• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Forum - wrażenia ogólne

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
259 wizyt
pytanie zadane 7 marca 2016 w Sprawy forum przez mario_j Początkujący (350 p.)
Jestem pod olbrzymim wrażeniem metod dydaktycznych p. Mirosława i każdy Jego film na YT oglądam z zapartym tchem. Przyznam, że porównywanie Jego kursów i kursów dostępnych na YT to jak porównywanie maybacha i malucha. Jako, że jestem na etapie nauki PHP/MySQL i paru innych rzeczy, staram się obejrzeć jakiś kurs, poćwiczyć, potem obejrzeć inny, może wychwycić coś nowego i jestem w stanie porównywać je między sobą na świeżo.
Jednak nie jestem w stanie zrozumieć pobudek, jakie kierowały Nim, żeby stworzyć forum w takiej formie jak jest obecnie. Może jestem wypaczony i za bardzo przyzwyczajony do phpbb-podobnych tworów ale idąc tokiem rozumowania zawartym w filmie o złych nawykach w programowaniu, jest to IMHO przerost formy nad treścią.
Forum owszem jest ładne i kolorowe ale to jedyna pozytywna rzecz jaką JA (zaznaczam, że to moje prywatne zdanie) potrafię o nim powiedzieć. Czytelność tego skryptu jest dla mnie zerowa, podział na kategorie wirtualny/ikonkowy, usability na bardzo niskim poziomie.

Zachęcony którymś z filmów na YT postanowiłem się zarejestrować. Jestem doświadczonym użytkownikiem internetu ale przyznam, że po rejestracji się zawiesiłem, nie bardzo wiedziałem jak napisać swojego pierwszego posta. Jak już udało mi się napisać to chciałem znaleźć kategorię, w której go napisałem, tutaj też trzeba najeżdżać i sprawdzać poszczególne ikonki (Nie przemawia do mnie lista ikonek na górze czy po prawej i wyświetlanie opisu każdej ikonki po najechaniu na nią - jakoś nie potrafię skojarzyć, że tuba to nasze projekty a czajnik to dyskusje).
Tak naprawdę, gdyby to nie było TO forum i nie zależałoby mi, żeby dołączyć do niego to po przejściu przez etap rejestracji od razu bym go zamknął i więcej do niego nie wrócił. Możliwe, że forum ma klimat i zrzesza pasjonatów ale przy zerowej czytelności, która odstrasza doświadczonego użytkownika, takiego początkującego może już zniechęcić na etapie rejestracji.
 

A może to ja jestem jakiś inny a cała reszta doskonale się odnajduje? Jeśli tak to przepraszam za krytykę.

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 7 marca 2016 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

 Jesteś tu pierwszy dzień, i się dziwisz że się nie odnajdujesz?

 Jak nastała zmiana, te wszystkie nowe ikonki etc. to po 3 dniach się przyzwyczaiłem i wszystko ładnie śmiga. Tak czy owak korzystamy z głównie trzech `ikon`, tej od nowych postów, zadaj pytanie jak i wiadomości prywatne. No i dorzuciłbym ikonkę M, która przekierowuje na stronę główną. Btw. po najechaniu wyświetla Ci, dokąd dana `ikonka` prowadzi.

Nie bardzo wiedziałem jak napisać swojego pierwszego posta. Jak już udało mi się napisać to chciałem znaleźć kategorię, w której go napisałem, tutaj też trzeba najeżdżać i sprawdzać poszczególne ikonki.

 Aż chcę się być aroganckim i odpisać "Uważaj bo się spocisz...". Pobądź na forum trochę dłużej, z parę tygodni, a zobaczysz że wszystko ładnie ze sobą współgra. Poza tym przecież możesz napisać wiadomość do p. Mirosława Zelenta z radami, jak ulepszyć forum, nikt nie będzie za to wściekły.

 Nie sztuką jest wytykać błędy, a dawać rady jak im zaradzić.

 Pozdrawiam.

+1 głos
odpowiedź 7 marca 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Być może część rzeczy jest nieczytelnych czy niezrozumiałych, ale już nie przesadzajmy, że jest tak źle.

Kwestia czy komuś wygląd się podoba czy nie to już wrażenia danej osoby - mi osobiście całkiem się podoba, może te ikonki z górnego menu (niedawno się zmieniły) nie są super, z początku też wydawały mi się nieintuicyjne ale siedząc tu prawie ciągle się po prostu przyzwyczaiłem i jakoś specjalnie mi nie przeszkadzają i jest okej.

Ja bym bardziej ubolewał nad tym, że ludzie nie czytają. Nie czytają komunikatów. Gdy umieszcza się na czerwono link do FAQ z informacjami m.in. o tym jak wstawić kod, a prawie każdy nowy użytkownik normalnie wkleja kod no to cóż... Po prostu mało kto jest łaskaw kliknąć, przeczytać i zastosować się do prostych zasad które wszystkim ułatwiają życie.
komentarz 7 marca 2016 przez mario_j Początkujący (350 p.)
Bo ludzie generalnie nie czytają. Nieważne czy to będzie Question2Answer czy phpBB to i tak większość użytkowników wklei kod w tekście bez formatowania.

Co do wyglądu forum to wypowiedziałem swoje zdanie, szanuję Wasze opinie, rozumiem też, że to kwestia przyzwyczajenia. Ja jednak wolę bardziej siermiężne rozwiązania i uważam, że w prostocie siła. Ta forma jest wg mnie jak to się mówi oczo*ebna :)
Mnie nie pasuje i już. I jeszcze nawiązując do wypowiedzi poprzedniego przedmówcy "nie sztuką jest wytykać błędy (...)" - po pierwsze nie wytykam błędów bo dobór skryptu forum nie jest błędem sensu stricto, po drugie już napisałem w pierwszym poście: wolę phpbb i fora do niego podobne, łatwiej się je przegląda.

Amen.

PS. Zapomniałem jeszcze zapytać czy forum oparte na Q2A da się podpiąć do Tapatalka?
1
komentarz 7 marca 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Prawda, generalnie nie czytają nawet nie tylko na forach - jak wygląda instalacja programu u typowego użytkownika? Dalej, dalej, akceptuję licencje, dalej, zakończ. Nie ma mowy o żadnym czytaniu, byleby się zainstalowało. Jak wyskoczy jakiś error to wciskamy ok i tyle, byleby jakoś przeszło... No niestety, ale takie są realia u większości użytkowników nad czym ubolewam.

Rozumiem, każdy ma prawo do swojej opinii na temat wyglądu i jednemu się podoba, a drugiemu nie. A skrypt Q2A jest ogólnie słaby, kilka dziur już tu przerabialiśmy.
+1 głos
odpowiedź 12 marca 2016 przez Mateusz11 Pasjonat (22,910 p.)

Mi też ikonki się nie podobały, (pare tygodni temu był "remont" forum), ale siedząc tu parę dni przyzwyczaiłem się do tego ;)

Wygląd osobiście mi się podoba, a co do czytelności kodu, to jeżeli nie jesteś w stanie przerobić kodu forum, to nigdy takiegi nie napiszesz

Też jestem takiego zdania @Sebastian Brożek

 Nie sztuką jest wytykać błędy, a dawać rady jak im zaradzić.

Pozdrawiam

PS. Sorry za odkopanie

0 głosów
odpowiedź 7 marca 2016 przez demmi Bywalec (2,990 p.)
Wygląd wyglądem, liczy się zawartość oraz to, że forum zrzesza społeczność programistów, od tych kompletnie zielonych, do zawodowych koderów. Panuje tutaj wysoka kultura. Forum stworzone z myślą o pomocy, a nie trzepaniu kiecy jak to ma miejsce w wielu przypadkach (nie mam nic do reklam, ale niektórzy administratorzy po innych forach to przeginają). Sam nie mogłem się przyzwyczaić i postulowałem dodanie podpisów, tak aby były widoczne bez najeżdżania, ale naprawdę da się przyzwyczaić do tego.

Podobne pytania

+3 głosów
6 odpowiedzi 624 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 167 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2020 w Sprawy forum przez wall7489 Obywatel (1,250 p.)
+18 głosów
10 odpowiedzi 4,873 wizyt
pytanie zadane 24 kwietnia 2019 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...