• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Napisanie systemu operacyjnego

Object Storage Arubacloud
0 głosów
830 wizyt
pytanie zadane 7 kwietnia 2016 w Offtop przez niezalogowany
Witam, chciałbym się od was dowiedzieć czy ciężko byłoby napisać system operacyjny do mp3, sprawą techniczną jaką jest elektronika to nie jest ważne. Chodzi mi o sam system. Czy jest ciężko i czy jest to możliwe napisać samemu. Tylko proszę nie pisać że Assembly byłby najlepszy. Chciałbym poznać waszą opinię na ten temat. :)

6 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
wybrane 16 kwietnia 2016
 
Najlepsza
Oczywiście że jest możliwe napisanie tego samemu.

Z punktu widzenia mikrokontrolera, miałbyś blok pamięci masowej, blok wyjścia audio, przyciski sterujące oraz ewentualnie jakiś wyświetlacz.

W prostej wersji wszystko sprowadza się do przeszukania pamięci pod kątem występowania w niej plików mp3 i ich umiejętnego przetwarzania, w zależności od tego, co użytkownik wysteruje.

Pomijając wiedzę na temat możliwości wykorzystanego sprzętu, musiałbyś mieć wiedzę o formacie plików mp3, żeby móc wystawiać odpowiednie sygnały na moduł wyjścia audio... Tak by to chyba wyglądało, tak ja bym to widział, gdybym miał zacząć coś takiego realizować.
komentarz 9 kwietnia 2016 przez niezalogowany
A jaki mikro polecasz??
komentarz 16 kwietnia 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)

A jaki mikro polecasz??

Myślę, że Arduino nada się do tego celu. Na pokładzie Arduino masz 8-bitowy procesor, elementy zasilania i programator, w dodatku wygodnie wyprowadzone piny. Jednak nie znam się na przetwarzaniu dźwięku i nie mam pojęcia, czy AVR poradzi sobie z dekompresją mp3 i pracą nad dźwiękiem.

Możesz użyć STM32, tutaj już masz 32-bitowy procesor ARM, dość potężna maszynka, w porównaniu do AVR. Jednak programowanie tego µC jest nieco trudniejsze.

a od czego mógłbym zacząć pisanie tego systemu??

Po pierwsze - mikrokontroler i moduły do niego - wyświetlacz, moduł audio, moduł kart pamięci. Kiedy już wybierzesz sobie µC, jaki spełni Twoje potrzeby, musisz nauczyć się go programować. Niezbędne będzie poznanie obsługi GPIO (wejścia, wyjścia) i odpowiednich protokołów (komunikacja ze sterownikiem wyświetlacza, kartą pamięci, modułem audio - każde z nich może komunikować się inaczej, choć podejrzewam że protokół SPI w domieszce z I²C pokryje Twoje zapotrzebowania).

komentarz 16 kwietnia 2016 przez niezalogowany

Rozumiem, poszukam odpowiednich µC tak jak napisałeś, dekompresją mp3 zajmę się sam, a co do modułów to myślę że będę to robić w języku C.
Dziękuję za pomoc, jak coś to będę pisać :)

komentarz 16 kwietnia 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
Ktoś tu napisał, że asm to podstawa - jest to oczywiście nieprawda. C jest dobrym wyborem, możesz też spokojnie używać C++, jeśli nie będziesz używał zaawansowanych mechanizmów.

Powodzenia. :)
komentarz 16 kwietnia 2016 przez niezalogowany
Znaczy będę pisać to tylko w C++, chociaż nie widzę różnic między tymi dwoma językami, prócz tego że w C++ jest obiektówka, oraz dodano kilka rzeczy. Co do aseemblera, myślę że przerwania, ale jeszcze nie wiem po co mogłyby być.
komentarz 16 kwietnia 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
Najpierw wybierz mikrokontroler i naucz się go programować, bo widać że nie wiesz, o czym piszesz.

Przy pisaniu systemu operacyjnego dla odtwarzacza mp3 przerwania będą Ci niezbędne, choćby przy liczeniu taktów zegara, aby móc odmierzać czas.
Przerwania możesz obsłużyć z poziomu C czy C++.
komentarz 16 kwietnia 2016 przez niezalogowany
powiedziałem że jeszcze nie wiem do czego miałyby mi się przydać. Dowiedziałbym się w trakcie tworzenia, a to że z poziomu C czy C++ to nie wiedziałem.
komentarz 16 kwietnia 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
No to Ci powiedziałem. :) Powodzenia w nauce, bo sporo jej przed Tobą. ;)
komentarz 16 kwietnia 2016 przez niezalogowany
Dzięki za wskazówki :) na pewno się przydadzą
+1 głos
odpowiedź 7 kwietnia 2016 przez Mateusz11 Pasjonat (22,910 p.)
Jest to możliwe, lecz jest to niezwykle czasochłonne, nie napiszesz raczej systemu operacyjnego w 2 tygodnie

 

Pozdrawiam
komentarz 9 kwietnia 2016 przez niezalogowany
Czas nie gra roli
+1 głos
odpowiedź 9 kwietnia 2016 przez niezalogowany
wiele osób budowało własne odtwarzacze mp3 czy nawet radia z użyciem arduino, klona arduino można nabyc na ebayu za nawet 5$, a programuje się to wygodniej niż avr
komentarz 9 kwietnia 2016 przez niezalogowany
aha, super :)
0 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2016 przez Blacha Mądrala (5,960 p.)
Najważniejsze wymogi to znajomość assemblera, budowy komputera (hardware) i znajomości systemu plików oraz MP3.

Weź pod uwagę że system który chcesz stworzyć będzie wymagał stworzenia sterowników do hardware więc znacznie ograniczy to jego mobilność między sprzętami.

Co do assemblera, nie unikniesz go ale też nie będziesz skazany tylko na niego. Np. Linux został napisany w C z niezbędnymi wstawkami assemblera.
komentarz 7 kwietnia 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)

Najważniejsze wymogi to znajomość assemblera, budowy komputera (hardware) i znajomości systemu plików oraz MP3.

Kolega pytał o system operacyjny do MP3, więc sądzę że chodzi mu o przenośny odtwarzacz MP3. ;)

komentarz 9 kwietnia 2016 przez niezalogowany
Dokładnie mi chodzi o przenośną "em pe trójkę", a co d asemblera to nie chcę żeby był 100% asembler ale też inny język
komentarz 16 kwietnia 2016 przez niezalogowany
a od czego mógłbym zacząć pisanie tego systemu??
komentarz 18 kwietnia 2016 przez Blacha Mądrala (5,960 p.)

Ja bym proponował poszukania w google informacji na ten temat. Ja w tym temacie jestem zielony i jedyną pomoc jaką mogę zaoferować po podanie tego archiwum stron. Hasło: archives

Była to niegdyś najlepsza strona do assemblera i oby powróciła. Poza programowaniem również szukaj informacji o fizycznej stronie komputera.

Powodzenia, długa droga przed tobą a ja zbyt pomóc nie mogę.

0 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2016 przez czif Użytkownik (520 p.)
możesz kupic sobie RapseryPi , nauczyć się pythona i ... możesz zbudowac robota, własny serwer ( z 1Ghz prockiem ) lub ... swoja mp3 :D
1
komentarz 7 kwietnia 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)

Raspberry Pi ("RAPSERY"? laugh) jako odtwarzacz mp3 to chyba trochę jak strzelanie z armaty do komara... :P

komentarz 7 kwietnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
To może Raspberry Zero byłoby OK.
komentarz 7 kwietnia 2016 przez Fenix Nałogowiec (26,750 p.)
Raspberry 0 było dodatkiem do takiej oficjalnej gazety nie są normalnie do nabycia od producenta. A ceny na portalach sięgają śmiesznych kwot.
komentarz 8 kwietnia 2016 przez Fenix Nałogowiec (26,750 p.)
Limit 1 per household
0 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2016 przez mmr0429 Bywalec (2,010 p.)

No trochę assemblera ci się przyda laugh polecam ci ogarnąć trochę jądro np linuksa i spróbować coś podobnego (oczywiście mniejszego) samemu napisać, ew rozważ użycie linuksa, możesz go uruchomić na praktycznie wszyskim, przerobić do swoich potrzeb. Powodzenia, daj znać jak coś zrobisz, jednak według mnie nie ma sensu wynajdować koła na nowo wink

komentarz 7 kwietnia 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)

polecam ci ogarnąć trochę jądro np linuksa i spróbować coś podobnego (oczywiście mniejszego) samemu napisać

Och... W takim razie do zobaczenia za 5 lat. laugh

komentarz 7 kwietnia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
jądro np linuksa

Powodzenia w czytaniu i analizowaniu 20mln linii kodu ;)
komentarz 8 kwietnia 2016 przez mmr0429 Bywalec (2,010 p.)

Nie musi przedzierać się przez całość, istnieje wiele obciętych wersji, chodziło mi bardziej o to żeby zrozumiał samą koncepcję jak takie coś napisać wink

1
komentarz 8 kwietnia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Do tego najlepszy byłby Minix (w końcu sam Torvalds się nim zainspirował i wzorowawł nieco na nim do napisania Linuksa)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 106 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 476 wizyt

92,568 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,622 komentarzy

61,954 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...