• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Początek programowania: wersja mobilna vs wersja pc'etowa

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
274 wizyt
pytanie zadane 21 lutego 2016 w HTML i CSS przez Głaz997 Bywalec (2,250 p.)
Witam

Ostatnio usłyszałem w jednym poradniku, że kodowanie strony zawsze powinno zacząć się od wersji mobilnej po czym przechodzić na wyższe rozdzielczości. Mógłby ktoś się do tego odnieść i powiedzieć jak sami robicie? Od jakiej wersji zaczynacie ? Co jakie ma plusy i minusy i dlaczego akurat tą wersję wybraliście ?

2 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 21 lutego 2016 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)
wybrane 21 lutego 2016 przez Głaz997
 
Najlepsza

Strony powinno kodować się od wersji mobilnej z prostej przyczyny - jeżeli nie mamy wersji na komputer, wyświetli się wersja mobilna. Jeżeli mamy wersję komputerową, a wyświetlimy ją na komórce, strona nie będzie prezentowała się odpowiednio ładnie, co już sprawia, że oglądający może opuścić stronę. 

Mógłby ktoś się do tego odnieść i powiedzieć jak sami robicie?

Zawsze polecam obejrzeć filmik:

Przedstawia on tworzenie strony od zera, jest całkiem nowy i trzyma się standardów. Osobiście staram się przerzucać moje strony na właśnie taki styl tworzenia - mobile-first, trzymanie się semantyki. Do sprawy podejść można jednak z drugiej strony:

I think the whole idea of mobile-first is to make sure we focus on most essential parts of the site to make a less cluttered / a nicer experience on smaller screens. So as long as we plan beforehand how our site will look at different sizes, I don't think it matters much which size we start coding first. For the sake of teaching media queries, I think from wide to small makes more sense.

Tak pisze The Net Ninja, typek prowadzący kanał na yt związany z front-endem. Ja jednak polecam pisać strony od wersji mobile.

+5 głosów
odpowiedź 21 lutego 2016 przez Comandeer Guru (604,400 p.)

To ma zastosowanie jedynie do Responsive Web Design i nazywa się mobile-first, co jest nazwą bardzo mylącą.

Prawdę mówiąc to podejście powinno nazywać się content-first, bo skupiamy się w nim na treści i czuwamy, żeby treść była jak najlepiej widoczna i dobrze rozplanowana. A następnie, mając więcej miejsca (czyli wyższą rozdzielczość), możemy myśleć o obudowywaniu tej treści kolejnymi dodatkami (np. sidebar).

Myślenie o Sieci w kategorii urządzeń przeczy jednej z podstawowych zasad Sieci: niezależności od urządzeń. Dlatego tym bardziej mobile-first powinno się nazywać content-first ;)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 177 wizyt
pytanie zadane 8 lutego 2017 w C i C++ przez L33TT12 Gaduła (3,950 p.)
0 głosów
6 odpowiedzi 2,502 wizyt
pytanie zadane 25 sierpnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Norbert Świder Początkujący (330 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 398 wizyt
pytanie zadane 28 czerwca 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Kacper Borszcz Początkujący (260 p.)

92,834 zapytań

141,778 odpowiedzi

320,826 komentarzy

62,164 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...