• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Komputer niemiłosiernie tnie i się wyłącza (po ok. 20 minutach)

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
544 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2016 w Systemy operacyjne, programy przez demmi Bywalec (2,990 p.)
Szybko piszę tego posta, zanim znów się wyłączy. Co to może być? Pochodzi około 15 minut i po tym wyłącza się w taki sposób jakby brakło zasilania. YT nie pooglądam, bo tnie się wszystko. Skanowałem antywirusem, dochodzi do 80% i gaśnie. Co w tej sytuacji? Tylko format? Wiem, że trochę ogólnikowe pytanie, ale spróbujcie coś poradzić.

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 11 marca 2016 przez CzlowiekSkrypt Nałogowiec (26,340 p.)
Możliwe przegrzewanie procesora -> sprawdzić stan radiatorów czy nie są zakurzone, potem ewentualnie wymienić pastę termoprzewodzącą między radiatorem a procesorem, tylko to cięcie mi tu nie pasuje, mi jak się przegrzewał to nic nie cięło, od razu kaput :)
+2 głosów
odpowiedź 11 marca 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
Sprawdź zasilacz - czy napięcia są prawidłowe?

http://forum.benchmark.pl/topic/78009-pomiar-napi%C4%99%C4%87-na-zasilaczu/

Czy procesor się nie przegrzewa? Gdy komputer się wyłączy, włącz go i wejdź do BIOSu - tam sprawdzisz temperaturę procka. Zależnie modelu, maksymalna wartość temperatury jest różna. Gdy jednak mocno przekracza 90 stopni, to nie jest dobrze. Może masz włączone zabezpieczenie, że po przekroczeniu X stopni komputer ma się wyłączać?

Sprawdź pamięć RAM: http://www.memtest86.com/

Czy system nie ma problemu ze sterownikami - występują jakieś wykrzykniki w menadżerze urządzeń?
+1 głos
odpowiedź 11 marca 2016 przez Philip Bywalec (2,320 p.)
Możliwe zbytnie przegranie komponentów. Sprawdź najpierw czy chłodzenie działa poprawnie.
0 głosów
odpowiedź 11 marca 2016 przez demmi Bywalec (2,990 p.)
To jest dopiero dziwactwo. Chyba łatwiej będzie mi udowodnić istnienie / nieistnienie Boga lub odszyfrować moją byłą niż zrozumieć jak ten mój komp działa. Pogrzebałem w BIOSie, temperatura CPU na wejściu była 85 stopni. Nic tam nie zmieniałem. Ściągnąłem obudowę, nic nie czyściłem, odpiąłem tylko wszystkie kable. Nie czyściłem, bo robiłem to jakieś 3 miesiące temu i nie widziałem potrzeby. Teraz hula jak złoto. Chwile pochodził głośno jak kosiarka (dosłownie, wręcz zagłuszał telewizor) i już jest wszystko OK.

Zadam drugie pytanie, żeby nie zakładać nowego tematu.
Procesor jeśli nie ma chłodzenia, wentylator nie działa lub jest zanieczyszczony to wiadomo, może się przegrzać. A czy może się to stać od nadmiaru poleceń jakie ma do wykonania? Pytam, bo mam dysk 500 GB podzielony na trzy partycje, i na całym kompie miałem około 2 GB wolnego miejsca. Cały był zapchany głównie programami, niedziałającymi grami (format nie robiony od października 2011).
5
komentarz 13 kwietnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
edycja 13 kwietnia 2016 przez marko

Z opisu wnioskuję że wentylator na radiatorze był wcześniej zablokowany jakimś przewodem np.z zasilacza.Przegrzewał się procesor bo radiator nie odprowadzał ciepła jak powinien.Twoje działania doprowadziły do przypadkowego odblokowania wentylatora.Wnioskuję po tym hałasie (jak kosiarka)W kompie może tak hałasować tylko uszkodzony wentylator lub przewód który dotyka śmigieł wentylatora.Zrób porządek w kompie,zwróć uwagę na przewody.Zrób z nich ładne wiązki,bo teraz chyba masz tam pajęczynęwink

Czym więcej poleceń,tym większe obciążenie CPU,im większe obciążenie tym więcej ciepła.Pozdrawiam

I jeszcze coś,zwróć uwagę na wentylator w zasilaczu.Uszkodzony lub zablokowany nie będzie właściwie odprowadzał ciepła.

Bardzo ważna uwaga.Bezpieczeństwo.Porządki w kompie rób przy wyłączonym źródle zasilania 230V,najlepiej wyciągnij wtyczkę z gniazdka.W przypadku konserwacji/wymiany wentylatora w zasilaczu,uważaj z paluchami,kondensatory elektrolityczne gromadzą ładunek elektryczny.Mogą "kopnąć" nawet po dłuższym okresie od wyłączenia zasilacza z prądu.

komentarz 13 kwietnia 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
Dobra odpowiedź, marko. :) +1

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 425 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez hakiros54 Obywatel (1,160 p.)
0 głosów
8 odpowiedzi 10,377 wizyt
+2 głosów
5 odpowiedzi 515 wizyt
pytanie zadane 18 lutego 2017 w Bezpieczeństwo, hacking przez Pstryk Nowicjusz (140 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...