• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ostateczna Rekrutacja do projektu ZelentOS

VPS Starter Arubacloud
+5 głosów
1,196 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2015 w Nasze projekty przez Pyro Gaduła (4,210 p.)

UWAGA PROSZĘ PRZECZYTAJ DO KOŃCA ZANIM ODPUŚCISZ PROJEKT

Witam jest to coś w rodzaju ostatniej szansy do przekonania was że warto napisać ten system i że (wbrew temu co twierdzi wielu użytkowników) można to zrobić.

Zacznijmy od tego że zgodny jestem z tymi użytkownikami co do jednego trzeba znać język C (choć zapewne C++ też się nada ponieważ to co jest napisane w C da się napisać w C++) i Assembly (potocznie Assembler) i podejrzewam że prawie nikt z chętnych nie zna tych języków ale ci użytkownicy którzy tak naprawde zapomnieli chyba o tym że:
a)  NIKT nie znał jakiego kolwiek języka programowania odrazu czy to był Assembly, C, C++, HTML,
czy jakiego kolwiek innego
b) Od tego jest Internet aby z niego korzystać jest to prawie nie skończone źródło wiedzy i tak naprawde można w nim znaleźć wszystkie informacje na temat budowy systemów

Ale cóż tak naprawde system można napisać na początku choćby taki jak MS Dos przecież prawie każda rodzina systemów od tego zaczynała


Czy nawet z najprostrzą grafiką jaką robią dzieci w paint'cie

 

Proces tworzenia systemów mamy opisany w jednym z "książek" projektu WikiBook's:  http://pl.wikibooks.org/wiki/Pisanie_OS/From_zero_to_hero a to czego tam nie opisano znajdziemy w innem miejscu.
I nie bójmy się szukać w internecie informacji na ten czy inny temat ponieważ do tego jest mamy XXI wiek korzystajmy z tego co nam daje !!
Ten system ma powstać jako ćwiczenie na prace programistów w grupie, wyszukiwanie informacji, uczenie się nowych języków i zastosowanie ich w praktyce

Ten system nie ma być doskonały czy piękny ma być systemem i działać to jest najważniejsze nikt też nie powiedział że ma powstać w ciągu miesiąca, pół roku czy nawet roku być może będzie powstawał 2 lata może uda się szybciej... nie wiem! Wiem jedno warto zacząć ten projekt ponieważ nawet jeśli cały projekt nie wypali i system nigdy nie powstanie to nauczymy się napewno czegoś wartościowego

Tak więc prosił bym o pisanie  zgłoszeń chętnych do projektu na PW wg wzoru
Ilość czasu możliwego do poświęcenia projektowi: (godziny dziennie)
Języki które znamy: (choć na poziomie podstawowym)
Języki których się uczysz:
Doświadczenia związane z programowaniem: (projekty w których brałeś/aś udział, konkursy, jakieś większe programy

Oczywiście mile widziana jest poprostu chęć do pracy a także WebMasterzy ponieważ strona do projektu też by się przydała :)

Wszelkie pytania proszę pisać w komentarzach tak aby wszystcy mogli je przczytać te pisane na PW będe wklejał jako odpowiedzi pod tym wątkiem i komentował

13 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 20 kwietnia 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
W sumie to przemyślałem sprawę. I mam pewien pomysł. Ja myślę, że z systemami wartoby się najpierw zaznajomić, więc na początku możemy zrobić prostą nakładkę. Windows też nie był od razu systemem, tylko nakładką na DOS'a :) Tak będzie łatwiej na początek :)
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Nie głupie jednak ja nadal trzymam się tego co ty powiedziałeś najpierw nauka bo nawet do stworzenia nakładki jest potrzebna pewna wiedza
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
To jest oczywiste :) Najpierw wiedza, później nakładka, potem grzebanie w takich plikach jak jądro systemu i tak dalej, zabawą poznamy tajniki budowy, a za parę lat można się zmierzyć z systemem. A w nakładce jest to fajne, że nie będzie aż tak przeogromnym trudem zrobić prościuteniuteńki pulpit :) Pozdrawiam :)

Aha, jeśli juz nakładka to albo na freedosa, albo na unixa/linuxa, chociaż to drugie lepsze, bo wielowątkowe :)
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
To już ustalimy gdy będziemy mieli ekipe
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Oj, nie wiem czy się zbierze kilkadziesiąt osób :(
+2 głosów
odpowiedź 21 kwietnia 2015 przez Mirosław Zelent Nałogowiec (34,750 p.)
Stworzenie własnej wersji OSa opartej na Debianie to niewątpliwie spory challenge, na który ja już czasu nie posiadam, ale kibicuję Wam bo programowanie niższego poziomu (bliżej jądra) niezwykle rozwija. Taki projekt jak każdy inny powinien dać Wam okazję rozwinąć się w językach C/C++ i nie tylko, jak również nabyć trochę tzw. "umiejętności miękkich", czyli tych interpersonalnych. Pozdrawiam
0 głosów
odpowiedź 20 kwietnia 2015 przez Damianexo Obywatel (1,710 p.)
Jeśli będziesz potrzebował pomocy graficznej to daj znać :P

Powodzenia, bo pewnie gdy taki system będzie stabilny i będzie kompatybilny z częścią obecnie dostępnych rzeczy to sam go zainstaluje.
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Nie chcę być złośliwy. Co więcej

Życzę wam jak najlepiej i powodzenia,

ale jestem realistą. Napisanie własnego jądra(na początek monolityczne), przełączanie assemblerem sprzętu do trybu wirtualnego to początek. Co ze sterownikami, kolejkowaniem procesów, orogramowaniem zczytywania klawiszy z konsoli i systemów plików. To jest ogrom wiedzy oraz umiejętności. 

komentarz 20 kwietnia 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Wiadomo. Ja byłbym zdania, żeby zrobić to na jądrze linuxa :) Chociaż powiedziałem na czacie - najpierw nauka, później zabawa. Nikt nas nie goni. WIęc trzeba zapierniczać z niskopoziomowym C/C++ i Asmem xD
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Oczywiście zrobimy to na jądrze Debiana pisanie jądra to jednak dużo pracy a skorzystanie z gotowca to nic złeko wkońcu sam Chrome OS od google został napisany na jądrze jakiegoś Linuxa
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
No to trochę roboty z głowy. Ale co z resztą? :)
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Cóż gdyby wszystko dało się ściągnąć z neta na zasadzie kopiuj wklej to zapewne mielibyśmy więcej systemów niż nam się wydaje :D

reszte będziemy musieli zrobić sami
0 głosów
odpowiedź 20 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Wow 9 min i już 2 nowych chętnych dzięki im wielkie i aha szmq czekam na twojego hejta chyba że zmieniłeś zdanie
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Geek Pasjonat (19,660 p.)
Nie jestem w stanie ocenić umiejętności koderskich osoby z którą piszę, więc dziękuje za uświadomienie :)
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
nie mogłeś poprostu napisać tu trzeba Slight Edge :D ??
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Hehe :D Ja tam mistrzem nie jestem, mnie mój poziom jeszcze nie zadowala, ale stale się uczę i rozwijam :) Ale mając do dyspozycji wszyskie biblioteki(nie trzeba ich pisać samemu, jak w przypadku robienia systemu od podstaw) jest na pewno łatwiej niż męcząc się jakimiś niskopoziomowymi cudami :D
komentarz 20 kwietnia 2015 przez katolik6 Dyskutant (8,140 p.)
Za prostotę płacisz możliwościami. Łatwiej jest włączyć sobie program niż go napisać, prawda? Ale pomyśl, co pisząc taki program możesz z nim zrobić! Nie wiem, jak ty, ale ja dlatego właśnie zacząłem programować i chcę kontynuować zdobywanie wiedzy, umiejętności. Nawet, jeśli ten projekt nie wypali, to sporo się nauczymy.
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Święta racja :D To był także mój powód do rozpoczęcia programowania :D

I te przemyslenia - czemu oni  w tej grze nie zrobili tego... O, naucze się programować i sam to zrobię!  xD Chociaż to nie jest mozliwe raczej to i tak zachęca :D Pozdrawiam :D
0 głosów
odpowiedź 20 kwietnia 2015 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Polecam książkę:

Andrew S. Tanenbaum - Systemy Operacyjne
Przedstawiona jest budowa kernela systemu na przykładzie Minixa

Abraham Silberschatz Podstawy systemów operacyjnych
Opis ogólnego działania systemów operacyjnych na przykładnie unixa itd. Dużo o procesach, kolejkowaniu. 

komentarz 20 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Dzięki wielkie napewno przeczytamy jak widać każdy może pomóc nawet w taki drobny sposób
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
Polecam znaleźć wątek o czytaniu książek na raty... Był taki

Obydwie mają po ponad 1100 stron.
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
OO to troszke więcej niż najgrubsza jaką czytałem
0 głosów
odpowiedź 20 kwietnia 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
O, jeśli ktoś jest ciekawy, to tu daję link do strony z kodami źródłowymi UNIX'a :)

Kod nie wygląda miło i zachęcająco, ale kiedyś można go opanować :D Pozdrawiam :)

Link: http://minnie.tuhs.org/cgi-bin/utree.pl
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Kolejne podziękowania
komentarz 20 kwietnia 2015 przez katolik6 Dyskutant (8,140 p.)
eee... W istocie, SPORO tego kodu.
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
No sporo, sporo, więc proponuję zamiast zrobić systemu od nowa, zrobić nakładkę - windows na początku był nakładką na dos :D Można oprzeć system na freedosie, albo unixie :)
komentarz 20 kwietnia 2015 przez katolik6 Dyskutant (8,140 p.)
Tak, czytałem.
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
A co byś preferował?
komentarz 20 kwietnia 2015 przez katolik6 Dyskutant (8,140 p.)
Nie szalejmy, nakładkę.
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Ale mi chodzi o system :D Dos, czy Unix? :)
komentarz 20 kwietnia 2015 przez katolik6 Dyskutant (8,140 p.)
Phffff... nie mam pojęcia, żadnego nie używałem... Chociaż cmd ma komendy z Dos`a, tak? jeśli tak, to Dos.
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Tak, ale ja bym wolał unixa. Jeśli miałaby istnieć przyszła droga rozwoju(no powiedzmy, że stworzenie systemu, nie nakładki) to unix byłby lepszym wyborem. Po pierwsze jest wielowątkowy(czyli możesz mieć 2 programy naraz uruchomione, albo więcej, a po drugie, na unixie opierają się Mac OS i Linux. A i bash(powłoka UNIX'owa) jest bardziej rozbudowana niż batch - w dos i win. Chociaż
0 głosów
odpowiedź 20 kwietnia 2015 przez niezalogowany

Mogę się zająć korektą samego tekstu, jeśli będziecie chcieli smiley

komentarz 20 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Samego tekstu to znaczy ?? jakiego tekstu może spreccyzuj
komentarz 20 kwietnia 2015 przez niezalogowany

Gramatyka, ortografia, interpunkcja - czyli te zupełnie nieprzydatne żadnemu programiście rzeczy smiley

Próbka mych możliwości (str. 5, o robotach Asimova):

http://www.teatrpolski.wroc.pl/sites/default/files/content/pdf/1212-generacja-tpl-2015-luty-kwiecien.pdf

komentarz 20 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Ok... jeśli będziemy potrzebować  takowej to się odezwiemy

dziękujemy
komentarz 20 kwietnia 2015 przez niezalogowany
OK, mogę też wam pomóc w tym przedsięwzięciu jako początujący programista języka C++.
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
no i super będzie potrzebna taka pomoc
0 głosów
odpowiedź 20 kwietnia 2015 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Ja bym chętnie pomogł ale problem jest taki że moja znajomość php jest jedynie na poziomie podstawowym. Potrzebuję jeszcze czasu by móc się trochę poduczyć tego języka. Spodziewam się że taki projekt będzie powstawał trochę dłużej także w swoim czasie będę mógł dołączyć.
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
spokojnie wszystcy będziemy się uczyć nikt kto się zgłosił włącznie ze mną nie zna ani jednego języka w pełni
komentarz 20 kwietnia 2015 przez katolik6 Dyskutant (8,140 p.)
btw, jest ktoś znający jakiś język do końca i nie będący jego twórcą/współtwórcą?
0 głosów
odpowiedź 20 kwietnia 2015 przez Surykat Stary wyjadacz (14,760 p.)
Jak poćwiczę, to może kiedyś dołączę, żeby wam funkcje wyświetlające dane pisać, żebyście się mogli skupić na czymś ważniejszym. :D Propsy za inicjatywę.
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Spokojnie wszystcy się będziemy uczyć podczas tego projektu
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Surykat Stary wyjadacz (14,760 p.)
Wiem wiem. ;) W razie czego, chętnie pomogę, trzeba się zaangażować. Dziś się zwolniłem z pracy, w imię programowania, bo rano na zajęciach nic nie rozumiałem, a przez robotę nie miałęm kiedy się uczyć. No to się zwolniłem... :P Dobrze, że studiuję dziennie, to jestem usprawiedliwiony :)
0 głosów
odpowiedź 20 kwietnia 2015 przez hit02 Nałogowiec (33,970 p.)
Tak sobie myślę, że oprócz ludzi znających programowanie w C przyda się ktoś od Web'u, aby zrobic stronkę systemu, a także w dalekiej przyszłości będzie potrzebny ktoś, kto będzie znał dokumentacje języków wykorzystywanych w Web - będzie fajnie mieć jakąś prostą przeglądarkę, a do tego trzeba znać odpowiednie języki.
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Nie głupi pomysł
0 głosów
odpowiedź 20 kwietnia 2015 przez Mizukage Pasjonat (21,730 p.)
Typowe porywanie sie z motyką na słonce, ale powodzenia ;)
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Czasem ktoś musi się porwać :D
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Mizukage Pasjonat (21,730 p.)
No ale wynik jest wiadomy na starcie w takich przypadkach
komentarz 20 kwietnia 2015 przez niezalogowany
Może lepiej na początek skupmy się nad zrobieniem najprostrzej możliwej appki?
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Mamy stworzyć nakładkę :)
0 głosów
odpowiedź 20 kwietnia 2015 przez Kassarin Obywatel (1,180 p.)
Uważam, że jest to dość ambitny projekt i sądzę, że naprawdę wiele rzeczy możemy się przy nim nauczyć. Mogę wesprzeć projekt, znam C++ i C#, a z technologii Webowych to HTML 5, CSS 3 i trochę JS.
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Wspaniale czyli kolejny chętny fajnie
0 głosów
odpowiedź 20 kwietnia 2015 przez Gacek Początkujący (260 p.)
To jest super pomysł jeśli nawed nie wypali to ile wiedzy zdobędziesz :)
komentarz 20 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
ooo właśnie o to mi chodzi

Podobne pytania

–1 głos
13 odpowiedzi 1,686 wizyt
pytanie zadane 27 kwietnia 2015 w Nasze projekty przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 401 wizyt
0 głosów
5 odpowiedzi 3,625 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,078 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...