• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Światłowód dedykowany dla firmy, kilka pytań.

Object Storage Arubacloud
+1 głos
261 wizyt
pytanie zadane 22 marca 2016 w Sieci komputerowe, internet przez JimmyTulipanTudeski Bywalec (2,780 p.)
Witam serdecznie,

Znajomy poprosił mnie abym pomógł mu rozkręcić centrum biznesowe (coworking, biura na wynajem itp)

Sprawa wygląda następująco:

Do budynku doprowadzony jest internet 20 mbps poprzez łącze DSL. Dalej rozprowadzany jest poprzez sieć WiFi ( 4 kondygnacje ). Oczywiście prędkość rzeczywista jest dużo mniejsza (10-12 mbps) Licząc, że kiedy interes się rozkręci w godzinach szczytu z internetu będzie korzystało ok. 40-50 komputerów.

Sądzę, że taka prędkość a jeszcze tym bardziej po kablu DSL jest niedopuszczalna, jako priorytet postanowiłem podłączyć do firmy światłowód.

Obiekt znajduje się w bliskim centrum miasta na osiedlu willowym (niektóre kamienice pamiętają jeszcze czasy wojny) w niedalekim otoczeniu ambasad (dokładnie 2 ambasady w promieniu 1,5km) oraz hotelu HYATT. (ok. 1,5km)

Do kamienic na osiedlu o których mowa wcześniej podłączony jest kabel telefoniczny (DSL) jednak jestem niemal przekonany że w promieniu ok 2km od firmy są obiekty podłączone światłowodem.

Generalnie jutro będę dzwonił po różnych operatorach i starał się uzyskać jakieś oferty, jednak ze względu na to, że nigdy wcześniej nie miałem z tym do czynienia, bardzo bym prosił bardziej doświadczonych w tym temacie graczy, aby mogli mi coś podpowiedzieć.

Generalnie najbardziej interesują mnie jakie mogą być koszty takiego przedsięwzięcia ;)

Jakie więc mogą być koszty doprowadzenia takiego kabla? Jak długo to może potrwać? Jakie mogą być późniejsze koszty? Czy dużym problemem dla obecnego operatora może być zamienienie DSLa na światłowód? W jaki sposób mogę sprawdzić gdzie jest najbliższy punkt wymiany ruchu? Czy można gdzieś sprawdzić infrastrukturę która jest przeprowadzona w otoczeniu firmy? Sprawdzić jaka firma jest jej operatorem/właścicielem?

Czy macie jakieś podobne doświadczenia? Jak wyglądało to u Was?

Serdecznie dziękuję za wszelką pomoc i sugestię,

pozdrawiam

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 23 marca 2016 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
U mnie wyglądało to mniej więcej tak, że zadzwoniłem do dostawcy, który na moim terenie oferuje usługi światłowodowe. Odebrała jakaś mniej lub bardziej miła pani, ale w tym przypadku bardziej niż mniej, sprawdziła sobie w swoim komputerku czy faktycznie jest u mnie możliwe podłączenie światłowodu do mieszkania, następnie po weryfikacji wszystkiego wysłała do mnie ekipę monterów. Przyjechali mili panowie, pociągnęli druta, zamontowali jakiś super mega wypasiony router, że niby taki specjalny pod światłowody, czy coś, ale nie wiem nie wnikałem, bo i średnio mnie to interesowało. Następnie połączyłem się z moim super mega wypasionym routerem pod światłowody i miałem internet, gdy panowie widzieli, że mam internet to zapłaciłem im zawrotną sumę w wysokości JEDEN złoty i sobie poszli. Potem płaciłem sobie 56 zł/msc za 50 Mbps i było fajnie. No w sumie dalej jest.

Ogólnie jeżeli wiesz, że w tej okolicy jest gdzieś światłowód to polecam popytać ludzi tam mieszkających, albo po prostu podzwonić po firmach, które na tym terenie działają i oni już Ci udzielą wszelkich informacji. Jeżeli jest możliwość podłączenia światłowodu to koszt takiego przyłączenia nie powinien przekroczyć 200 zł. Trudno jest w ogóle cokolwiek konkretnego na ten temat powiedzieć, bo w każdym regionie działają inne firmy i odbywa się to na innych zasadach. U mnie to się odbywało mniej więcej tak jak napisałem.
komentarz 23 marca 2016 przez JimmyTulipanTudeski Bywalec (2,780 p.)
Ok dzieki ziom, jutro podzwonię, mam nadzieje, że też pociągną do mnie druta za symboliczną złotówkę ;)

Jednak podejrzewam, że do Twojego budynku był już wcześniej podłączony światłowód. Oni podłączają światłowody pod budynki gdzie mieszka wiele osób, ja mieszkam na przykład w bloku i u mnie jest światło ( opłaca się im ponieść koszty podłączenia światłowodu bo mają z góry zapewnionych klientów), jednak w temacie postu chodzi o budynek wolnostojący i obawiam się, że koszty mogą być znacznie większe, (kabel + ekipa monterów, zezwolenia na pociągnięcie kabla po kanałach i tego typu sprawy mogą trochę kosztować)

No chyba że mieszkasz w domku jednorodzinnym i specjalnie dla Ciebie ciągnęli kabla z jakiejś odległości, ale nie sądzę, z ekonomicznego punktu widzenia po prostu by się im to nie opłacało, dla jednego lokalu, chociaż chciałbym się mylić ;)

Mimo to dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam!

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 459 wizyt
pytanie zadane 25 lipca 2020 w Sieci komputerowe, internet przez krecikpoczta Nowicjusz (130 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 106 wizyt
pytanie zadane 24 lutego 2020 w Sieci komputerowe, internet przez Carlos8932 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 204 wizyt
pytanie zadane 13 lutego 2019 w Sieci komputerowe, internet przez `Krzychuu Stary wyjadacz (13,940 p.)

92,563 zapytań

141,413 odpowiedzi

319,590 komentarzy

61,948 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...