• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Współrzędne i podział na bloki - Jak obliczyć ID bloku mając do dyspozycji tylko współrzędne miasta.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
331 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2016 w Algorytmy przez Tnifey Pasjonat (24,190 p.)

Cześć, poniżej znajduje się rysunek który przedstawia mapę. Podzielona jest na 9 części (te większe - bloki) które składają się z 9 części (te mniejsze - miasta). Mam problem natury czysto matematycznej. Jak obliczyć ID bloku (w tym wypadku będzie to 5. blok), wiedząc że miasto ma koordynaty x=4 oraz y=4 (to pomarańczowe)? Czy jest na to jakiś prosty algorytm?

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 8 kwietnia 2016 przez Ukis Gaduła (4,580 p.)
wybrane 8 kwietnia 2016 przez Tnifey
 
Najlepsza
Chyba działa

( ceil(x/block_size) + block_size * ( ceil(y/block_size) -1 ));

ceil to zaokrąglanie w górę.
komentarz 8 kwietnia 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

2.G zabronione jest proszenie o gotowe rozwiązanie danego zadania/problemu,

http://forum.pasja-informatyki.pl/regulamin-forum 

komentarz 8 kwietnia 2016 przez Tnifey Pasjonat (24,190 p.)
edycja 8 kwietnia 2016 przez Tnifey
@Ukis: Wielkie dzięki. Męczyłem się z tym dobre 3 godziny.

@event15: Nie wiem jak mógłbym inaczej się o to zapytać? Może bez słowa gotowe? Nie jest to praca domowa, a algorytm jest mi potrzebny do napisania pewnego skryptu. Grafikę zrobiłem sam, wymiary podałem przykładowe... no, nie wiem...
komentarz 8 kwietnia 2016 przez Ukis Gaduła (4,580 p.)
@event15: to chyba lekka przesada... autor ładnie przedstawił problem, rysunek jest zrobiony dobrze, nie trzeba się domyślać o co chodzi. Jeden algorytm podał sam (na id miasta), miał problem jedynie z drugim algorytmem. Miał poprosić o pół algorytmu, żeby nie było gotowego rozwiązania czy jak?
komentarz 8 kwietnia 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

Ukis chodziło mi o Ciebie.

komentarz 8 kwietnia 2016 przez Ukis Gaduła (4,580 p.)
Nie rozumiem. Ja poprosiłem o jakieś gotowe rozwiązanie czy miałem mu pomóc podając pół algorytmu?
komentarz 8 kwietnia 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Są dwa rozwiązania - dać gotowca i mieć z głowy.

Wytłumaczyć zagadnienie i doprowadzić, że pytający sam dojdzie do rozwiązania.
komentarz 8 kwietnia 2016 przez Ukis Gaduła (4,580 p.)
To jest po części racja, ale przy podanym algorytmie on już sam powinien go zrozumieć - wystarczy spojrzeć co jest liczone.

Druga sprawa - podany przez Ciebie punkt regulaminu nie został złamany.
4
komentarz 8 kwietnia 2016 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

@event15 Masz rację - autor pytania poprosił o gotowe rozwiązanie problemu, ale wg mnie podany przez ciebie podpunkt regulaminu jest bardzo kontrowersyjny i niejasny.

Gotowym rozwiązaniem może być praktycznie każda porada na jakiś temat, nawet częściowa. Problemem lub zadaniem można nazwać wszystko, na co istnieje odpowiedź, więc przeczy to się w ogóle z sensem naszego forum.

Przykładowe pytanie Jak zrobić kolizję w grze dwuwymiarowej? jest jedynie prośbą o podanie pewnych pomysłów umożliwiających stworzenie takowej kolizji i nie można tego porównywać z m.in. gotowym kodem źródłowym!

Sądzę, że ten zakaz jest całkowicie nietrafiony - takie pytania powinny być usuwane bardziej wg kryteriów netykiety, dobrego smaku, a nie zasady, która nie ma sensu.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 119 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2019 w OpenGL, Unity przez Wiktor Janecki Nowicjusz (170 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 342 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 233 wizyt
pytanie zadane 11 maja 2022 w OpenGL, Unity przez letmestay Użytkownik (520 p.)

92,555 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,559 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...