• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Uczenie się języka

Object Storage Arubacloud
0 głosów
388 wizyt
pytanie zadane 13 lutego 2016 w C i C++ przez Quezx Użytkownik (510 p.)
Witam. Od 2 miesięcy codziennie systematycznie uczę się, ćwiczę C++. Jadąc autobusem czytam podręczniki do C++, a w domu gdy się nie uczę do szkoły to siedzę nad programowaniem i zauważyłem, że nie wszystko zapamiętuje. I tu nasuwa mi się pytanie czy to jest normalne, że pisząc jakiś program na moim poziomie stosunkowo skomplikowany, używający wszystkiego czego się uczyłem do tej pory muszę często większą część czasu poświęcić na przypominanie sobie tego czego się uczyłem. Pojawia się moment w pisaniu przy którym nie mogę sobie czegoś przypomnieć i muszę wracać do poprzednich lekcji, rozdziałów, Niby trochę głupie pytanie ale zastanawia mnie to czy to jest normalne, czy w przyszłości przy już trudniejszych rzeczach może to poskutkować jakimiś problemami. Czy Wy na swoim etapie nauki potraficie usiąść i napisać program (chodzi mi o te trudniejsze) bez korzystania z pomocy? Jesli tak to w jaki sposób ten problem zniwelować?

7 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 13 lutego 2016 przez Kusiu Początkujący (490 p.)
wybrane 14 lutego 2016 przez Quezx
 
Najlepsza
Wszystko zależy od tego jak ktoś szybko się uczy. Czasami jest też tak, że coś człowiekowi umknie i musi posilić się pomocą z internetu. To w zupełności normalnie. Myślę, że jak będziesz dalej systematycznie się uczył i "ćwiczył" to taki problem zniknie.
komentarz 14 lutego 2016 przez Quezx Użytkownik (510 p.)
Dzięki. W sumie z każdym takim "przypomnieniem" najczęściej później już daną rzecz pamiętam i nie muszę wracać do tego.
+2 głosów
odpowiedź 14 lutego 2016 przez TMMT Użytkownik (870 p.)
Mysle, ze kluczem jest tu praktyka, i czym wiecej programow bedziesz pisal, czym wiecej problemow analizowal, czy roznych podejsc stosowal, tym predzej wyksztalcisz sobie dobre nawyki, i swoje metody - z ktorych bedziesz korzystal juz odruchowo :) Natomiast nie ma nic zlego, w posilkowaniu sie internetem, czy innymi zrodlami, i szukaniem i weryfikacja roznych metod :) W tych czasach, oprocz samej wiedzy, wazne sa takze umiejetnosci, zwiazane z latwym jej wyszukiwaniem ;) Pozdrawiam serdecznie!
+1 głos
odpowiedź 14 lutego 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)
Dobra forma przypomnienia jest udzielanie sie na forum. Czasami musisz zajrzec do ksiazki ale za X razem Ci sie to utrwali. Czytanie podrecznika Ci nic nie da, analizuj przyklady, proboj i pisz. Z czego sie uczysz?
komentarz 14 lutego 2016 przez Quezx Użytkownik (510 p.)
Filmy Pana Zelenta i Symfonia. Ale nierzadko też fora przeglądam czy też jakieś strony internetowe + grupy na facebooku
komentarz 14 lutego 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)
Slaba ksiazka szczerze mowiac uczy zlych nawykow. Rano podesle Ci dwa linki.
+1 głos
odpowiedź 14 lutego 2016 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
Tak na prawde własnie to pisanie programów to główna część nauki. Z czytania podręczników, czy czegokolwiek poza praktyką, jak zapamiętasz 50% to już nieźle. Z resztą i tak nie musisz wszystkiego zapamiętywać, nie ma książek idealnych, napisanych samymi przydatnymi konkretami i to jeszcze w czytalnej formie. To jest całkowicie normalne, a nawet konieczne. Tak samo normalne jest sięganie do dokumentacji, albo upewnianie się co do działania klasy X z biblioteki Y nawet na bardzo wysokim stopniu zaawansowania.
+1 głos
odpowiedź 14 lutego 2016 przez demmi Bywalec (2,990 p.)
Też mam podobny staż w nauce C++ i wiesz kiedy się najwięcej nauczyłem? Jak przez kilka dni nie miałem internetu i kombinowałem z tą wiedzą co już mam bez pomocy czegokolwiek. Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka - nie ma innej drogi. Nie możesz się uczyć w ten sposób, że 90% czasu przeglądasz filmy i książki, a przez pozostałe 10% sam coś piszesz i to podglądając. A to, że zapominasz to normalne. Jesteśmy tylko ludźmi. U nas na studiach nawet profesorowi się parę razy prosty program wykrzaczył, bo czegoś tam zapomniał.
+1 głos
odpowiedź 14 lutego 2016 przez tatat Początkujący (320 p.)
Cześć, moja przygoda z C++ zaczęła się ok 4 miesięcy temu i napotkałem bardzo podobny problem do Twojego. Mi pomogło nie tylko szukanie lepszych źródeł informacji jak książki czy fora czy tutoriale, ale też ODPOCZYNEK. Serio. Jeżeli odstawisz intensywną naukę na dzień lub dwa, nie myśląc nic a nic o nauce, to wbrew pozorom to bardzo pomaga. Nie chcę się za bardzo mądrzyć, ale u Coveya nazywa się to ostrzeniem piły, czyli Twój umysł musi też odpocząć.

Obejrzyj też, bo zdecydowanie warto, filmy z zakresu samorozwoju M. Zelenta, bardzo dużo wnoszą do tematu. Nie są o czystym programowaniu, ale wg mnie są bardzo pomocne.
+1 głos
odpowiedź 14 lutego 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)
Wczoraj napisałem Ci, że Symfonia nie jest właściwą książką do nauki dlaczego? Odpowiedź masz tu http://www.wykop.pl/wpis/9719000/cpp-naukaprogramowania-programowanie-wstep-czestot/ Warte uwagi książki i kolejność ich przerabiania przedstawiłem zaś tu https://forum.pasja-informatyki.pl/106523/z-jakich-zrodel-nauczyc-sie-programowania-co-polecacie Jak się właściwie uczyć? Notuj najważniejsze informacje, a jest ich często bardzo dużo na kartce, a następnie stwórz sobie plik na kompie do każdego rozdziału i przepisz = podwójne utrwalenie no i człowiek zapamiętuje więcej, gdy pisze na kartce. Dzięki temu pamiętam praktycznie wszystko z danego rozdziału i nie muszę do niego zbyt często wracać, a czasami zamiast szukać w książce (dłużej) jest łatwiej odpalić sobie swój plik z notatkami i wyszukać. Praktyka jest najważniejsza.

Podobne pytania

+2 głosów
18 odpowiedzi 5,076 wizyt
0 głosów
11 odpowiedzi 389 wizyt
pytanie zadane 10 lutego 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez niezalogowany

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,558 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...