• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Problem z instalacja ubuntu - nie moge wybrac pamieci dysku jako miejsca instalacji

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,919 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)

Witam, postanowilem zainstalaowac ubuntu 14.04 obok windowsa 10.

Podczas instalacji natrafilem jednak na problem w instalacji. Po przygotowaniu uprzednio na windowsie 20gb wolnej przestrzeni odjetej z jednej z partycji chcialem ja wykorzystac do instalacji systemu.

Nie moge jednak tego z przyczyn ktorych nie potrafie odgadnac zrobic. Po kliknieciu na ta wolna przestrzen chcialbym klinac "plusika" i kontynuowac sprawe, ale plusik jak i reszta sa tutaj zablokowane. Ponizej screen.

Ktos wie jaki moze byc problem?

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 14 kwietnia 2016 przez Mateusz11 Pasjonat (22,910 p.)
komentarz 14 kwietnia 2016 przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)

Widziałem ten tutorial. Niestety nie wystepuje w nim problem, ktory ja sam mam.

W tutorialu jest napisane:

"Choose 'Something else' and continue. The following screen would have all the partitions available at your disk, including the Windwos partition and free space. (Be very careful before you select any partition). Select free space and click '+' (plus) sign below left side of window."

Tylko ze u mnie nie ma zadnego free space, tylko unused space.

Generalnie posilowalem sie tym tutorialem: https://www.youtube.com/watch?v=fGGQ58s9_Mc

Natomiast w nim rowniez widnieje "dostepna pamiec", kiedy u mnie jest to jak widac na screenie "bezutyteczna pamiec"

komentarz 14 kwietnia 2016 przez Mateusz11 Pasjonat (22,910 p.)
Ale zainstaluj masz klikalne xD
komentarz 14 kwietnia 2016 przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)
To prawda, tylko, ze nie moge wtedy stworzyc tych trzech partycji root, swap i home.
komentarz 15 kwietnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
edycja 15 kwietnia 2016 przez marko

Mateusz11 podpowiedział Ci,masz klikalne zainstaluj.Próbowałeś?O resztę się nie martw instalator pewne rzeczy zrobi za Ciebie :)Jeśli instalka dojdzie do końca,możesz pozytywnie się zdziwić smiley

I jak zwykle coś jeszcze.Prawdopodobnie instalka Ubuntu się nie powiedzie.Z powodu bezużytecznej partycji.Windows pokazuje "nieprzydzielone" a instalator Ubuntu "Bezużyteczne" a to znaczy instalator nie może założyć systemu plików ext4.Innymi słowy błąd w podziale partycji dla dwóch systemów.Swoista "dziura" ktoś już o tym wspominał.Daj znać jak Ci idzie.Zastanów się nad danymi z part D i tej co ma 818 MB.Powodzenia.

komentarz 15 kwietnia 2016 przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)
Tak, próbowałem, wyskakuje po prostu error. Spróbowałem też zamienić to bezużyteczne miejsce na zwykłą partycje i wtedy ją wybrać jako miejsce instalacji, ale nie chce jej zrobić (również error). Postanowilem wiec spróbować po prostu pierwszej opcji, tj. "zainstaluj ubuntu obok windows 10", tylko, że kiedy wybierałem tą opcje komputer po prostu sie restartował i znowu "wchodził do pendrive'a", gdzie mogłem sobie wybrać, czy chcę wypróbować czy instalować ubuntu, krótko mówiąc, wracał do początku.
komentarz 15 kwietnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Innymi słowy czeka Cię "Operacja"Napisałem sugestię dotyczącą partycji D i tej 818MB czy na D:/masz jakieś istotne dane?Jeśli tak przenieś je na inny nośnik.Nie ruszaj Zastrzeżonej przez system (350MB oraz C:)Nie jestem pewien,partycja 818MB to recovery? zostaw ją.Uprzedzam że wszystkie działania musza być przemyślane,ważne dane zarchiwizuj gdzieś.Zmierzam do tego by całkowicie usunąć part D.Łopatologicznie,według tego diagramu poniżej.Partycja 818MB powinna "przesunąć się" w lewo bliżej C: a reszta powinna zostać wolną przestrzeń do wykorzystania.Dokładnie nie mogę przewidzieć skutków Twoich działań więc proszę o zastanowienie się nad danymi.Możliwym jest też że ktoś mądrzejszy coś poradzi.Wiesz,nie byłem w sytuacji takiej by się patyczkować z systemami na dysku.Zawsze działałem na swoich kompach radykalnie,po drodze niejako wyleczyłem się z Windowsów.Rezyduje jeden na innym kompie obok debiana,bo winda jest mi czasem potrzebna.Pozdrawiam.
komentarz 15 kwietnia 2016 przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)
Generalnie wpadłem na pomysł i rozważam zrobienia czegoś takiego, żeby po prostu wszystkie dane z D przenieść na C i zmniejszyć D do powiedzmy 30-40 GB, a wolne miejsce oddać C. Tylko mam z tym problem, nie moge dać miejsca z D dyskowi C i odwrotnie, za pomocą tego narzędzia. Da się to zrobić jakoś inaczej? Nie chce instalować Linuksa na prawie 200 GB.
komentarz 16 kwietnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

Pomysł dotyczący zarchiwizowania z part D:/ na C:/ jest dobry,jeśli nie masz innego nośnika.Obawiam się jednak że samo zmniejszenie partycji D: nie pomoże.Wszak raz już ją zmniejszałeś?.Spróbuj :)Właściwie te działania można uznać z doświadczenie więc uważaj na dane.Daj znać,proszę,trzymam kciukismileyPrzy okazji zweryfikuj te ważne dane w głowiesmileywiesz,jakieś instalki programów które można ściągnąć w każdej chwili z netu...wiesz co mam na myśli...okazja do porządków.Rób wszystko ostrożnie bo nie chcę mieć na sumieniu Twoich danych wink

komentarz 16 kwietnia 2016 przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)
Wszystkie ważne dane trzymam jednoczesnie na Dropboxie, więc o to sie martwić nie muszę. Tak czy siak, problem jest taki, ze miejsca z D nie moge oddac do C, a nie chce instaowac Ubuntu na 180GB bo to sie calkowicie nie oplaca i nie ma szans, zebym kiedykolwiek wykorzystal chociaż 1/3 tego miejsca.
komentarz 16 kwietnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

CześćsmileyNie chodzi o to że masz wykorzystać całe 180GB.W trakcie instalacji "Ubu",wykorzystasz tyle ile potrzebujesz. Z pozostałej wolnej przestrzeni zrobisz później partycję NTFS.Powinno zadziałać.Przemyśl to smiley

Pozdrawiam.

0 głosów
odpowiedź 14 kwietnia 2016 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
a moze sprobuj zrobic partycje programem gparted, powinno sie go chyba dac uruchomic z plyty czy tam z pendriva instalacyjnego ubuntu
komentarz 14 kwietnia 2016 przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)

Wydaje mi sie, ze problem nie jest tu z partycja. Korzystam z laptopa samsunga, ktory fabrycznie ma juz 4 partycje. Czyli C, D i dwie male, jedna do odzyskiwania, druga bog wie do czego, w kazdym razie zastrzezona przez system. Podobno 4 to max i kolejne nie moga byc uzywane w ten sposob, w ktory ja bym chcial, tj. jako nosnik dla systemu.

Co moge w tej sytuacji zrobic? ( 20 wolnego miejsca zrobilem zmniejszajac nieco dysk D, nadal jednak podczas instalacji figuruje jako "unusable" )

komentarz 14 kwietnia 2016 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)

a od partycji D mozesz odkleic te 20GB? Bo w tym momencie masz zdaje sie dziure na dysku twardym.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 10,223 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 2,803 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 812 wizyt

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,553 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...