• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Staż w wakacje?

+1 głos
1,068 wizyt
pytanie zadane 2 marca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez goran. Użytkownik (940 p.)
Witam,
W lipcu kończę 17 lat i zastanawiam się,czy osoba w moim wieku ma szanse dostać się na staż/praktyki na okres wakacyjny w firmie front-endowej znając podstawy HTML5,CSS3,JS,jQuery i gita?Zamierzam jeszcze do tego czasu skończyć kilka projektów,aby mieć jakieś portfolio.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 2 marca 2016 przez Matheyas Obywatel (1,520 p.)
Masz nikłe szanse. Nikt na okres wakacyjny nie zatrudni stażysty i praktykanta. Firmy najpierw zwracają się do urzędów pracy. Wiesz... wtedy mają ulgi/dofinansowania. Poza tym wiele firm ma podpisane umowy ze szkołami....

Mogą Cię zatrudnić na umowę zlecenie/dzieło. To jest umowa cywilno-prawna. Na umowę o pracę nie licz :)) Dochodzi jeszcze NIP, masz? O ile dobrze pamiętam to chyba zakład pracy Ci go wyrobi. Dochodzi kolejna kwestia, dowód osobisty. Nikt nie podpisze żadnej umowy na podstawie legitymacji szkolnej :) (ja dopiero w wieku 18lat wyrobiłem dowód)

Na Twoim miejscu bym się zajął projektami open source jako freelancer? (dobrze to określiłem?)
komentarz 2 marca 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (187,720 p.)

Nikt na okres wakacyjny nie zatrudni stażysty i praktykanta. 

Skąd taka opinia? Serio pytam. Raczej na wakacje jest więcej ofert pracy, bo uczniowie/studenci mają wakacje i można sobie odbyć letnie staże/praktyki. Ba, ASSECO czy Comarch coś takiego organizują:

https://pl.asseco.com/kariera/studenci-i-absolwenci/

https://kariera.comarch.pl/staze-i-praktyki/o-stazu

Dochodzi jeszcze NIP, masz? 

 Wg Wikipedii (może nie najlepsze źródło wiedzy, ale chyba lepsze od W3Schools :v ) 

Od 1 września 2011 roku osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej używają numeru PESEL jako identyfikatora podatkowego

https://pl.wikipedia.org/wiki/NIP

Pracę można podjąć chyba od 16 roku życia - coś takiego mi się obiło o uszy. To zależy od jakichś tam czynników.

§ 2. Zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 lat.]

ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat.

http://www.regiopraca.pl/portal/prawo/ustawy/kodeks-pracy-dzial-ix-zatrudnianie-mlodocianych-84

Także jeśli kolega bardzo chce, to im wcześniej zacznie pracować, tym szybciej zdobędzie doświadczenie i w przyszłości będzie miał łatwiej z kolejną pracą. Jeśli chce i ma możliwości oraz, oczywiście, jakaś firma go zatrudni, to na wakacje jak najbardziej może pracować w IT.

 

komentarz 2 marca 2016 przez Matheyas Obywatel (1,520 p.)
edycja 2 marca 2016 przez Matheyas

Ponieważ wakacje trwają 3 msc. Firmie nie opłaca się zatrudniać na taki okres czasu (są oczywiście wyjątki, ale uwierz... to rzadkość - nie mylić z mcdonaldami i innymi tego typu pracodawcami). Dochodzi do tego oferty z urzędu pracy itd. Chodzi o pieniądze, a nie o dobro praktykanta. To co mi wysłałeś, to dotyczy absolwentów i studentów. A pytający jest uczniem szkoły średniej.

PITY to swoją drogą (musisz mieć nr. NIP [Numer Identyfikacji Podatkowej]) Ja swoją pierwszą pracę podjąłem w wieku 16 lat w drukarni, przez 6h (tyle niepełnoletni może pracować) przekładałem gazety... o ironio, dla dorosłych...

Młodzież zatrudnia się do pomocy, sprzątanie, liczenie śrubek itd... Mając ogromne szczęście lub smykałkę może uda Ci się podejrzeć jakiś profesjonalny skrypt. (o ile dostaniesz się tam gdzie chciałbyś.) Widzisz... ja tu gadu gadu... Z branżą IT mam niewiele wspólnego :( Ale miałem do czynienia z praktykantami... (z zawodówki)

Może podjąć pracę dorywczą na zasadzie umowy zlecenie/dzieło.

 

EDIT:

Faktycznie może zatrudnić na umowę o pracę.

Art. 2001. § 1. Młodociany może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę
przy wykonywaniu lekkich prac.

Lecz niestety, pracodawca który zatrudni na krótki okres czasu poniesie duże koszta:

§ 3. Wykaz lekkich prac określa pracodawca po uzyskaniu zgody lekarza
wykonującego zadania służby medycyny pracy. Wykaz ten wymaga zatwierdzenia
przez właściwego inspektora pracy. Wykaz lekkich prac nie może zawierać prac
wzbronionych młodocianym, określonych w przepisach wydanych na podstawie
art. 204.

Jak na lekką pomoc to jest trochę nie opłacalne. Ale... są wyjątki :)

0 głosów
odpowiedź 2 marca 2016 przez Ehlert Ekspert (209,990 p.)
Moim zdaniem masz szanse. Ale na pewno wykreśl Home.pl, bo nie biorą praktykantów.
komentarz 2 marca 2016 przez Matheyas Obywatel (1,520 p.)
Oczywiście, jeżeli będzie zapotrzebowanie.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 14,081 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 329 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 1,136 wizyt

89,689 zapytań

138,291 odpowiedzi

309,236 komentarzy

59,620 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Sklep oferujący ćwiczenia JavaScript, PHP, rozmowy rekrutacyjne dla programistów i inne materiały

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...