• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

[WYNIKI] Głosowanie - punkt regulaminu i komentarze do pytań [ankieta]

Object Storage Arubacloud
+23 głosów
1,104 wizyt
pytanie zadane 13 kwietnia 2016 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
edycja 18 kwietnia 2016 przez Arkadiusz Waluk

WYNIKI GŁOSOWANIA
Głosowanie zakończyło się zgodnie z planem, zapraszam do zapoznania się z oficjalnymi wynikami poniżej, głosowanie w ankiecie nie jest już możliwe.

1. Czy punkt II 2 G: "zabronione jest proszenie o gotowe rozwiązanie danego zadania/problemu" powinien pozostać w regulaminie?

TAK: 74 głosy, NIE: 25 głosów

2. Czy należy włączyć możliwość komentowania pytań?

TAK: 91 głosów, NIE: 9 głosów

W obydwu pytaniach widać więc wyraźną przewagę głosów "tak". Dwie osoby oddały głos na wszystkie dostępne odpowiedzi, w związku z tym ich głos nie został policzony - stąd rozbieżność z wynikiem widocznym na ankiecie poniżej.

Tak więc punkt II 2 G pozostaje w regulaminie oraz w tym momencie uaktywniam możliwość pisania komentarzy do pytań. Dziękuję bardzo wszystkim za oddanie głosów!

 


Witajcie,
Chciałbym poddać pod głosowanie dwie sprawy, proszę o uważne przeczytanie i dopiero oddanie głosu.

 

W nowym regulaminie pojawił się zapis dotyczący próśb o gotowe rozwiązania, mowa dokładnie o punkcie II 2 G: "zabronione jest proszenie o gotowe rozwiązanie danego zadania/problemu". Wywołał on trochę kontrowersji i znaleźli się przeciwnicy takiego zakazu, stąd moja decyzja abyśmy głosowaniem zadecydowali o tej kwestii.

Moja opinia jest taka, że dawanie gotowych rozwiązań nie jest dobrą praktyką, a proszenie innych wprost o to, aby takie rozwiązanie dać jest trochę nie na miejscu i nawet bym powiedział, że brakiem szacunku do naszego czasu. Sytuacja: wchodzi użytkownik, rejestruje się, wstawia zdjęcie pracy domowej/sprawdzianu i prosi o szybkie podanie gotowego rozwiązania. Czy chcemy się zgadzać na takie rzeczy? Według mnie są inne serwisy dedykowane pod to, aby prosić o gotowe rozwiązania prac domowych i nie wiem czy wyglądałoby to fajnie gdyby zaczęło się tu schodzić dużo osób proszących tylko o gotowce. Żeby było jasne, ten punkt nie dotyczy absolutnie osoby, która przychodzi z problemem, chce się czegoś nauczyć i prosi o pomoc. Chodzi tylko o pytania, które są wyłącznie prośbą o napisanie gotowego rozwiązania i na tym koniec. Ciekawe stanowisko w tym temacie przedstawił również event15 w tym temacie, zapraszam do przeczytania. Nie będę już więcej nic pisał, nie chcę nikomu narzucać swojego zdania – moim celem było tylko przedstawienie sytuacji. Jeśli ktoś miałby sugestię zmiany treści tego punktu to można pisać w odpowiedzi, chodzi mi jednak o sam jego sens czyli zakazanie próśb o gotowce, dlatego nie pojawiła się w ankiecie opcja w stylu "inna treść". Jeśli większość będzie za podtrzymaniem tego zakazu to o skorygowaniu samego brzmienia można myśleć, sam sens będzie musiał pozostać.

 

Druga kwestia, to sugestia, aby włączyć możliwość komentowania samych pytań. W chwili obecnej możemy komentować tylko odpowiedzi, czasem może jednak przydałaby się opcja, aby napisać komentarz nie będący wprost odpowiedzią na pytanie, a tylko czymś dodatkowym, zwróceniem uwagi na coś niezwiązanego z problemem itd. Zastosowań tutaj może być dużo. Chciałbym w tym miejscu zaznaczyć jednak, że nie ma możliwości wybrania tego komentarza jako rozwiązanie pytania, nie ma też możliwości zamiany komentarza na odpowiedź – takie opcje mogłyby się przydać, gdyby ktoś w komentarzu rozwiązał problem, ale niestety ich nie ma. Pokażę jeszcze tutaj jak wyglądają takie komentarze do pytań. Nie jest to nic nadzwyczajnego, ale może podany screen komuś ułatwi zrozumienie zagadnienia.

W danym pytaniu proszę głosować tylko na jedną odpowiedź – czyli w sumie w ankiecie należy zaznaczyć dwie odpowiedzi. Jeśli ktoś zaznaczy w jednym pytaniu odpowiedź "tak" i "nie" głos na to pytanie uznam po prostu za całkowicie nieważny. Nie mam możliwości określenia, aby głosować można było tylko na jedną odpowiedź w pytaniu, dlatego prosiłem o uważne przeczytanie. Chciałbym też zaznaczyć, że nie będę interesował się tym kto jak zagłosował. Jedyne co będę robił to weryfikował poprawność oddania głosu. Głosowanie będzie trwało do końca tygodnia, czyli do końca niedzieli 17.04.2016, aby każdy spokojnie mógł w wolnej chwili oddać swój głos. Później możliwość oddania głosu zostanie zablokowana, ja zweryfikuję poprawność głosów i w tym temacie opublikuję ostateczne wyniki, które mam nadzieję, że będą takie same jak widoczne w ankiecie (jeśli tylko wszyscy zagłosują jak trzeba).

 

Na koniec krótko o rzeczach, które ostatnio na forum zostały zrobione. Poprawiłem kilka literówek, przetłumaczyłem kilka drobiazgów na język polski. Naprawiłem powiadomienia o głosach w dół – do tej pory było widać tylko większą ilość nowych powiadomień, a nie było samego powiadomienia o tym, że to głos w dół i gdzie został oddany. Poprawiłem też drobny błąd, który w przypadku wystąpienia w wiadomości prywatnej znaku cudzysłowu rozsypywał powiadomienie o niej. Z rzeczy widocznych bardziej dla administracji mogę wymienić dodanie ikonki do panelu ustawień w górnym menu i dodanie możliwości usuwania ankiet bez żadnej odpowiedzi – wcześniej po prostu takiej możliwości nie było i pusta ankieta musiała zostawać. Dalsze zmiany z pewnością będę następowały, na razie poprawiam te najbardziej widoczne i uciążliwe błędy. Dziękuję bardzo za wszelkie sugestie i zgłoszenia, które od Was otrzymuję.

Proszę o oddanie głosu w ankiecie i dziękuję za poświęcony czas.
Pozdrawiam


(ostateczne wyniki znajdują się na górze pytania)

Możliwe odpowiedzi:
1. TAK (punkt II 2 G ma pozostać w regulaminie) (76 głosów, 37%)
1. NIE (punkt II 2 G ma zostać usunięty z regulaminu) (27 głosów, 13%)
2. TAK (należy włączyć komentarze do pytań) (93 głosów, 45%)
2. NIE (nie należy włączać komentarzy do pytań) (11 głosów, 5%)
Ankieta zamknięta
1
komentarz 18 kwietnia 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Oto pierwszy na forum komentarz do pytania! :)
komentarz 18 kwietnia 2016 przez mati10d Gaduła (3,150 p.)
Oto drugi na forum komentarz do pytania! :)
komentarz 18 kwietnia 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
Super, w końcu! :) Bardzo mi brakowało takiej funkcjonalności.
komentarz 18 kwietnia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Cześć chłopaki ^^ Oto czwarty komentarz do tego pytania :D
komentarz 19 kwietnia 2016 przez Mateusz11 Pasjonat (22,910 p.)
A oto piąty komentarz do pytania xD
komentarz 15 grudnia 2017 przez Nicolaus Dyskutant (9,740 p.)
Trochę odkopuję ale szósty xD
komentarz 16 grudnia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Niestety nie, przed twoim komentarzem są jeszcze trzy ukryte laugh

komentarz 16 grudnia 2017 przez Nicolaus Dyskutant (9,740 p.)
No to jedenasty :D

8 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 13 kwietnia 2016 przez Patryk Krajewski Nałogowiec (26,170 p.)
1. Jestem na tak, ponieważ osoba która prosi o gotowca może skopiować kod i nawet go nie przeczytać. Autor nie zrozumię, a odpowiadający straci czas. Taka pomoc jest jak spisywanie pracy domowej.

2. Tutaj również na tak, ponieważ jak ktoś źle sformułuje pytanie, nie doda kodu itp to można napisać komentarz, a potem pełną odpowiedź z pomocą w rozwiązaniu problemu.
2
komentarz 13 kwietnia 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
To jest tylko ankieta, nie musicie na to odpowiadać swoimi opiniami - po prostu zagłosować wystarczy ;)
komentarz 13 kwietnia 2016 przez niezalogowany
ale obwieścić opinie także można ;)
+1 głos
odpowiedź 13 kwietnia 2016 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Chciałbym tylko wspomnieć, że jestem za podanym punktem regulaminu, ale nie w takiej formie, w jakiej jest obecnie - chodzi o jego interpretację. Podzieliłem się niedawno swoimi rozważaniami na ten temat i postulowałbym o skonkretyzowanie zapisu gotowe rozwiązanie, tzn. (przykładowa definicja):

Fragment lub całość realizacji programu komputerowego lub innego elementu, który zmienia działanie takowego programu.

W ramach wytłumaczenia, zwrot inny element odnosi się do wszelkich kodów napisanych w językach opisowych i interpretowanych, które same od siebie oddzielnego programu nie tworzą, np. HTML, CSS itp.

2
komentarz 13 kwietnia 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Tak jak napisałem, o samym brzmieniu możemy jeszcze podyskutować i je zmienić, ale definicja którą podałeś wydaje mi się taka strasznie "sztywna". Może to moje mylne wrażenie, nie wiem.

Poza tym fragmentem kodu przecież są też dwie linijki, czyli teoretycznie jak ktoś poprosi o przykład użycia jakiejś funkcji to można go posądzić, że chce gotowca - a to nie o takie coś pisząc ten punkt mi chodziło, chciałem tylko zablokować pytania o całkowite gotowce całych zadań i sprawdzianów. To co podałeś też nie jest więc wg mnie zbyt precyzyjne i nic nowego nie wnosi.
komentarz 13 kwietnia 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Proszeniem o gotowca nazywam:

Bezpośrednia prośba lub zdanie posiadające funkcję impresywną tekstu i/lub informatywną wskazującą na wymóg lub zalecenie wykonanie zamierzonego zadania za autora pytania.
komentarz 13 kwietnia 2016 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Masz rację, nie określiłem wszystkich niuansów, ale jest to jedynie przykładowa definicja - można powiedzieć, że niezupełna, ale dająca impuls do dalszej dyskusji.

Wychodzę z założenia, że każdy punkt regulaminu powinien mieć skonkretyzowane znaczenie, bez miejsca na różnoraką interpretację. Warto pamiętać, że regulamin to podstawa prawna dla funkcjonowania forum i nie można odwalić, przy jego formułowaniu, fuszerki.

Mam nadzieję, że dojdziemy do jakiegoś kompromisu w tej sprawie wink

komentarz 13 kwietnia 2016 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Event, twoja definicja może jest ścisła, jednak można ją przykleić do każdej prośby, także o zwykłą poradę.
komentarz 13 kwietnia 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Jak znajdzie się jakiś idiota, który przeinaczy ten punkt w regulaminie to się go po prostu zwolni ze stanowiska i tyle ;)
komentarz 15 kwietnia 2016 przez Niespecjalny Gaduła (4,180 p.)
hmm a jak ktoś prosi o gotowy kod do przeanalizowania?

Przecież to dobra metoda nauki jest :P
+1 głos
odpowiedź 13 kwietnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Według mnie, zapis ten w regulaminie nie jest wcale kontrowersyjny, gdyż osoba która będzie szukała gotowca tak czy inaczej go znajdzie w czeluściach Internetu przy tylko odrobinie większej chęci - no chyba że jej się nie chce albo nie potrafi korzystać z Google, co też nauczy taką osobę umiejętności poszukiwania i zdobywania wiedzy samemu.

Celem tego forum nie jest przecież dawanie ludziom gotowców. Cel jest inny, ma nakierować taką osobę na daną ścieżkę, pokazać gdzie leży problem, ma włączyć myślenie - aby sobie dalej radziła sama, co jest przecież bardzo ważne w przypadku programisty.

Nie możemy przecież współczuć osobie która musi na zaliczenie napisać jakiś program, a nie zna nawet podstaw programowania i prosi o gotowy kod bo już jutro ma zaliczenie. W takim razie po co zajmuje miejsce innym chętnym - przecież jest tyle innych zawodów. Nie potrzeba nam ludzi jak w Usterce.

+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2016 przez hubot Dyskutant (9,090 p.)
Od podawania gotowców jest zapytaj.onet.pl, pytamy.pl czy zadane.pl. Ten serwis nie służy do podawania gotowców tylko do podawania rad związanych z informatyką, dyskusji i rozwiązywania problemów. Raz że pytający niczego się nie dowie nowego z gotowca a dwa że odpowiadający tak jak ktoś już to wcześniej mówił zmarnuje czas. Jestem za włączeniem komentarzy do pytań ponieważ to otwiera szersze pole do dyskusji.
komentarz 17 kwietnia 2016 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)

Raz że pytający niczego się nie dowie nowego z gotowca

Dlaczego twierdzisz jednoznacznie że nikt nic nie dowie się z gotowca?

Ja się sporo dowiedziałem z czyiś gotowców. 

że odpowiadający tak jak ktoś już to wcześniej mówił zmarnuje czas.

Nie za bardzo cię rozumiem w jaki sposób odpowiadający marnuje czas odpowiadając innym.

+1 głos
odpowiedź 16 kwietnia 2016 przez Marcin Soczówka Użytkownik (590 p.)
Witam wszystkich,

Pisze tutaj z pozycji osoby która zaczyna przygodę z programowaniem więc na chwilę obecną bardziej dotyczy mnie część w której ludzie proszą o pomoc niż jej udzielają. W chwili gdy proszę o pomoc, większość z doświadczonych kolegów programistów zachowuje się tak, jakby wiedza której potrzebuje była na wyciągnięcie ręki tylko trzeba odrobinę wysiłku żeby ją zdobyć. I szczerze im za to dziękuje, bo nie ma chyba nic cenniejszego jak własny wysiłek w celu osiągnięcia celu. Wychodzę z założenia, że ile włożę starań w naukę programowania, w trening na siłowni, relacje z rodziną, tyle z tego wyciągnę. Mnie osobiście wkurza ten świat, gdzie rozwiązania dostajesz na tacy, nie zastanawiasz się "dlaczego" i musisz gonić dalej żeby być trendy. Nie tędy droga.

Pozdrowienia dla wszystkich uczących się aby byli wytrwali w tym co robią, jak również dla uczących aby umieli dawać wędkę, a nie rybkę:].
+1 głos
odpowiedź 17 kwietnia 2016 przez Harsay Pasjonat (23,640 p.)
edycja 17 kwietnia 2016 przez Harsay

Myślę, że najlepsza będzie następująca filozofia.
Nie prosimy "po chamsku" o rozwiązanie konkretnego zadania, tylko o części problemu - np. jak w JavaScript zapisać wszystkie permutacje danego ciągu znaków?

Zadaniem odpowiadającego będzie podanie gotowego skryptu z wytłumaczeniem krok po kroku co i jak się dzieje.
Beneficjentami będą: odpowiadający i (w zależności od podejścia) pytający.
Myślę, że reszta osób powinna brać udział w dyskusji czy dane rozwiązanie jest na pewno najlepsze w każdej sytuacji.

Ci co będą chcieli zrzynać to będą zrzynać, a ci co chcą się rozwijać będą się rozwijać.

Tyle ode mnie.

Edit: Widzę, że duża część osób zapomniała dlaczego Zelent stworzył to miejsce ;) Jeżeli uważacie ze czas spędzony na podaniu rozwiązania, które zostanie bezmyślnie skopiowane jest marnowaniem czasu odpowiadającego to jesteście w błędzie. Odpowiadając sami się rozwijacie. Ahhh te polskie społeczności <3

0 głosów
odpowiedź 16 kwietnia 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
Sądzę, że ten punkt w regulaminie jest kompletnie bez sensu. Ponieważ gościu co chce gotowca to wejdzie na to forum założy konto i od razu zada pytanie o gotowca ignorując ten regulamin, a nawet podkreśloną na czerwono wyszukiwarkę. Regulamin jest po to gdy pewna osoba chce się uczyć i mieć jakby nauczyciela co wskaże drogę gdy będzie miał kilka dróg do wyboru( właśnie to forum ).
komentarz 16 kwietnia 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Moim zdaniem to co napisałeś jest kompletnie bez sensu. Gdyby tak do tego podejść to nie powstała by na świecie żadna umowa, licencja ani regulamin bo przecież każdą z tych rzeczy można by było zignorować i prawie nikt tego nie czyta.

Fakt, użytkownik może wejść, nie czytać regulaminu i zrobić co chce, tyle że mając regulamin, który przebywając na forum akceptuje, możemy wyciągać odpowiednie konsekwencje. Właściwie gdyby nie było tego punktu to i tak możemy bo dla bezpieczeństwa jest zapis, który mówi o tym że możemy ukrywać dowolne treści bez podania przyczyny, ale skoro punkt jest to jasną sprawą jest, że tego robić nie wolno i prośby o gotowce nie są tu mile widziane.

Regulamin jest po to, aby określać co na forum robić wolno a co nie. Jeśli ktoś tego nie będzie przestrzegał to zostanie ukarany, bez względu na to czy znał treść regulaminu czy nie. Oczywiście nikt nie będzie nikogo od razu banował, najpierw są próby nawiązania kontaktu i zwrócenia uwagi, ale jeśli nic nie pomaga to cóż, musimy działać.
komentarz 16 kwietnia 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)

Chyba się nie zrozumieliśmy

Moim zdaniem to co napisałeś jest kompletnie bez sensu. Gdyby tak do tego podejść to nie powstała by na świecie żadna umowa, licencja ani regulamin bo przecież każdą z tych rzeczy można by było zignorować i prawie nikt tego nie czyta.

Każdy kto chce tutaj zostać i dowiedzieć się czegoś to na 90% przeczyta regulamin. Sądzę, że temu komu zależy na programowaniu lub na chęci zrozumienia czegokolwiek nie spyta się bezpośrednio o gotowca. Dosłownie nie chodzi mi o regulamin i odwoływał się do niego. Tylko każdy kto chce wynieść coś z tego forum po prostu  nie poprosi o gotowca. Ci którym zależy na gotowcu jedynie zignorują  regulamin, wskazówki cokolwiek bo im nie zależy czy dostaną bana czy coś.

komentarz 16 kwietnia 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

Też tak sądzę, osoba która będzie chciała się czegoś nauczyć poprosi o wyjaśnienie i wytłumaczenie, a nie o gotowca.

Ci którym zależy na gotowcu jedynie zignorują  regulamin, wskazówki cokolwiek bo im nie zależy czy dostaną bana czy coś.

Ale w regulaminie taki zapis powinien się pojawić, bo później będą pytania dlaczego dane pytanie zostało ukryte. Chociaż jak mówię, teoretycznie możemy ukrywać co uznamy i nie musimy nic tłumaczyć, ale nie tędy droga, wszyscy tu są ludźmi i chcą się dogadać. Dlatego takowy punkt się pojawił, tak jak wiele innych, aby sprawa była jasna ;)

–1 głos
odpowiedź 14 kwietnia 2016 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Moim zdaniem cel tego forum jest pomaganie użytkownikom w rozwiązaniu problemu osoby pytającego przez osobę odpowiadającą.
Forum nie jest od układania komuś życia jeśli ta druga osoba tego nie chce.
Moim zdaniem to odpowiadający decyduje czy ma pomóc takiej osobie czy nie.
Jestem przeciwny gotowcom które nie mają żadnych komentarzy i informacji na temat co określony fragment robi.

Wiec moim zdaniem, osoba która poprosi o gotowca, ale z komentarzami i z małymi zainteresowaniami, wątek ten nie powinien zostać usunięty.

Podobne pytania

+33 głosów
1 odpowiedź 640 wizyt
+38 głosów
7 odpowiedzi 1,351 wizyt
+60 głosów
1 odpowiedź 2,085 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2016 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

92,539 zapytań

141,382 odpowiedzi

319,481 komentarzy

61,928 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...