• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Python czy Ruby?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,179 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2016 w Python przez NTXFN Gaduła (3,430 p.)
Który z języków jest lepszy? Python czy Ruby? Chodzi mi głównie o składnię nie o zastosowania.

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 25 marca 2016 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
wybrane 25 marca 2016 przez NTXFN

Najlepsza
Jeżeli wybierasz między tymi dwoma językami tylko to po pierwsze musisz zadać sobie pytanie co chcesz kodzić. Jeżeli nie wiesz co chcesz zakodzić to wybierz Pythona, jest bardziej uniwersalny, przynajmniej dla początkującego. Jeżeli chcesz kodzić głównie web to wybierz Ruby ze względu na jego świetny framework jakim jest Ruby on Rails.
Szczerze mówiąc to w sieci jest mnóstwo różnych porównań języków ot pierwszy lepszy link http://learn.onemonth.com/ruby-vs-python

A i tak obojętnie co kto napisze w necie to i tak wszystko zależy od osobistych preferencji, ja kodziłem w wielu językach ale na obecną chwile jestem programistą Ruby, bo spośród wszystkich, w których programowałem ten mi najbardziej przypadł do gustu. Dlaczego? Nie wiem. Tak samo jak nie wiem dlaczego najbardziej spośród wszystkich owoców lubię jabłka.

Pobaw się oboma językami i wybierz sobie, który będzie lepszy. Szczególnie jeżeli jesteś uczniem jeszcze, więc masz masę czasu na naukę i zabawę z różnymi rozwiązaniami. Nikt Ci tutaj nie da jednoznacznej odpowiedzi, bo jeden woli to drugi tamto, a Twoje pytanie jest z gatunku tych "Jak żyć?", a każdy ma inny sposób na życie ;)
komentarz 25 marca 2016 przez NTXFN Gaduła (3,430 p.)
A co jest charakterystyczne dla Python a co dla Ruby? Jeśli poznam ich składnie to dam rady wybrać, ale jak na razie wyglądają prawie tak samo dla mnie.
1
komentarz 25 marca 2016 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Najbardziej widoczna różnica jest taka, że w Pythonie wcięcia są tak samo ważne jak w innych językach klamry, a w Ruby piszesz jak chcesz ;) Ale, żeby to wszystko poznać to trzeba się pobawić.
komentarz 25 marca 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
edycja 25 marca 2016 przez spokojny
A oprócz Ruby i RoR to trzeba znać jeszcze HTML5, CSS, JavaScript, jQuery, MySQL, PostgreSQL?

No bo Ruby zastępuje tylko backend, gdzie nie musisz już znać PHP, .NET/C# czy Javy. Troche to mnie wkurza że w Web aby znaleźć pracę trzeba znać tyle technologii, a programiści C/C++ czy Javy/C# skupiają się tylko na tym.
komentarz 25 marca 2016 przez Fenix Nałogowiec (26,750 p.)
Wkurza? To jest w tym piękne.
Potrzeba wiedzy 5 technologii, żeby zrobić stronę jest piękna? Chyba dla masochisty :D
Ja może i znam tam jakieś Ruby. HTML, CSS, JS i SQL, ale gdyby dało się to wszystko zapakować w jedną technologię to bym też nie narzekał :D
No ja dziś zainstalowałem Scala-IDE bazujący na Eclipse 4.3.0, kompilator Scala i naszła mnie ochota aby się tego dobrze nauczyć i być w tym jednym dobrym. Ponoć sam twórca Javy powiedział, że gdyby miał wybrać coś innego niż Java w zastępstwie była by to właśnie Scala. Ma  potencjał, przyszłość jest dość nowoczesna i szybka jak Java. Jedyny jej konkurent to Groovy który jeszcze bardziej jest podobny do Javy, oraz dużo dalej Ceylon, Kotlin, Jruby, Jython.

Też uważam że Scala może w przyszłości zastąpić Jave.
Tak, Groovy jest świetny! Nie pisałem w nim jeszcze ale składnię znam mniej więcej.

Co jest w Scala? Da się w tym strony pisać?
Tutaj pewien pan fajnie wytłumaczył czym jest Scala i z czym się ją je. Podane przykłady sznurki do darmowych tutoriali, książek itp.

https://www.kainos.pl/blog/kilka-slow-na-temat-jezyka-scala/
+3 głosów
odpowiedź 25 marca 2016 przez niezalogowany
Język to narzędzie, które może być lepsze/gorsze zależnie od sytuacji / tego do czego chcesz użyć.

Jeżeli mówimy o składni to Ruby ma opinię języka w którym się bardzo fajnie pisze, ale bardzo ciężko wraca się do kodu pisanego jakiś czas wcześniej.
Jeżeli kod jest źle napisany to ciężko się wraca do starego gównokodu niezależnie od języka ;)
komentarz 25 marca 2016 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
Może chodzić o to, że jak się stosuje kopiuj wklej jakieś formy skrótowe z neta, których jest na pęczki, to potem można się nie polapac. Ale jak się rozumie co się kopiuje i tego nauczy to nie ma problemu. Polecam ruby
Ale jakie są zalety Pythona a jakie Ruby?
Składnia Rubiego jest niezwykle elastyczna, więc możesz sobie wypracować swój własny styl, w którym będziesz pracować.

Do tego sam język jest tak zbudowany, że możesz podejść go każdego problemu na 7 sposób, a każdy z nich jest prostszy od poprzedniego. A więc można się pobawić i robić "magię" za pomocą kodu - rozwiązywać skomplikowane problemy w kilka linijek.
komentarz 25 marca 2016 przez niezalogowany
Właśnie mówię o tej magii, jeżeli zastosujesz jej za dużo to nagle po stosowaniu innego języka + odpowiednio długim odstępie czasu nie wiesz co się dzieje w Rubym
W przyszłości Ruby-ego również muszę się nauczyć!
Chyba że tę magię rozumiesz
0 głosów
odpowiedź 25 marca 2016 przez NTXFN Gaduła (3,430 p.)

Więc wybieram Python jak na razie. Chodzi mi o te wcięcia w kodzie które bardzo mi się podobają. Wolę prosty język, a wcięcia sprawią że kod będzie czytelny. Tak więc kolejność według jakiej ułożyłbym języki programowania od najlepszego  wygląda tak:

1. Groovy (Bazuje na Python i Ruby) - znam podstawy Java, a ten język posiada wiele cech innych języków jest więc ulepszoną Javą - jeszcze w nim nie pisałem, dopiero składni się uczę.
  2. Python - jasna i przejrzysta składnia
  3. Inne języki ^^

3
komentarz 25 marca 2016 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Trochę bezczelność że wybrałeś TWÓJ komentarz jako najlepszy, a nie ten, który przysłużył się do podjęcia decyzji...
W teorii przekonywującym argumentem jest głównie komentarz Bantu (czego się w zasadzie domyślałem). Ale racja. Sorry

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 116 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 483 wizyt
pytanie zadane 14 sierpnia 2018 w Python przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)

92,840 zapytań

141,781 odpowiedzi

320,856 komentarzy

62,172 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...