• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nowy regulamin forum - przeczytaj koniecznie!

Object Storage Arubacloud
+26 głosów
1,460 wizyt
pytanie zadane 6 kwietnia 2016 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

Witajcie!

Ostatnio już zapowiedziałem, że czeka nas zmiana regulaminu i właśnie następuje ten moment. Nowy regulamin został przygotowany głównie przeze mnie, ale pomogło kilka osób przebywających na chacie (najbardziej zasłużyli się draghan i event15). Wszystkim, którzy dorzucili do niego chociażby jeden przecinek, dziękuję.

Śpieszę z wyjaśnieniem, że nowy regulamin nie ma za zadanie wprowadzić tutaj żadnego rygoru - absolutnie nie jest to niczyim celem. Ma on jedynie wszystko uporządkować i postawić sytuację jasno. Poprzedni regulamin był strasznie ogólny, niby dawał jakieś prawa administracji, ale właściwie to nie było wiadomo czego użytkownik robić nie może. Myślę, że teraz wszystko udało się lepiej i ładniej określić.

Nowy regulamin forum dostępny jest tutaj:

http://forum.pasja-informatyki.pl/regulamin-forum

Proszę o uważne zapoznanie się z nowym regulaminem i przyjęcie jego treści. Obowiązuje on od tej chwili.

Gdyby trafił się jakiś błąd lub sugestia co dodania/zmiany czegoś to oczywiście śmiało dawajcie znać, będziemy myśleć. Nowy regulamin określa też funkcję ekspertów. Jak już wspominałem będzie to ranga honorowa, którą będziemy nadawali, aby wyróżnić danego użytkownika, który wyjątkowo dużo pomaga innym i warto go chociaż tak docenić. Ekspert będzie miał przypisaną jedną kategorie, w której dostanie dodatkowe uprawnienia - tak jak zostało określone w regulaminie.

 

Standardowo wspomnę jeszcze krótko co ostatnio zostało na forum zrobione.

Wczoraj zmieniłem limit znaków w odpowiedzi/komentarzu z 12 na 3 - każdy chyba się zgodzi, że nie był to potrzebny limit i często spotykane szczególnie w komentarzach wklejone "Podaj więcej informacji..." nie wyglądało ładnie. Ostatnio też zniknął licznik SE na stronie głównej, a to dlatego, że właściwie nikt nie wiedział o co z nim chodzi - być może pan Mirosław zechce jeszcze wesprzeć rozwój tego i wtedy zostanie przywrócony, na razie jednak tego nie wiem. A dzisiaj np. ukryłem ikonkę maksymalizacji w CKEditorze, ta funkcja nie działała poprawnie i kliknięcie w nią powodowało po prostu tyle, że strona znikała i całą odpowiedź/komentarz trzeba było pisać od nowa - to też spróbujemy naprawić, na razie jako iż nie działa to została ukryta, a jakoś specjalnie przydatna też wydaje mi się, że nie była (dziękuję za sygnał od użytkownika Blacha, który o tej sprawie przypomniał).

Co do dalszych prac to sugestii jest bardzo dużo, muszę teraz przemyśleć czym zajmiemy się w pierwszej kolejności i będziemy konsekwentnie realizować kolejne punkty. Na kolejne sugestie jestem rzecz jasna ciągle otwarty.

To wszystko, dziękuję za przeczytanie i jeszcze raz przypominam o zapoznaniu się z nowym regulaminem :)

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2016 przez maly Nałogowiec (37,190 p.)
II.2.G - zabronione jest proszenie o gotowe rozwiązanie danego zadania/problemu
Czy prośba o znalezienie/podanie czegokolwiek w internecie też odnosi się do tego zakazu?

III.6 - Zabronione jest spamowanie głosami - masowe nieuzasadnione oddawanie głosów w dół.
Czyli masowe nieuzasadnione oddawanie głosów w górę jest dozwolone.
2
komentarz 7 kwietnia 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)

II.2.G - zabronione jest proszenie o gotowe rozwiązanie danego zadania/problemu

Czy prośba o znalezienie/podanie czegokolwiek w internecie też odnosi się do tego zakazu?

Ten punkt odnosi się głównie do ludzi, którzy tutaj wrzucają swoje zadania domowe i chcą gotowce. Tego nie lubimy.

Nie jestem pewny, o co dokładnie pytasz.
Jeśli ktoś założy temat, w którym pisze: "Witajcie. Znajdźcie mi informacje na temat SPI w STM32 F103RB", to zostanie odpowiednio potraktowany za lenistwo i brak szacunku do czasu Pasjonatów.
Ale jeśli będzie to coś typu: "Hej. Pomóżcie, próbowałem znaleźć info o SPI w STM32 F103RB, ale to co znalazłem mnie nie satysfakcjonuje. Czy moglibyście podesłać jakieś ciekawe materiały?" - to pomimo tego, że prośba jest de facto o to samo, już zupełnie inaczej brzmi - Pasjonat (twierdzi, że) wykazał się aktywnością, żeby coś znaleźć i nie użył forum jako swego rodzaju usługi "lmgtfy".

III.6 - Zabronione jest spamowanie głosami - masowe nieuzasadnione oddawanie głosów w dół.
Czyli masowe nieuzasadnione oddawanie głosów w górę jest dozwolone.

W sumie... W sumie też nie powinno być. :) Prośba do Arkadiusza, żeby się temu przyjrzał. :)

komentarz 7 kwietnia 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

W sumie... W sumie też nie powinno być. :) Prośba do Arkadiusza, żeby się temu przyjrzał. :)

W takim razie będzie trzeba i tych i tych karać za nieprzestrzeganie regulaminu? wink

komentarz 7 kwietnia 2016 przez maly Nałogowiec (37,190 p.)
@draghan
Odnośnie punktu II.2.G właśnie o to pytam bo przy niesprzyjających wiatrach któryś z modów interpretując regulamin dosłownie zacząłby rzucać bana(na)mi na lewo i na prawo ;)
1
komentarz 7 kwietnia 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)

III.6 - Zabronione jest spamowanie głosami - masowe nieuzasadnione oddawanie głosów w dół.

To powinno moim zdaniem zostać usunięte, niech każdy głosuję jak chce.  "masowe" można interpretować tutaj dwuznacznie. 

 

 

1
komentarz 7 kwietnia 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Jak już świetnie wyjaśnił draghan w tym punkcie chodziło nam o użytkowników, którzy ewidentnie proszą o gotowe rozwiązanie zadania czy o napisanie całego kodu za nich. Nie sądzę aby ktokolwiek tego nadużywał, jakby się uczepić to teoretycznie może sobie nawet od tak banować... ale wierzę, że takiej sytuacji nie będzie, w razie czego ja też czuwam nad wszystkim ;)

A co do głosów - pisząc ten punkt brałem pod uwagę to co pisali inni, mi osobiście nie zdarzyło się, aby ktoś minusował odpowiedzi jak leci. Na myśli miałem coś w stylu że użytkownik wchodzi na forum i dla zabawy zminusuje sobie np. wszystkie pytania na stronie głównej - dlatego napisane jest "masowe" chociaż fakt, nie jest to precyzyjne. Nigdy nie słyszałem, aby ktoś bawił się głosami w górę, zawsze były sygnały o minusach. efik, ty jak dobrze pamiętam sam nawet napisałeś jakieś zapytanie do bazy pomagające ustalić kto oddaje te minusy ciągle. Dlatego właśnie ten zapis się pojawił.
1
komentarz 7 kwietnia 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Tak, ale widzisz to jest regulamin, pasuje jasno określić co miałeś na myśli.

https://gist.github.com/efiku/67d39182d96dbc009bb7

To zapytanie zwraca użytkowników, którzy zminusowali dany post.
1
komentarz 7 kwietnia 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)

event15: W takim razie będzie trzeba i tych i tych karać za nieprzestrzeganie regulaminu?

No pewnie. ;)

maly: przy niesprzyjających wiatrach któryś z modów interpretując regulamin dosłownie zacząłby rzucać bana(na)mi na lewo i na prawo ;)

Na ile znam ludzi z ekipy moderatorskiej, na tyle mogę powiedzieć że ekipa jest "w porządku", że jest "ludzka" i nie będzie banować za głupoty.
Ja to już w ogóle jestem pacyfistą i człowiekiem wyrozumiałym, tak mi się przynajmniej wydaje, i nie wyobrażam sobie, żeby za zadanie pytania z prośbą o pomoc kogoś karać. Jeśli ktoś rzeczywiście się nie przyłoży, to jego pytanie zostanie ukryte z prośbą o ogarnięcie go (w sensie: pytania).
No, chyba że to będzie "podajcie mi kod, bo właśnie mam sprawdzian/pracę domową/inne".

efik: To powinno moim zdaniem zostać usunięte, niech każdy głosuję jak chce.  "masowe" można interpretować tutaj dwuznacznie. 

Moim zdaniem powinien widnieć zapis, mówiący wyraźnie o tym, że bezpodstawne nadużywanie głosowań jest niedozwolone. Obecna forma może budzić mieszane uczucia, sam się nad nią chwilę wahałem - ale uznałem że można zostawić.
Na tym forum powinno dominować podejście merytokratyczne (podłapałem ostatnio to słówko, przyznaję), bo nie jest to forum, dotyczące wychowania chomików w zdrowiu i miłości, tylko prezentujące problemy i rozwiązania techniczne.

W głosowaniu nie chodzi o punkty, tylko o odpowiedzi. Wartościowe idą w górę, bezwartościowe spadają na dół. Jeśli ktoś minusuje dobrą odpowiedź tylko dlatego, że ma uraz do autora, to jest nie fair i w regulaminie powinna być podstawa do tego, żeby danego osobnika upomnieć czy nawet ukarać w uzasadnionym przypadku.

Odrębną sprawą jest fakt, że nie mamy na razie możliwości technicznych, żeby skutecznie zapobiegać takiemu zjawisku. :)

 

+2 głosów
odpowiedź 6 kwietnia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
No no no, ładna robota ;) Jak tylko znajdę trochę czasu to wejde na IRC i zasugeruję jeszcze kilka rzeczy :)
+2 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2016 przez DarkEliat Bywalec (2,810 p.)

Jak dla mnie regulamin jest trochę za bardzo rygorystyczny.

II.2.G - zabronione jest proszenie o gotowe rozwiązanie danego zadania/problemu

W takich sytuacjach niech ktoś po prostu nie dopowiada. Poza tym nie wszystkie pytania tego typu muszą być oznaką lenistwa (takie moje osobiste zdanie).

II.1.F zabronione jest wstawianie kodu w formie zrzutów ekranu

Dlaczego?

II.2.F nie wolno bezzasadnie pisać wielkimi literami lub stosować innych zbędnych wyróżnień - w tym nadużywać różnych wielkości czcionek, kolorów i stylów.

Ja bym to ograniczył do zakazu bezzasadnego pisania wielkimi literami tylko w tytule pytania.

Pozdrawiam.

 

komentarz 9 kwietnia 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś dał mi bardzo trudny kod rozwiązujący dany problem, ALE jeśli kto inny da mi kod prostszy, który rozumiem, i który działa to też prawdopodobnie dałbym mu "naj".

W ogóle nie zrozumiałeś tego, co zacytowałeś. Rozwiązanie != gotowy kod.

 

komentarz 9 kwietnia 2016 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)

W ogóle nie zrozumiałeś tego, co zacytowałeś. Rozwiązanie != gotowy kod.

Nie mogę się tym zgodzić, dając gotowy kod tak naprawdę rozwiązujesz jego problem z pytaniem, więc twoja odpowiedź jest błędna z tym "Rozwiązanie !- gotowy kod".
Wcześniej było jeszcze "pomoc != gotowy kod", tutaj też się nie zgodzę gdyż jak pisałem wcześniej można się nauczyć i zrozumieć czytając czyjś kod. (albo pomóc w sensie rozwiązanie jego problemu)

komentarz 9 kwietnia 2016 przez DarkEliat Bywalec (2,810 p.)

Niektórzy na tym forum naprawdę uważają się za Bóg wie kogo.

To mam nadzieję, że nie było do mnie, nie uważam się tutaj za nikogo. Fakt, jestem administratorem, mam najwyższe uprawnienia, ale całość tworzą wszyscy użytkownicy, bez nich tego by nie było więc nie jestem tu "Bóg wie kim" :)

Nie miałem na myśli Ciebie, jak dotąd dyskusja nie przybrała negatywnej postaci, a Ty odpowiadasz ze spokojem. Lecz żaden z nas nie przegada sobie czy zakaz o proszeniu o gotowe rozwiązania powinien zostać, mamy całkowicie inne poglądy :) Ta wypowiedź była kierowana do EVENTa15. To zdanie było pod cytatem Jego wypowiedzi.

W ogóle nie zrozumiałeś tego, co zacytowałeś. Rozwiązanie != gotowy kod.

Wcale nie. Rozwiązanie może być dokładnym wytłumaczeniem jak pozbyć się problemu albo może być gotowym kodem. Jak już mówiłem wcześniej by nauczyć się zaawansowanych rzeczy w programowaniu czasem niezbędne jest zobaczenie przykładu działającego rozwiązania.

Pozdrawiam. 

komentarz 9 kwietnia 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Dorion300, Twoja wizja pomocy jest tak wypaczona, że trudno jest ją komentować.

Matematyk - nie wiem kim jesteś, na forum na pewno jeszcze nie dałeś się poznać jako osoba z wyrafinowaną wiedzą i chęcią pomocy. Dlatego z Tobą kończę dyskuję nie chcąc Cię nieumyślnie obrazić.

Zrobiłem specjalny wątek odnośnie tego, co rozumiem poprzez "gotowce" i dlaczego uważam że jest to krzywdzenie społeczeństwa, tu chcę zakończyć wywody bo dyskusja zeszła z tematu - było o proszeniu o gotowe rozwiązania a nie dawaniu gotowych rozwiązań. Wszelkie dyskusje poza tym są zbędne.  Zapraszam do opowiedniego wątku. Z chęcią Wam dogłębniej i dostadniej mogę tam wyjaśnić spaczenie Waszego myślenia, które bierze się prawdopodobnie z wychowania tabletowego.

Tu uznaję temat za skończony i kazdą kolejną odpowiedź, która będzie się odnosiła do tej dyskusji usunę.
1
komentarz 9 kwietnia 2016 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
edycja 9 kwietnia 2016 przez Dorion300

@event dlaczego twierdzisz że coś jest obce to jest to spaczone?

To już nie wolno mieć własnych podglądów po już mówisz "jesteś spaczony"?

Moim zdaniem twoja maniakalność "Wszyscy mają się uczyć! gotowce są złe" można zaliczyć do "spaczonych elementów", nawet twoje rozumienie "pomoc != gotowy kod" jest dziwne, po to nie jest do końca prawdą.

Każdy ma własne podglądy, ja szanuję twoje, ty także powinieneś uszanować moje ale zamiast tego komentujesz to "jesteś spaczony".

Tu uznaję temat za skończony i kazdą kolejną odpowiedź, która będzie się odnosiła do tej dyskusji usunę.

Czy mógłbyś podać link?  Oczywiście dziękuje jeśli podasz.

0 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2016 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
edycja 8 kwietnia 2016 przez Dorion300

Zadając pytanie Pasjonat zobowiązany jest do przestrzegania następujących zasad:

Ciekawi mnie jaką karę otrzyma osobnik gdy złamie te "zasady" . ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1
komentarz 7 kwietnia 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
Rózgę od Mikołaja. :)
1
komentarz 8 kwietnia 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Jeżeli notorycznie - czasowy ban. Jeśli to nie pomaga - dożywotni.

W przypadku małych przewinień - pewnie ukrycie pytania/komentarza/odpowiedzi i/lub ochrzan na PW.

Nieco ironiczny komentarz swoją drogą.
0 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2016 przez hubot Dyskutant (9,090 p.)

zabronione jest wstawianie kodu w formie zrzutów ekranu,

A niby dlaczego? Nie zgadzam się z tym. Co w tym złego że sobie wstawię kod w formie zrzutu ekranu? A co jeśli chciałbym pokazać jakiś błąd z debuggera VS i miałbym przy okazji jakiś kod w tle w celu ułatwienia zidentyfikowania problemu?

zabronione jest proszenie o gotowe rozwiązanie danego zadania/problemu,

Rozumiem, że zmierzacie w kierunku elektrody, gdzie wszędzie odsyłają do Google?

Pasjonat może uznać pytanie za rozwiązane i je zamknąć.

Po co to pisać skoro to jest oczywiste?

  1. Zabronione jest nieuzasadnione ukrywanie zadanego przez siebie pytania, do którego udzielone zostały odpowiedzi innych Pasjonatów.

A zadawanie pytań jak leci i ich ukrywanie zanim jeszcze ktoś je zobaczy w celu zdobywania punktów?

  1. Zabronione jest spamowanie głosami - masowe nieuzasadnione oddawanie głosów w dół.

Na spamowanie głosami w górę też powinno się zwracać baczną uwagę.

3
komentarz 9 kwietnia 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

A niby dlaczego? Nie zgadzam się z tym. Co w tym złego że sobie wstawię kod w formie zrzutu ekranu? A co jeśli chciałbym pokazać jakiś błąd z debuggera VS i miałbym przy okazji jakiś kod w tle w celu ułatwienia zidentyfikowania problemu?

Tyle jest złego, że kodu w formie zrzutu ekranu nie da się przetestować samemu. Screeny błędu jak najbardziej, jest nawet punkt na to dalej, tak samo jak to będzie tylko coś przy okazji żeby ułatwić zrozumienie problemu to nawet wskazane, aby dać. Ale żeby nie było tak, że cały długi kod jest podany w formie screena i to jeszcze często bardzo małego - ani tego przetestować, ani czasem nawet odczytać dobrze nie można.

zabronione jest proszenie o gotowe rozwiązanie danego zadania/problemu,

Rozumiem, że zmierzacie w kierunku elektrody, gdzie wszędzie odsyłają do Google?

Nie, chciałem zmierzać do tego, aby nie było to próśb o gotowce bo uważam to za bezsensowne. Ale ten punkt się wielu osobom nie podoba więc jak napisałem wyżej zapytam o niego w ankiecie. 

Po co to pisać skoro to jest oczywiste?

To że nie wolno np. spamować czy obrażać innych jest wg mnie też oczywiste. A niektórzy i tak spamują albo obrażają innych i takie punkty w regulaminie się również pojawiły. Stąd też i taki punkt.

  1. Zabronione jest nieuzasadnione ukrywanie zadanego przez siebie pytania, do którego udzielone zostały odpowiedzi innych Pasjonatów.

A zadawanie pytań jak leci i ich ukrywanie zanim jeszcze ktoś je zobaczy w celu zdobywania punktów? 

Oczywiście też zabronione, ale to punktów nie da - za ukrycie pytania o ile dobrze widziałem punkty są normalnie zabierane.

Na spamowanie głosami w górę też powinno się zwracać baczną uwagę.

Słyszałem głównie uwagi co do spamowania minusami, dlatego taki punkt powstał, ale zwracam uwagę na wszystko.

Podobne pytania

+38 głosów
7 odpowiedzi 1,369 wizyt
+23 głosów
0 odpowiedzi 829 wizyt
+33 głosów
1 odpowiedź 642 wizyt

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...