• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Humanistka - Informatyk? Wybór szkoły.

Object Storage Arubacloud
+6 głosów
908 wizyt
pytanie zadane 28 lutego 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Vinite Początkujący (400 p.)
Witam!

Od pewnego czasu pewien problem spędza mi sen z powiek, dlatego postanowiłam pytać i szukać, aż znajdę rozwiązanie. A konkretniej:

W obecnej chwili jestem na drugim roku w Liceum Ogólnokształcącym na profilu...humanistycznym. No wiem...
Idąc do szkoły średniej myślałam o psychologii lub pracy w wydawnictwie, jednak niespodziewanie rozpoczęłam przygodę z programowaniem i to wszystko zmieniło. Aktualnie marzą mi się studia informatyczne we Wrocławiu lub pobliskich miastach. Od dziecka spędzam przy komputerze więcej czasu niż osoby w moim otoczeniu. Zawsze kochałam gry i możliwe, że to to mnie tu ściągnęło. Programuje od około pół roku. Zaczęłam od bloga Pana Mirosława, potem szukałam w internecie interesujących poradników do wszystkiego. Próbowałam z C++, obiektówką, tworzeniem stron oraz grafik. I wiem, że to niewiele, że dużo nauki przede mną, lecz zrozumiałam coś ważnego. To jest to. Właśnie tym chcę się zajmować, właśnie to mnie kręci. Ten inny sposób myślenia, wiedza o tym co nas otacza, poznanie tego od wewnątrz. Ze względu na profil, nie mogłam rozszerzyć informatyki ani matematyki, więc pozostaje mi samodzielna nauka/korepetycje, co w przypadku tego drugiego może być dużym wyzwaniem. Bardzo dużym. Nie wiem, czy to przeskoczę. I co wybrać? Jak żyć? Wszystko jest do osiągnięcia, chciałabym jednak zasięgnąć jakiejś porady. Osobiście nie znam nikogo, kogo mogłabym zapytać, dlatego kieruję pytania do was!

Znajdę tu osoby studiujące kierunki informatyczne we Wrocławiu? Poznań? Opole? Macie jakieś uwagi odnośnie uczelni? Które kierunki uważacie za wartościowe i przyszłościowe? Może mieliście kiedyś podobne rozterki?

Jeśli tak, to piszcie. Jeśli nie, a macie jakieś przemyślenia, którymi chcielibyście się podzielić - też piszcie!

 Dla mnie to dopiero początek drogi, każda wskazówka jest istotna.

Z góry dziękuję i pozdrawiam!
Vinite

7 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 28 lutego 2016 przez Mateo Użytkownik (820 p.)
Ważne żebyś zajmowała się tym co sprawia Ci frajdę, w tym wypadku programowanie. Nie widzę problemu w tym, że jesteś na profilu humanistycznym do Twojej matury jeszcze kupa czasu, spokojnie dasz rade się przygotować sama, bez korepetycji. Rozszerzona matura z matematyki nie jest zbyt wymagająca ale pamiętaj, że w tym wypadku liczy się systematyczność. Poprzeglądaj strony uczelni i poszukaj czego wymagają na kierunki informatyczne. Z reguły wystarczy matematyka + język obcy, więc spokojnie dałabyś rade się przygotować żeby dostać się na wymarzony kierunek. W chwilach wolnych możesz dorzucić programowanie, skoro posiadasz podstawy zastanów się nad jakimś fajnym projektem, najlepiej pod okiem jakiegoś "mentora" który pomoże Ci, poprawi błędy i wskaże właściwy tok myślenia. Pamiętaj kluczem do sukcesu jest slight edge, jeśli ten termin jest Ci obcy zapraszam do zapoznania się w podcastem na temat rozwoju Pana Mirosława.
komentarz 29 lutego 2016 przez Vinite Początkujący (400 p.)
"Fajny projekt pod okiem mentora" brzmi świetnie, tylko trzeba by kogoś takiego znaleźć. Tak czy siak, podsunąłeś mi dobry pomysł ^^
komentarz 1 marca 2016 przez Mateo Użytkownik (820 p.)
Uwierz, że środowisko programistów jest otwarte na wspólne rozmowy na temat różnych projektów. Nawet w przypadku gdy druga osoba odbiega znacząco umiejętnościami, spoglądając na kod i rozmawiając o nim można się wiele nauczyć. Od tego są fora takie jak to. Już zrobiłaś pierwszy krok do tego aby takiego mentora znaleźć. Ba, znalazłaś całą społeczność :)
+4 głosów
odpowiedź 29 lutego 2016 przez gnx Dyskutant (7,720 p.)

Wiele dobrego słyszałem o Politechnice Wrocławskiej o informatyce na wydziałach WIZ i WEKA, omijałbym raczej WPPT, z pierwszej ręki wiem, że tam słabo jest. Sam bardzo poważnie zastanawiałem się o studiach właśnie na PWr, ale jednak poszedłem na Politechnikę Gdańską na ETI.

Ja nie miałem w szkole żadnego rozszerzonego przedmiotu. Ani jednego.
Wszystko to kwestia Twojego zaangażowania. Da się.

Ja osobiście matmy uczyłem się na korkach przez rok, bo poprzednie lata spędziłem totalnie obijając się z tego przedmiotu (niestety). Do informatyki przygotowałem się kursem twórcy tej strony i robiąc zadania z poprzednich lat.

+2 głosów
odpowiedź 29 lutego 2016 przez Matheyas Obywatel (1,520 p.)
Zastanów się nad pytaniem: Co po studiach?
 studia != praca

Dobry pracodawca patrzy też na inne aspekty niż szkoła.  Do założenia firmy studia nie są Ci potrzebne. Owszem studia mogą pomóc, ale potrafią i zaszkodzić. Sądzę, że masz 17-18 lat. Jeszcze ( ;; ) razy zmienisz zdanie :)

W tym w czym się wyspecjalizujesz będzie wartościowym i przyszłościowym kierunkiem.
+2 głosów
odpowiedź 29 lutego 2016 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Programowania i tak głównie trzeba nauczyć się samemu. Ja chodzę do technikum informatycznego i dało mi tylko tyle że chciałem się tego nauczyć. Uczę się sam i raczej nie zamierzam iść na studia, wolę poświęcić ten czas na staż w jakiejś firmie gdy już będę miał wystarczające umiejętności.
+2 głosów
odpowiedź 29 lutego 2016 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Szczerze mówiąc studiowałem w Opolu, studiów nie skończyłem, bo po pół roku stwierdziłem, że chce programować, a nie studiować, a to dwa zupełnie inne światy. W teorii w lutym powinienem mieć obronę i teraz mieć tytuł inżyniera, ale go nie mam, bo studia przerwałem. Stwierdziłem, że będę się sam uczył tego czego chce i się nauczyłem, dostałem pracę, wyjechałem w świat i programuje. Robię to co chce i zawsze chciałem robić. Współpracuje z wieloma osobami i jak kiedyś słyszałem, że zrobiłem bardzo źle, że z tych studiów zrezygnowałem tak teraz słyszę, że bardzo dobrze zrobiłem, bo nie straciłem 2-3 lat na studiach. Teraz moi koledzy skończyli studia (albo robią magistra), i szukają swojej pierwszej pracy. Ja nie szukam pracy, praca sama mnie znajduje, zamiast zajmować się pierdołami na studiach to zająłem się nauką programowania w domowym zaciszu i teraz to owocuje.
Teraz pora powrócić mniej więcej do tematu. Studiowałem w tym całym Opolu, bo w sumie stamtąd pochodzę. Na informatykę, żeby się dostać trzeba zdać ogólnie maturę, bo przyjmują chyba każdego kto zdał maturę i chce iść na ten kierunek. Potem jest gorzej z utrzymaniem się, bo matma i fizyka to jest sieka na studiach ogólnie. I teraz pytanie czy warto ewentualnie się męczyć i studiować, przy tym ucząc się raczej mało fajnych rzeczy z IT, bo program jest przestarzały, a i wykładowcy nie raz też się zatrzymali w latach 90.
Ogólnie to studia uważam trochę za stratę czasu jeżeli chodzi o IT, bo tego wszystkiego można się samemu nauczyć, a tylko traci się czas i nerwy na tych wszystkich uczelniach. Z drugiej strony można poznać fajnych ludzi i od nich też się można sporo nauczyć, ale fajnych ludzi można poznać wszędzie.
+1 głos
odpowiedź 28 lutego 2016 przez caramelleandamour Użytkownik (550 p.)
Co prawda nie studiuję w wymienionych miastach, ale z tego co wiem oraz z tego co sama doświadczyłam...profil humanistyczny nie jest przeszkodą, przeszkodą może być tylko matematyka. Jeśli nie radzisz sobie z matematyką, może być trudno. O resztę nie musisz się martwić na tą chwilę, na studiach zaczyna się od początku z programowaniem, więc jeśli właśnie to chcesz robić.. śmiało idź w tym kierunku.
+1 głos
odpowiedź 29 lutego 2016 przez niezalogowany
Nie martw się, że jesteś na humanistycznym, też na takim profilu byłem, a okazało się, że summa summarum nie miał on wiele wspólnego z moimi studiami czy pracą. Na Twoim etapie najważniejsze to dobrze przygotować się do matury i ją przyzwoicie zdać, plus oczywiście możesz powoli rozglądać się za jakimiś praktykami czy stażem, ale to już bliżej pomaturalnych czasów.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 220 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 816 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 351 wizyt

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,552 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...