• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Książki szachowe dla średnio-zawaansowanych graczy

Object Storage Arubacloud
+4 głosów
2,354 wizyt
pytanie zadane 20 marca 2016 w Offtop przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
zamknięte 12 października 2017 przez Eryk Andrzejewski

Witam!

Wiem, że to forum dla programistów, ale udało mi się znaleźć tutaj kilka osób które bardzo lubią grać w szachy. Z pewnością jest tutaj takich osób więcej :)

Moje pytanie brzmi: Jaką książkę/książki szachowe dla średnio - zawaansowanego gracza polecicie? Zasady szachów znam doskonale, także nie chcę kolejnej książki która będzie mnie tylko tego uczyła. Chciałbym raczej jakąś pozycję, która będzie omawiała różne debiuty (jak wyglądają, jak na nie odpowiadać), zagrania i kombinacje taktyczne (szpila, związanie, szach z odsłony, podwójny szach itd), końcówki (matowanie królem i damą, królem i pionkami, królem, gońcem i skoczkiem, opozycja itd). Jak dotąd moje partie były dość improwizowane, a chciałbym poznać pewne schematy, które pomogą mi lepiej grać. Fajnie żeby zawierała/y jakieś porady. Zdaję sobie sprawę że szachy to tak rozległy temat, że jedna książka wszystkiego nie pomieści, ale nie chcę przecież zostać arcymistrzem wink(w moim przypadku by to było już pewnie niemożliwe sad) Dziękuję za ewentualne odpowiedzi i pozdrawiam.

komentarz zamknięcia: Rozwiązane

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 20 marca 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
wybrane 12 października 2017 przez Eryk Andrzejewski
 
Najlepsza
Poszukaj tytułu "Dokąd zmierza czarna wieża, czyli jak wygrać w szachy(...)" Umiastowskiego.

Już polecałem tę książkę paru osobom na tym forum. Nie wiem czy jest najlepsza, bo w sumie tylko z niej się uczyłem. Ale zawiera w sobie wszystko to, o co prosisz. ;) Książka jest podzielona na (chyba, daawno ją miałem w rękach) trzy rozdziały: jeden z podstawami gry, drugi z poradami i taktykami dla gry środkowej i końcówek no i trzeci z debiutami.

Można bardzo wiele wynieść z lektury i przepracowania tej książki.

http://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=23941
komentarz 20 marca 2016 przez Porcupine Nałogowiec (31,560 p.)
To tak 18:00? :)
komentarz 20 marca 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Hmm może być trochę później? :)
komentarz 20 marca 2016 przez Porcupine Nałogowiec (31,560 p.)
Pewnie :) 1:00 ?
komentarz 20 marca 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Troszkę wcześniej :) Może koło ósmej, dziewiątej? :)
komentarz 20 marca 2016 przez Porcupine Nałogowiec (31,560 p.)
Ok :) Dziewiąta może być
+1 głos
odpowiedź 20 marca 2016 przez jeremus Maniak (59,720 p.)

Pewnie dużo jest literatury na ten temat.

Sporo znajdziesz w necie. Tu jest taki fajny artykuł o preferencjach debiutowych.

Na końcu kilka pozycji literatury ( 3 pozycja pewnie może Cę  zainteresować )

http://www.pzszach.org.pl/index.php?idm=1&idm2=237&id=735

Co do końcówek to sa fajne strony z zagadkami typu mat w n posunięciach.

Dawno już nie grałem, więc trudno mi przypomnieć. Jedna jest bardzo fajna z rankingiem graczy ..:) Poszperam..

komentarz 20 marca 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Na pewno poczytam, dzięki :)
komentarz 20 marca 2016 przez jeremus Maniak (59,720 p.)

na tej stronie co Ci poleciłem jest zakładka ebooki, a tam kilka fajnych artykułów.

np.

http://www.pzszach.org.pl/index.php?idm=1&idm2=237&id=738

zaletą jest to ze można śledzić załączone partie ( animacje pewnie w javie )

korzystając z książki papierowej trzeba niestety samemu ustawiać pozycje i przesuwać figury :)

komentarz 20 marca 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Dzięki jeszcze raz :) Na pewno skorzystam, strona wydaje się ciekawa :)
komentarz 20 marca 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
A może byłbyś chętny na partyjkę? :)
komentarz 20 marca 2016 przez jeremus Maniak (59,720 p.)
oj nie. - nie grałem chyba z 5 lat. zbłaźnię się ...  może innym razem. :)
komentarz 20 marca 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Spokojnie, ze mnie żaden arcymistrz :D
komentarz 20 marca 2016 przez jeremus Maniak (59,720 p.)

Sory że na razie nie zagram, ale Twoje pytanie przypomniało mi że kiedyś trochę się interesowałem szachami, ale całkowicie amatorsko.. Poszperałem w necie - sporo się zmieniło ..

Tu jest super strona :

http://pl.lichess.org/

przy rejestracji bardzo pomysłowa capcha

no i fajny trening debiutów np.

 

 

komentarz 20 marca 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
No właśnie teraz się nią bawię, dzięki :)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 359 wizyt
pytanie zadane 14 stycznia 2019 w C i C++ przez Paweł Soszyński Początkujący (260 p.)
+7 głosów
0 odpowiedzi 432 wizyt
pytanie zadane 10 listopada 2018 w Offtop przez draghan VIP (106,230 p.)
+14 głosów
6 odpowiedzi 936 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2018 w Offtop przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...