• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy zapotrzebowanie na informatyków niedługo się skończy?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,568 wizyt
pytanie zadane 17 kwietnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez vulkann Początkujący (270 p.)

Czy za parę lat nie będzie za dużo informatyków? Teraz dużo osób chce nimi zostać w przyszłości, jednak nie wiem czy to nie jest tylko słomiany zapał, w końcu potrzeba do tegu dożo samozaparcia. Niedługo będę wybierać szkołę ponadgimnazjalną. Czy możecie poradzić gdzie najlepiej się kształcić? Czy lepsze jest technikum informatyczne, czy liceum mat-fiz-inf.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

13 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 17 kwietnia 2015 przez Geek Pasjonat (19,660 p.)
Najlepsza szkoła to ta, która nie będzie Ci zabierała dużo czasu i pozwoli na samorozwój. Nie licz że w szkole Cię nauczą programować, mówie to z pozycji osoby która kończy drugą klase mat-inf. W pierwszej katowaliśmy excela a w drugiej katujemy "programy" z bloczków. Postaw na siebie.

Co do zapotrzebowania na informatyków to nie sądzę że prędko sie skończy ;)
komentarz 17 kwietnia 2015 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Mam pytanko.

A jakbyś pokazał temu baranowi, który uczy Cię informatyki, że znasz WIĘKSZOŚĆ Excela, to by Ci odpuścił i pozowił na lekcjach normalnie programować?

Nazwałem baranem, bo inaczej się tego nie da nazwać.

Czego ma się człowiek nauczyć w takiej szkole, czego!?
komentarz 17 kwietnia 2015 przez Geek Pasjonat (19,660 p.)
Nie da się z tym walczyć, ja poprostu postawiłem na samorozwój i uczę się w domu, samodzielnie rzeczy, które wiem że są mi potrzebne.
komentarz 17 kwietnia 2015 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

Proszę Cię, zapytaj się tego imbecyla ode mnie ile razy wykorzystasz Excela, oraz jak nauka niego wpłynie, na pomyślne przyjęcie do pracy, jako webdeveloper czy co kolwiek innego.

komentarz 17 kwietnia 2015 przez Geek Pasjonat (19,660 p.)
Problem jest u źródła, podstawa programowa nie narzuca konkretnej nauki programowania więc jej nie uczą. Ja nie wiąże swojej przyszłości ze szkołą, niedługo zakładam firmę :)
komentarz 17 kwietnia 2015 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
No to powodzonka życzę.

Masz: https://www.youtube.com/watch?v=HCwHxpLCUNQ.

-Może pomoże w biznesie.
komentarz 17 kwietnia 2015 przez Geek Pasjonat (19,660 p.)
Dzięki, w wolnej chwili obejrzę ;)
komentarz 17 kwietnia 2015 przez Wirus Stary wyjadacz (13,980 p.)
Ja np: mam programowanie, ale że jestem na wysokim poziomie pokazałem nauczycielowi, że nie muszę robić jego słaby zadań i mogę się rozwijać. Więc to zależy od ciebie czy pokażesz, że już to wiesz, albo dalej siedź przy excelu
komentarz 17 kwietnia 2015 przez Geek Pasjonat (19,660 p.)
Skoro rozwijasz się sam, poza ogólnym poziomem klasy, to po co Ci szkoła? :)
komentarz 17 kwietnia 2015 przez Wirus Stary wyjadacz (13,980 p.)
Bo chcę mieć kwalifikacje i tytuł Technika.
komentarz 17 kwietnia 2015 przez Geek Pasjonat (19,660 p.)
Jeśli chcesz pracować na etacie, no to jak najbardziej :) Ja jednak wolę założyć firmę i działać na własną rękę.
+2 głosów
odpowiedź 17 kwietnia 2015 przez Evexis Początkujący (460 p.)
Każda osoba tutaj odpowie Ci że zapotrzebowanie na informatyków nigdy nie będzie mniejsze, bo 1) ta branża się ciągle rozwija i rozwijać się będzie 2) nie każdy da radę być informatykiem.

Ale co do wyboru szkoły: osobiście polecałbym Ci liceum. Chodź na pierwszy rzut oka dziwny wybór to wiem jak jest z technikami :( niestety po technikum nie będziesz miał dużych możliwości na dostanie się na studia informatyczne bądź podobane bo są tam wygórowane progi. Tylko dziękować reformą w sprawach edukacji... ;/ Jeśli chcesz iść na studia informatyczne to i tak będziesz musiał przebrnąć przez masę matmy i fizyki i na tym bym Ci radził się skupić, a informatykę zostawić jako hobbi i rozwyjać to z pasji :D
+1 głos
odpowiedź 17 kwietnia 2015 przez Frezen Obywatel (1,330 p.)
Moim zdaniem zapotrzebowanie na informatyków się nie skończy. Ktoś przychodzi a ktoś inny odchodzi z zawodu.

Z wyborem szkoły był już temat: https://forum.pasja-informatyki.pl/177/programista-jakie-kroki-do-kariery?show=177#q177
komentarz 17 kwietnia 2015 przez vulkann Początkujący (270 p.)
Dziękuję za link. Chyba muszę się bardziej rozglądać, a nie zakładać nowe tematy :)
+1 głos
odpowiedź 23 kwietnia 2015 przez wojciech.szlosek Użytkownik (960 p.)
edycja 2 sierpnia 2016 przez wojciech.szlosek
Oczywiście, że jest taka możliwość. Ale kiedy informatyka jest czyjąś pasją to trudno, trzeba zaryzykować. Lecz myślę, że zapotrzebowanie na informatyków nigdy się już nie skończy.

 

P.S. Co do pytania o szkołę: ja wybiorę technikum informatyczne- ono lepiej przygotuje cię do przyszłego zawodu.

Edit : Wybrałem jednak liceum!
+1 głos
odpowiedź 28 maja 2015 przez niezalogowany

Wydaje mi się, że zapotrzebowanie na informatyków prędko się nie skończy, rynek się nie nasyci, przynajmniej w perspektywie 50 lat, może później powstanie coś nowego, zastępującego w jakiś sposób Internet, co sprawi, że pojawi się nowy zawód na który będzie zapotrzebowanie.

"Czy lepsze jest technikum informatyczne, czy liceum mat-fiz-inf."

Wydaje mi się, że trzeba kierować się opinią danego liceum/technikum w Twojej miejscowości. Ja jestem przykładem osoby, która nie odebrała żadnego formalnego wykształcenia informatycznego, a mimo wszystko coś tam umiem.

0 głosów
odpowiedź 17 kwietnia 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Ta branża za bardzo szybko się rozwija, aby zapotrzebowanie się skończyło.
Jeżeli mowa o programistach, to oni zawsze będą mieli pełne ręce roboty, z czasem coraz więcej aspektów będzie poruszanych ;D
0 głosów
odpowiedź 17 kwietnia 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Moim zdaniem nigdy się nie skończy :) Technologie rozwijają się cały czas, komputerów coraz więcej, zapotrzebowań coraz więcej i coraz więcej roboty. Nie wszyscy nadają się na informatyków - duża część osób idzie, bo chce kasę i pewny zawód. Ja osobiście wybieram się do technikum - zobaczymy, może ja powiem, czy warto :) Bo tak się składa, że nie można nikogo słuchać - jeden technikum na oczy nie widział, więc mówi, że liceum, a drugi wybrał technikum i je zaleca :) Albo odwrotnie. A co do tych przyszłych "informatyków", to kiedy byłem w tym technikum na drzwiach otwartych to dowiedziałem się, że taki jeden z mojej szkoły chodzi tam(a z tego co wiem to w gimnazjum ledwo worda potrafił obsłużyć :D). Pozdrawiam :)
komentarz 17 kwietnia 2015 przez katolik6 Dyskutant (8,140 p.)
Szczerze? Też mam problemy z niektórymi rzeczami w wordzie, a program wyciszający telewizję szkolną łatwo mi poszedł.
0 głosów
odpowiedź 17 kwietnia 2015 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
Deficyt na informatyków w europie na najbliższe 4 lata może sięgnąć miliona. Info z konferencji na której byłem.
0 głosów
odpowiedź 21 kwietnia 2015 przez Heisenberg Nowicjusz (190 p.)
Zapotrzebowanie na informatyków szybko nie spadnie. Między innymi dlatego że informatyk to szerokie pojęcie. Niektórzy zostaną prograministami a inni będą jeździć po domach naprawając komputery i można tak dalej wymieniać. Do tego dochodzi to że komputery są teraz wszędzie i tworzą się coraz to nowe specjalizacje podpinane pod informatyka.
0 głosów
odpowiedź 30 maja 2015 przez darekj19 Użytkownik (910 p.)
ZApotrzebowanie  na  informatyków  sie  nie   skończy  .  Lepiej  iść  do  technikum .  W  której  jesteś  klasie  gimnazjum ?  ja  w  2  gimnazjum  chcę  iść  na  informatyka do  technikum .
0 głosów
odpowiedź 30 maja 2015 przez testerius Pasjonat (23,960 p.)

Informatyka to nauka o przetwarzaniu informacji (tak w skrócie). Cytat z wiki (również w uproszczeniu według mnie):

Bardziej znane i popularne działy informatyki to przede wszystkim: (kolejność alfabetyczna)

Nigdy nie jest za wiele rąk do pracy, według mnie to tak samo z lekarzami - zapotrzebowanie będzie na nich zawsze chyba, że w przyszłości pojawi się jakaś przełomowa technologia czy coś.

0 głosów
odpowiedź 30 maja 2015 przez niezalogowany
Hm, no, coś może być na rzeczy, technologii coraz więcej, tak samo jak ludzi którzy ją używają, czyli że informatyków też coraz więcej, dzoęki czemu jest mniej miejsca. W sumie zostałoby w takim wypadku zarabianie na własną rękę, bycie wolnym strzelcem, freelancer'em, ale wydaje mi się, że nie będzie tak, żeby się skończyły miejsca ;) Co do wyboru liceum to w sumie nie wiem, bo ja sam zaraz kończę drugą gimnazjum ;) I jak już ktoś napisał, nie ważne jak bardzo dobra będzie szkoła i tak więcej się nauczysz sam, jeśli masz zapał i chęci ;) Polecam, Piotr Franczewski.
–1 głos
odpowiedź 30 maja 2015 przez Pan Kulomb Pasjonat (18,630 p.)
Za parę lat się to aż tak nie zmieni, ale może za kilkanaście, kilkadziesiąt...

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 311 wizyt
+2 głosów
3 odpowiedzi 325 wizyt
+2 głosów
4 odpowiedzi 329 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...