• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

bramka not - problem logiczny

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
231 wizyt
pytanie zadane 5 kwietnia 2016 w Offtop przez Kuba321 Użytkownik (730 p.)
zmienione kategorie 6 kwietnia 2016 przez Kuba321
Witam!

Postanowiłem poprawić moje pytanie tak, aby więcej osób je zrozumiało i przenieść je do działu offtop, może tu bardziej pasuje.

Załóżmy, że mam źródło wody; jedną śluzę, którą mogę ręcznie otwierać; nieskończoną ilość śluz, które po wykryciu wody w środkowej rurce przepuszczają wodę z pierwszej na trzecią; nieskończoną ilość rur i jedno miejsce, w którym ma wypływać woda. Chcę, żeby po otwarciu śluzy, którą mogę otwierać ręcznie woda nie dopływała do tego miejsca, a po jej zamknięciu dopływała.

Wcześniejszą wersję pytania zamieszczam na wszelki wypadek poniżej:

Na samym początku chciałbym przeprosić, jeśli umieściłem pytanie w nie tym dziale, co trzeba. Mam pewien logiczny problem dotyczący bramki NOT. Otóż zastanawiałem się czy dałoby się poskładać bramkę NOT dysponując nieskończoną ilością przewodów i tranzystorów, jedną żaróweczką i jednym włącznikiem, zakładając, że posiadamy tylko tranzystory, które po przyłożeniu sygnału na środkową nóżkę przepuszczają sygnał z pierwszej na ostatnią. Wiem, że można by to zrobić za pomocą innego tranzystora i użyć tylko jednego, ale chciałem się zastanowić nad tą drugą drogą. Oczywiście bramka ta miałaby działać w ten sposób: po włączeniu włącznika (kiedy prąd przez niego przepływa) żaróweczka nie świeci się, a kiedy prąd przez niego nie przepływa, żaróweczka świeci się. Jeśli jest to możliwe, bardzo proszę o schemat.

Pozdrawiam,

Kuba

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Ja się z kolei zastanawiam czemu tutaj nie spytasz

http://www.elektroda.pl/
komentarz 5 kwietnia 2016 przez radek024 Szeryf (77,180 p.)
Wątek był wielokrotnie poruszany na forum. Użyj funkcji wyszukaj - google nie boli. ___ Piszę poprawnie po polsku. :v witamy na elektrodzie, może trochę przesada, ale to nie moja wina a wykopu XD
0 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2016 przez Kuba321 Użytkownik (730 p.)
Tak, jak pisałem powyżej, gdybym po prostu chciał poskładać bramkę not, kupiłbym sobie 1 tranzystor i to zrobił. W moim zapytaniu chodzi o to, czy istnieje teoretyczna możliwość utworzenia takiej bramki. Jest to problem logiczny, nie elektroniczny :D
komentarz 5 kwietnia 2016 przez jeremus Maniak (59,720 p.)
nie wiem o co Ci  chodzi. : raz piszers że dysponujemy tranzystorami , a teraz już chcesz to zrobić bez tranzystora. zdecyduj się .
komentarz 5 kwietnia 2016 przez Kuba321 Użytkownik (730 p.)
Chcę to zrobić bez tranzystora, który po przyłożeniu sygnału sterującego przestaje przepuszczać prąd, a jedynie z użyciem tranzystorów, które po przyłożeniu sygnału zaczynają przepuszczać prąd.
komentarz 5 kwietnia 2016 przez jeremus Maniak (59,720 p.)
no to podłącz ten tranzystor równolegle do żarówki , jak tranzystor przewodzi żarówka gaśnie bo cały prąd popłynie przez tranzystor
komentarz 5 kwietnia 2016 przez Kuba321 Użytkownik (730 p.)
Nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, ponieważ żarówka nadal będzie świecić. Bardziej chodzi mi o coś takiego, żeby przepływ został zupełnie przerwany.
komentarz 5 kwietnia 2016 przez jeremus Maniak (59,720 p.)
chyba żartujesz - oj nie zaświeci..  Ale ważniejsza sprawa . Stan logiczny to nie jest świecenie lub nie ale poziom napięcia. Spadek napięcia na tranzystorze podczas przewodzenia to ułamek volta, a nawet rząd mV w przypadku  mosfetów . A stan logiczny 0 to i le mi pamięc nie myli jest do 0,4 v na wyjściu , lub 0,8bv na wejściu. W praktyce układy logiczne nie sa teoretyczne ale praktyczne i skoro już zamierzasz użyć tranzystorów to uwzględnij ich praktyczne parametry i faktyczne definicje stanów logicznych. Amen.
0 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2016 przez Mikrokontroler xD Stary wyjadacz (13,500 p.)

http://static.elektroda.pl/attach/inverter_6860.jpg

masz schemat bramki not i gdzie tu jest jakikolwiek problem logiczny?

Dajesz 1 na wejściu masz 0 na wyjściu dajesz 0 na wejście masz 1 na wyjściu czego nie kapujesz?

które po przyłożeniu sygnału na środkową nóżkę przepuszczają sygnał z pierwszej na ostatnią. 

nawet nie wiem o jakim tranzystorze mówisz a jeszcze pierwsza i ostatnia nóżka to już w ogóle abstrakcja 

Oczywiście bramka ta miałaby działać w ten sposób: po włączeniu włącznika (kiedy prąd przez niego przepływa) żaróweczka nie świeci się

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego co napisałeś

 a kiedy prąd przez niego nie przepływa, żaróweczka świeci się.

Albo ja po prostu czegoś nie rozumiem. Czy mógłbyś rozjaśnić o co Ci chodzi?

 

 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 244 wizyt
pytanie zadane 13 grudnia 2022 w HTML i CSS przez kordix Gaduła (3,910 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 83 wizyt
pytanie zadane 2 czerwca 2020 w JavaScript przez rob Bywalec (2,440 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 588 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...