• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy warto zainwestować w te pozycje? :) [Fizyka; Fizyka na studiach informatycznych]

Object Storage Arubacloud
+1 głos
658 wizyt
pytanie zadane 3 marca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez String Gaduła (4,520 p.)
edycja 3 marca 2016 przez String

Witam :)
Moje pierwsze małe pytanko: Czy na studiach informatycznych dużo jest fizyki ? Jakiej dokładnie ? :)
A drugie ciut większe.
Warto zainwestować w "Podstawy fizyki tom 1-5" Halliday'a Resnick II wydanie. ?
Sytuacja wygląda tak, że jestem teraz w klasie maturalnej. Fizyki od 1 klasy uczyłem się na bieżąco, ale powód był niefajny "bo musiałem", a w dodatku nauczyciel czasami sam nie ogarniał tematu, ale czuję, że ogarniam materiał na dosyć dobrym poziomie. Dopiero teraz w 3 klasie, można powiedzieć - zakochałem się w tym przedmiocie. I chciałbym zgłębić solidnie podstawy fizyki klasycznej i współczesnej. Trochę późno, no ale cóż.
W liceum podręczniki miałem/mam z Nowej Ery. Wiele razy napotykałem pod różnymi wzorami czy zagadnieniami napis: " Dowód na... pominiemy(...) " czasami z dopiską, że matma w liceum nie wystarczy na ten dowód. No i w sumie dostosowywałem się zawsze do tego napisu, nie zgłębiałem i nie szukałem żadnych dowodów. Jak to się mówi - przyjmowałem czasami niektóre wzory na wiarę, skoro takie są no to ok, będę ich używał. Ale teraz chciałbym spojrzeć na fizykę na nowo, solidnie, od początku od A do Z. I tego właśnie oczekuje od tej pozycji. Aby była wyczerpująca i zaspokoiła mój głód poznania haha :)
Stąd pytanie: Czy w tych książkach też znajdę teksty jak powyżej z pomijaniem dowodu? Wolałbym nie.
Czy ta pozycja jest dla kogoś, kto zna już trochę fizykę, czy dla osoby, która gdyby nie znała chociażby zasad dynamiki Newtona, mogłaby się z niej uczyć od zera?
A może macie inne ulubione książki o fizyce?
Jestem naprawdę ciekaw Waszych opinii i przemyśleń dot. tych książek :)
Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuje za odpowiedzi :)

1 odpowiedź

+4 głosów
odpowiedź 3 marca 2016 przez Robert Saternus Stary wyjadacz (12,180 p.)
Więc tak...

Jako student geofizyki nie powiem Ci, czy na informatyce jest dużo fizyki ale na pewno się jej nie obawiaj. Jest to najciekawsza z nauk (taka moja subtelna opinia).

Co do książek to sporo ich przewertowałem i mogę Ci polecić jedną serię: podstawy fizyki, autorów Halliday Resnick. PWN jakiś czas temu wydało tą serie w 5 tomach i właśnie tą wersję Ci polecam. Jest to fizyka na poziomie studiów geofizycznych na pierwszym roku ale jest to tak łatwym i zrozumiałym tekstem napisane, że na pewno nie będziesz miał problemów ze zrozumieniem (może podstawy pochodnych będą przydatne ale to akurat chyba na matmie w liceum się przerabia).

Jeżeli nie chcesz wydawać kasy to na pewno w każdej bibliotece akademickiej ją dostaniesz. Wystarczy się zapisać.

P.S. Mam wszystkie zadania rozwiązane z tej serii (PDF), więc jeżeli będziesz potrzebował to tylko daj znać.
komentarz 3 marca 2016 przez String Gaduła (4,520 p.)

O tak, właśnie o tą książkę chciałem zapytać, a teraz zdałem sobie sprawę, że nie umieściłem jej tytułu haha :) Ale to przez to że dwa razy pisałem to pytanie, gdyż za pierwszym razem zatwierdzając wywaliło mi internet ii musiałem pisać raz jeszcze:)

Gdybyś mógł jeszcze odpowiedzieć na to pytanie byłbym wdzięczny :) : Czy ta pozycja jest dla kogoś, kto zna już trochę fizykę, czy dla osoby, która gdyby nie znała chociażby zasad dynamiki Newtona, mogłaby się z niej uczyć od zera?  

1
komentarz 4 marca 2016 przez Robert Saternus Stary wyjadacz (12,180 p.)
Materiał jest prowadzony od samych podstaw, czyli nie potrzebujesz mieć żadnej wiedzy o fizyce. Jedynie jak powiedziałem przyda się wiedza z zakresu matematyki (pochodne koniecznie, dobrze też wiedzieć trochę o całkach).

Wszystko jest tak podane na tacy więc na pewno się tą pozycją nie zawiedziesz.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 1,385 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 6,287 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 202 wizyt

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...