• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

System szablonów

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
942 wizyt
pytanie zadane 1 marca 2016 w PHP przez niezalogowany
Hej,
od jakiegoś czasu uczę się PHP. Najpierw pisałem proste strony strukturalnie, ostatnio zacząłem uczyć się OOP.
Chcę napisać stronę, która będzie się składała z ok. 5 podstron. Chciałbym, aby header, menu i footer był stały, a jedynie podmieniała się zawartość diva z treścią. Próbowałem to zrobić za pomocą jQuery i ajax, ale nie działa to tak jakbym chciał (wynika to z mojej niewielkiej wiedzy z js).
Zainteresowałem się systemami szablonów, tylko nie wiem na jaki się zdecydować. Widziałem, że najpopularniejsze jest smarty i twig.

Ze smarty miałem kiedyś styczność, ale to tylko było przerobienie kilku linijek kodu.
Jakie rozwiązanie polecacie do takiej prostej strony? Może macie inne pomysły?

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 1 marca 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
wybrane 1 marca 2016
 
Najlepsza
Wziąłbym Twiga. Smarty to przerośnięty staruszek.

Jeśli to faktycznie ma być taka mała stronka i nie będzie się dalej rozrastać, to zawsze można też spojrzeć na ten temat: http://www.forumweb.pl/poczatkujacy-webmaster/jak-ulatwic-sobie-zycie-menu-raz-zeby-bylo-caly-czas,271
komentarz 1 marca 2016 przez niezalogowany
Tak to strona dla wąskiej grupy odbiorców. Rozwój może jedynie polegać na dodaniu kolejnej podstrony. Ale jak już coś robię to chciałbym, aby to było porządnie zrobione.
Co do Twiga to polecasz jakiś tutorial/książke?
Do takiego zastosowania myślisz, że w miesiąc ogarnę Twiga?
komentarz 1 marca 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)

Dokumentacja Twiga Ci wystarczy ewentualnie stack.

Do takiego zastosowania myślisz, że w miesiąc ogarnę Twiga?

Ogarniesz w mniej niż 2 tyg. ;)

1
komentarz 1 marca 2016 przez niezalogowany
Dzięki za pomoc. :)
Dzisiaj na szybko sprawdzę ten sposób, który podlinkowałes. Jak będzie wystarczający to przy nim zostane. Jak nie to zajmę się Twig.

Pozdrawiam
komentarz 1 marca 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)

radzik1702 idź w twiga, dodatkowo on ma opcję "cache" więc będzie okej. Staraj się oddzielać PHP od HTML.

Osobiście odradzam tamten link, patrząc na datę i kod (2004) . Zresztą, jak sam powiedziałeś:

"Ale jak już coś robię to chciałbym, aby to było porządnie zrobione."

komentarz 1 marca 2016 przez niezalogowany
A powiedz mi czy nie będzie problemów z instalacją twiga na home.pl?
komentarz 1 marca 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Nie, nie będzie. Wystarczy wrzucić zgenerowane pliki przez composera.

Co do linku, który zapodałem: on sprawdza się tylko wówczas, gdy aplikacja się nie będzie wgl rozrastać. Jak będą dodawane podstrony, to Twig jest jedyną sensowną opcją.
1
komentarz 1 marca 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Raczej nie powinno być problemów... na home nie wiem;) oni bardzo lubią dawać stare wersje php.  Od razu sobie sprawdź czy możesz mieć 5.6.

Ja zazwyczaj mam przykładowo tak:

├── app
├── composer.json
├── public_html
│   └── index.php
├── src
└── vendor

w src komponenty aplikacji kontrolery etc.

composer.json to plik który wykorzystuje Composer ( Manager paczek) po wpisaniu polecenia:
composer require twig/twig  pobierze mi twiga ( do vendor ) i stworzy autoloader.

Autoloader podpinam w index.php i już. ( require ../vendor/autoload.php  )

vendor folder dla paczek.

public_html to folder root strony www :)

Jak chcesz bez composera to będziesz musiał pobrać paczkę z ;https://github.com/twigphp/Twig/releases

oraz poczytać dokumentację jak podpiąć:

http://twig.sensiolabs.org/doc/intro.html#basic-api-usage
komentarz 1 marca 2016 przez niezalogowany
na serwerze jest wersja 5.4.15, może zostać czy wymagany update?
3
komentarz 1 marca 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
W chwili obecnej niezbędne minimum to 5.6 – z racji tego, że już od ok. 5 miesięcy mamy PHP 7.

Podobne pytania

+1 głos
4 odpowiedzi 951 wizyt
pytanie zadane 11 lipca 2016 w PHP przez Vodoo Dyskutant (9,270 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 429 wizyt
pytanie zadane 1 grudnia 2018 w Nasze projekty przez arek01996 Stary wyjadacz (12,100 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 321 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...