• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pierwsza praca/praktyka/staż. Porządne CV - na co zwracają pracodawcy.

Object Storage Arubacloud
+6 głosów
6,251 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,290 p.)

Witam wszystkim!

Ostatnio zacząłem coraz bardziej zastanawiać się nad swoją przyszłością i pracą. Jestem studentem pierwszego roku, kierunku, który na aktualny moment nie uczy mnie praktycznych rzeczy do pracy - jedyne co to zaraził programowaniem. Mam 19 lat, chciałbym zdobyć w wakacje jakąś pracę związaną z programowaniem (ewentualnie testowaniem). Nie chce kolejne pracy z cyklu: budowlaniec, sprzedawca, barman... Problem mój jest taki, że czuję się "nieatrakcyjny dla pracodawcy". Wysyłając CV wysyłam czyste fakty z mojego życia: wiek, wykształcenie, praca. To są suche słowa, nie zainteresuje pracodawcy, bo nie mam nic ciekawego mu w tym do powiedzenie.

Gdybym miał szansę dostać się choćby na rozmowę kwalifikacyjną mógłbym bardziej pokazać siebie, to że jestem komunikatywny, mam wiele pomysłów, nie myślę szablonowo itd. Ale nie mogę, bo moje puste CV będzie odrzucane. Z tego co się orientuje wiele osób ma podobnie.

Nie jestem super programistą, bo dopiero zaczynam, więc nie mogę pochwalić się kodami, stronami itd. Jak w takim razie zachęcić pracodawcę by wziął mnie na praktyki/staż ewentualnie normalnie do pracy?

Z tego co dowiedziałem się CV jest sprawdzane tylko przez kilka sekund i jeżeli niczym nie zaciekawi to jest odrzucane.

W takim razie w co warto zainwestować ludziom młodym, którzy już po pierwszym roku studiów chcą zbierać jakieś doświadczenie w branży programistycznej, a programowanie zaczęli dopiero na studiach? Wiem, że warto otworzyć własną stronę internetową/bloga i tam zamieszczać swoje kody, Pan Mirosław mówi też o tym, by rozwiązywać zadania na SPOJu i dołączać link do profilu do CV, aczkolwiek aktualnie SPOJ nie pokazuje nic na temat tego ile zrobiła dana osoba…

Uważam, że Wasze rady nie przydadzą się tylko mi, ale wielu innym początkującym, którzy nie chcą siedzieć w domu, a wziąć się do pracy. Z góry dziękuję za wszystkie rady, pozdrawiam. ;)

6 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 23 lutego 2016 przez Javowiec Pasjonat (21,560 p.)

Obejrzyj:

https://www.youtube.com/watch?v=rQg4rwEOPxg

Przeczytaj:

Aplikuj laugh

W moim przypadku, po zastosowaniu powyższych porad, odzew bardzo wzrósł.

P.S. Jak nie masz doświadczenia komercyjnego, to musisz przynajmniej mieć napisane z 3 swoje projekty, bo nikt nie zatrudni człowieka "na słowo".

komentarz 23 lutego 2016 przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,290 p.)
Ze stroną się już spotkałem, filmik właśnie odpalam. Dzięki bardzo ;)
4
komentarz 25 lutego 2016 przez CezaryWalenciuk Nowicjusz (100 p.)
A to wy dajcie linka do mojego bloga :) Dobrze wiedzieć jakie artykuły chcecie czytać. Może napiszę coś jeszcze o CV.  Pozdrawiam.
+2 głosów
odpowiedź 23 lutego 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)
Własne portfolio może rozwiązać Twój problem, nie musi ono składać się z wielu projektów o znacznej złożoności. Zbuduj coś na miarę swoich umiejętności i wykonaj, a potencjalnemu pracodawcy dołącz link.

Jak bym sam rekrutował młodego bez doświadczenia to, co chciałbym zobaczyć:

- pełna dokumentacja projektu (SRS, przypadki użycia, testy akceptacyjne)

- zaimplementowaną funkcjonalność wskazaną w dokumentacji.

Choć firma, która ceni sobie młodych na pewno zaprosi Cię na rozmowę, kwestia niestety czasu i szukania. Pamiętaj, że na jedno stanowisko aplikuje wiele osób, na pewno z większym doświadczeniem/know-how od Twojego, trzeba jakoś się umiejętnie wyróżnić, a następnie "sprzedać".
komentarz 23 lutego 2016 przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,290 p.)
Puste CV oraz np słowa na forum nie pozwolą mi się wyróżnić, mam masę pomysłów na to co wpisać w CV, ale nie wiem co będzie docenione. Dopiero gdy dostanę szansę na rozmowę kwalifikacyjną będą potrafił się "sprzedać".

Pytanie dodatkowo: Jeżeli w swoim cv zamieszczę, że np pracowałem na budowie, sprzedawca, barman. Czy to zachęci do mnie, że od 16 roku chwytam się pracy jak tylko mogę ? Czy raczej zostanie pominięte, bo nie związane z branżą?
komentarz 23 lutego 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)
Pominięte. Aplikujesz na stanowisko IT, nie na stanowisko budowlańca, kelnera.
komentarz 23 lutego 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
Portfolio to ważna rzecz jeśli chodzi o programistów. W portfolio widać jakich technologii używasz, co umiesz, czy Twój kod jest "czysty", w jaki sposób myślisz (jakie rozwiązania stosujesz), widać Twoje pomysły (bo robiąc aplikacje czy stronę przedstawiasz jakąś swoją wizję) itd.
komentarz 23 lutego 2016 przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,290 p.)
Czy mógłbyś np pokazać przykładowe portfolia ?
komentarz 23 lutego 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
http://www.awwwards.com/websites/portfolio/

http://www.tomaszloska.pl/projekty

http://www.creativebloq.com/portfolios/examples-712368

Przeglądaj GitHuba, bo tam wiele osób swoje projekty umieszcza (w sensie programiści).
+2 głosów
odpowiedź 23 lutego 2016 przez kmieciak_m Mądrala (7,450 p.)
Być może ten artykuł okaże się pomocny: http://www.p-programowanie.pl/studia-praca/cv-programisty/
+2 głosów
odpowiedź 25 lutego 2016 przez piekarnik Użytkownik (720 p.)
Jeżeli Twoje CV nie jest atrakcyjne to nie opieraj się głównie na nim, a na tym co jest Twoją mocną stroną. Napisałeś, że jesteś kontaktowy - to się kontaktuj.
Możesz iść na targi pracy i porozmawiać z przedstawicielami interesujących Cię firm - dowiedz się jak wygląda proces rekrutacji i kto będzie go przeprowadzał. Często jest tak, że rekrutacje, czy selekcję kandydatów przeprowadzają właśnie te osoby co są na targach. Weź od nich kontakt i prześlij im CV mailem, zaznaczając kim jesteś. Możesz tym osobom wyjaśnić swoją sytuację i zapytać o możliwość stażu.
Łatwiej jest w mniejszych firmach, bo stosunkowo łatwo dotrzeć do właściciela, dyrektora, menedżera, kierownika - osoby kompetentnej zatrudniania. W mniejszych firmach liczą się głównie ludzie, jacy są, a poza tym wiem, że dla mniejszych firm szukanie pracowników jest kłopotliwe i uciążliwe. Jeżeli sam przyjdziesz będzie to dla nich miłą niespodzianką.
Porozmawiaj z ludźmi, których znasz lub potencjalnie mógłbyś znać z branży IT i zapytaj czy nie wzięliby Cię na staż.
Słyszałem o takim sposobie zapoznawania ludzi, że wyszukujesz na Linkedin interesujące osoby, na interesującym pod względem pomocy nam w karierze i przeglądanie ich profilów. Gdy oni wejdą na nasz profil zobaczyć kto ich podglądał można już napisać - pochlebić, powiedzieć, że też się planuje taką karierę i zapytać jak to wygląda.

Oczywiście samo spotkanie z osobą decyzyjną nie wystarczy do znalezienia pracy, ale do umówienia się na rozmowę kwalifikacyjną może wystarczyć - na tej rozmowie już musisz pokazać swoją wartość, swoją wiedzę i zainteresowanie firmą.
komentarz 25 lutego 2016 przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,290 p.)
Dziękuję bardzo. Co prawda taki mam plan, pogłębiłeś moją pewność. We wtorek są Dni Kariery w Hali stulecia, a 8-9 narca coś podobnego na Politechnice Wrocławskiej. Zamierzam też przejść się do Biura Karier na PWr.
+1 głos
odpowiedź 23 lutego 2016 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Gdy szukałem mojej pierwszej pracy to szczerze mówiąc nie wysłałem CV, bo tak jak Ty nie miałem co tam wpisać, byłem świeżo po technikum wtedy. Napisałem za to zwykłego maila, w którym przedstawiłem swoją osobę co potrafię, czym się zajmowałem w czym próbowałem coś kodzić, co mi wyszło, co mi wyszło trochę mniej. Podesłałem też jakieś proste miniprogramy z perspektywy czasu to były one na prawdę proste i napisanie ich nie zajmuje więcej niż godzinę. Jakimś cudem zostałem zaproszony na rozmowę i jakimś cudem dostałem tę pracę. Nie była to jakaś spora firma, pracowało tam parę osób, gdybym aplikował do dużej firmy z działem HR to pewnie zostałbym odrzucony, bo nie ma CV, a tak miałem jakąś szansę. Tobie też polecam poszukać małych firm, albo po prostu takich gdzie papierki trafiają do osób, które faktycznie zajmują się rekrutacją, czyli do osób z działu IT, a nie do Pań z HR, bo te Panie często, gęsto dość niesprawiedliwie filtrują CV i ogólne zgłoszenia i z reguły te Panie są najbardziej wrednymi osobami w firmie, albo po prostu ja miałem zawsze farta na takie osoby :D
komentarz 23 lutego 2016 przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,290 p.)
A znasz może jakieś firmy we Wrocławiu ?
komentarz 24 lutego 2016 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Nie znam, ale wiem, że w tym mieście jest masa mniejszych/większych firm, które poszukują młodych studentów. Pewnie na uczelni też wisi dosyć sporo ogłoszeń z ofertami pracy. Akurat we Wrocławiu raczej nie powinieneś mieć większych problemów ze znalezieniem pierwszej pracy. Tam firm z IT jest masa.
komentarz 24 lutego 2016 przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,290 p.)
Na razie powierzchownie przejrzałem oferty i nic ciekawego ;/ pewnie jak się zgłębię w temat to coś znajdę.
+1 głos
odpowiedź 23 lutego 2016 przez demmi Bywalec (2,990 p.)
Jak odrzucają CV od dobrego programisty tylko przez to, że jest zwykłe w sensie wizualnym to świadczy iż są mocno ograniczeni. Na szczęście ta branża się rozrasta i prędzej czy później coś znajdziesz. Dużo zależy gdzie mieszkasz. W takiej Wawie, Krakowie, czy Wrocławiu masz od cholery ofert i tam często w jakimś korpo wiele nie trzeba umieć. Firma liczy setki/tysiące pracowników to zawsze się jakoś wciśniesz między nich, nabierzesz doświadczenia i później już poleci. Zapamiętaj jedną zasadę: Ty robisz dokładnie taką samą łaskę pracodawcy, jaką on Tobie. Z takich praktycznych rzeczy to napisz zwykłe CV, dołącz portfolio, podkoloryzuj trochę, poczytaj trochę o firmie, a jak dojdzie do rozmowy to bądź pewny siebie i ceń się! Nie znaczy to, że masz się przechwalać i być bufonowaty, ale żebyś nie był zdesperowany i nie zachowywał się jak żebrak. Nie ta praca to inna! Stale zwiększaj swoje umiejętności, a może za 5 lat do do Ciebie będą przychodzili po pracę.
komentarz 24 lutego 2016 przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,290 p.)
W pierwszym zdaniu napisałeś : "dobry programista". Ja dopiero startuje. Mam pomysły, ale dopiero poznaje składnie i całe języki.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,639 wizyt
pytanie zadane 7 listopada 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez kracjan122 Początkujący (370 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 1,043 wizyt
pytanie zadane 11 lipca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez kracjan122 Początkujący (370 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 1,503 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Gustawson Nowicjusz (160 p.)

92,536 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,454 komentarzy

61,922 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...