zmianami, celem których jest poprawa skillu programistycznego.

Chciałbym podzielić się z Wami wstępnie swoimi przemyśleniami o programie w postaci (jeszcze) niekompletnej specyfikacji, abyście mogli wyrazić ewentualne uwagi, sugestie, propozycje.

Specyfikację udostępniam w wersji OnLine, dla zainteresowanych będzie możliwość śledzenia dalszych prac nad tym dokumentem zanim nie osiągnie właściwy kształt. Wersja ostateczna specyfikacji wzbogacona będzie o notacje UML (których też się obecnie uczę).

https://onedrive.live.com/redir?resid=28B98EB200B56FD!111&authkey=!AI-lhfBT6TCindc&ithint=file%2cdocx

Sam program zawierać będzie trochę zbędnej funkcjonalności, która jest w rzeczywistości kompletnie nieprzydatna. Jest to jednak zamierzone działanie. Docelowo zamierzam napisać tą samą aplikację w C++ i Ruby, następnie (po opanowaniu Railsów, gdzieś za 5 - 7 miesięcy) zbudować web aplikacje.

Mam też w planach trochę innych aplikacji, trochę pomysłów zebrałem z tego forum:

https://onedrive.live.com/redir?resid=28B98EB200B56FD!113&authkey=!AE2W3Ya4so8tqFg&ithint=file%2cdocx

Nie ma żadnej kolejności pisania, będę pisał w takiej kolejności na jaką będzie pozwalać mi wiedza. Część programów na pewno będę chciał rozwijać o jakieś bardziej zaawansowane rozwiązania.

Jak zacznę prace nad tym programem ale też innymi (prostszymi) założę GitHub'a i dam znać w tym temacie.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 16 kwietnia 2016 przez katolik6 Dyskutant (8,140 p.)
"Wczoraj rozpocząłem naukę c++" A czego uczyłeś się wcześniej? Masz za dużą wiedzę jak na start od zera.
komentarz 16 kwietnia 2016 przez Shuhari Bywalec (2,060 p.)
Z programowania niczego, kilka lat temu przez może tydzień, dwa próbowałem coś z C++ tyle, że przestałem, bo zamiast analizować działanie programów, kodu źródłowego uczyłem się go na pamięć i szybko zarówno motywacja i chęci spadły do 0. Złe podejście, źle myślałem wtedy o tym.

Moja wiedza z tamtych czasów, gdzie już sporo nie pamiętam to głównie:

- zmienne, funkcje, if, while, for, tablice

Więc nie dużo.
0 głosów
odpowiedź 16 kwietnia 2016 przez Patryk Krajewski Nałogowiec (26,170 p.)
Ale po co robić to w ruby, c++ i jeszcze aplikacje web. Najlepiej uczyć się jednego języka.
komentarz 16 kwietnia 2016 przez Shuhari Bywalec (2,060 p.)
Tak i nie.

Rubiego wybrałem dlatego, że jest językiem o prostej składni. Sporo czytałem na forum Ruby, sporo osób radziło naukę C/C++ nawet jednocześnie. Mam też w miarę dużo czasu, nie 2 - 3 godziny dziennie, przez co mogę się troszkę bardziej zaangażować w naukę dwóch języków programowania.

Przed podjęciem decyzji o nauce programowania sporo myślałem, rozmawiałem z kilkoma doświadczonymi developerami, sporo czytałem. Początkowo zamierzałem wyspecjalizować się wyłącznie w C++ na wysokim poziomie, jednak zdałem sobie sprawę, że dziś w "cenie" nie koniecznie wymagane są wielkie umiejętności, bycie ekspertem, a umieć programować na takim poziomie, na którym będziesz mógł pracować przy tym co chcesz. Zamierzam iść w kierunku systemów biznesowych, może własna DG, dlatego też tu przydatna będzie umiejętność programowania webowego. Wracając do bycia "ekspertem" w danym języku programowania co wymaga nie tylko poznania samego języka, ale bibliotek itd. a w przypadku C++ jest tego na prawdę sporo, więc nie miałbym czasu na porządną naukę i praktykę w innym języku.

Wczoraj uczyłem się ok. 7 godzin (4 godziny C++ z rana, jakieś 3 godziny Ruby popołudniu) i nie zauważyłem jakiś spadków efektywności nauki, choć to dopiero początek, więc nie ma co oceniać tego.
0 głosów
odpowiedź 16 kwietnia 2016 przez lukasz_m Obywatel (1,380 p.)
Proponuję także dodać istotną informację o stanach gotówkowych znajdujących się w bankomacie i np

aktualizację stanów po wypłacie przez klienta gotówki.

Bankomat może także wysyłać alert do banku o niskim stanie gotówki i konieczności zasilenia w gotówkę.

 

Ogólnie pomysł wydaje mi się ciekawy i ambitny jak na początki programowania.

powodzenia

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 436 wizyt
pytanie zadane 25 lipca 2017 w Ogłoszenia, zlecenia przez AnnaB Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 710 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 594 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Luky Nowicjusz (120 p.)

92,539 zapytań

141,382 odpowiedzi

319,476 komentarzy

61,928 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...